piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Gospodarka w obiegu zamkniętym

Projekt "Akcja - Zielona Transformacja"

Gospodarka w obiegu zamkniętym - Projekt Akcja - Zielona Transformacja
Projekt Akcja - Zielona Transformacja 

W roku 2023 Turecka Izba Gospodarcza rozpoczęła realizację projektu "Akcja - Zielona Transformacja". Jest to projekt mający na celu ochronę środowiska naturalnego i promowanie zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu podejmowane są różne działania mające na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, ochronę bioróżnorodności, promocję odnawialnych źródeł energii oraz edukację społeczeństwa na temat dbałości o środowisko.

Jednym z segmentów omawianych na zajęciach jest gospodarka w obiegu zamkniętym. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat.

reklama

Porozmawiajmy o obiegu zamkniętym. Ten slogan reklamowy został wykreowany przez znaną restaurację i stał się przykładem na budowanie skutecznej strategii marketingowej opartej na działaniach proekologicznych.  A co najważniejsze, wskazuje możliwości wykorzystania odpadów jako surowców do produkcji innych, niezbędnych dla funkcjonowania restauracji, produktów. Sam proces jest niezwykle ciekawy, ponieważ opiera się nie tylko na pomyśle, ale i na specjalistycznej technologii. Zadaniem osób prowadzących zajęcia w ramach projektu „Akcja-Zielona Transformacja” jest przybliżenie całej koncepcji obiegu zamkniętego oraz przedstawienie tego rozwiązania jako pomysłu na pogodzenie potrzeb ludzkości z ograniczonymi zasobami środowiska.

Myśląc o obiegu zamkniętym widzimy model, który umożliwia wzrost gospodarczy gwarantujący optymalizację wykorzystania surowców i zasobów, diametralnie zmienia schemat produkcji i konsumpcji oraz wymusza wdrożenie nowych modeli biznesowych. Rozwój w kierunku obiegu zamkniętego zakłada ponowne wykorzystywanie materiałów, przedłużanie żywotności produktów oraz wykorzystanie potencjału odpadów.
O podstawach obiegu zamkniętego w firmie możemy już mówić, gdy dokumenty tworzymy oraz udostępnimy w formie elektronicznej czy organizujemy wirtualne spotkania. W ten sposób ograniczamy zużycie papieru czy paliwa. W zależności od profilu firmy można wdrożyć optymalizację produkcji np. poprzez używanie materiałów małoodpadowych lub sprzedaż odpadów w postaci surowca wtórnego. Wśród firm produkcyjnych znany jest model obiegu zamkniętego wody, która w procesach produkcyjnych jest zanieczyszczana. Aby zminimalizować ilość ścieków przemysłowych można ten surowiec sprawnie odzyskać i ponownie użyć w innych procesach realizowanych w firmach. W efekcie minimalizowane jest zużycie wody oraz produkcja ścieków.
Rodzime firmy już od kilku lat planują swój rozwój w obiegu zamkniętym.

Ciekawy przypadek opisany został w artykule „CIRCULAR ECONOMY – DEFINICJA I PRZYKŁADY” opublikowanym w serwisie trashki.pl.  KGHM Metraco to firma, która działa w Legnicy od 1991 roku, zajmuje się dostawą miedzi elektrolitycznej i  jest jednocześnie jednym z głównych odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Strategia spółki zakłada, że do 2034 roku udział złomu w jej produkcji wzrośnie do 35 procent. W efekcie nastąpi zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz emisji dwutlenku węgla, a także ograniczenie produkcji odpadów. W tym celu w Hucie Miedzi Legnica uruchomiony został piec WTR, przeznaczony wyłącznie do recyklingowego przetopu miedzi. Rocznie KGHM Metraco kupuje, aż 83 tysiące ton miedziowego złomu, a założenia strategii przewidują wzrost tego wskaźnika.

Firmy z terenu Wielkopolski Wschodniej będą miały okazję już niebawem otrzymać dofinansowanie na wdrożenie obiegu zamkniętego. W ramach działania 10.02  Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach będzie prowadzony nabór w terminie 03.06 – 16.08. 2024 r. na projekty wspierające poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw i upowszechnienie GOZ. Jak wynika z harmonogramu naboru wniosków, orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie wynosi 36 000 000 PLN.

reklama

Ewa Kowalska
Specjalista ds. gospodarki w obiegu zamkniętym

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Projekt Akcja - Zielona Transformacja2
Projekt Akcja - Zielona Transformacja3
Projekt Akcja - Zielona Transformacja4
Projekt Akcja - Zielona Transformacja5
Projekt Akcja - Zielona Transformacja6
Podobne artykuły
Akcja „Zielona Transformacja”: dlaczego...

Akcja „Zielona Transformacja”: dlaczego odchodzimy od paliw...

12 czerw.
Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w...

Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w rynku? Startują konsultacje...

29 maj.
Czym są zasoby naturalne?  Projekt „Akcja -...

Czym są zasoby naturalne? Projekt „Akcja - Zielona Transformacja”

15 maj.
 Rola odnawialnych źródeł energii w ochronie...

Rola odnawialnych źródeł energii w ochronie klimatu i budowaniu...

5 kw.
Życie Zero Waste. Filozofia i praktyka dla...

Życie Zero Waste. Filozofia i praktyka dla zrównoważonej...

4 mrz.
Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej...

Wsparcie szkoleniowe dla rolników w Tureckiej Izbie Gospodarczej....

25 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama