sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Podsumowanie obrączkowania bocianów białych w Powiecie Turkowskim i Konińskim

Podsumowanie obrączkowania bocianów białych w Powiecie Turkowskim i Konińskim - Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek 

Sezon obrączkowania bocianów dobiegł końca. Bociany rosną jak na drożdżach i lada moment opuszczą swe gniazda. Monitoring gniazd, czyszczenie z niebezpiecznych materiałów nanoszonych do ich budowy oraz obrączkowanie piskląt odbyło się w ramach Projektu Ochrony Bociana Białego, koordynowanego przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, we współpracy z ENERGA OPERATOR.

Łącznie swe gniazda opuści w tym roku 214 zaobrączkowanych przez nas młodocianych bocianów białych. Od 18.06.2024 do 21.06.2024 w Powiecie Konińskim w gminach : Konin, Golina, Kazimierz Biskupi, Stare Miasto, Rychwał oraz Grodziec zaobrączkowane zostały 102 pisklęta z 38 gniazd. Od 24.06.2024 do 2.07.2024 w Powiecie Tureckim w gminach: Przykona, Władysławów, Turek, Tuliszków, Brudzew, Kawęczyn i Malanów zaobrączkowanych zostało 115 młodych z 38 gniazd, w tym w gminie Malanów, Przykona, Władysławów, i Tuliszków po 1 gnieździe z 5 piskląt! Gratulujemy gospodarzom pięcioraczków. Gniazd z 4 młodymi jest w Powiecie Tureckim 8, gniazd z 3 maluchów aż 20, z 2 pisklętami 7 gniazd, a z 1 pisklęciem jedynie 2 gniazda.

reklama

To dobry rok dla bocianów, wiosenne rozlewiska i opady w maju i czerwcu stworzyły idealne warunki do rozrodu płazom i gadom. Obserwujemy wzrost liczebności sów w okolicach gniazd, a więc i dla gryzoni jest to dość dobry rok. Myszy stanowią duży procent w diecie bocianów, zwłaszcza w okresie sianokosów, gdy mogą do woli wyłapywać je spacerując tuż za ciągnikami. W wypluwkach znajdujemy mnóstwo pancerzy chrząszczy, żuków oraz pasikoników, skorupki ślimaków, a w gniazdach świeżo nanoszone dżdżownice, gąsienice i pędraki, którymi karmione są młode.

Ogromnym zaskoczeniem była dla nas informacja, że w jednym z gniazd z Głuchowa (gm Kawęczyn) pisklęta wychował tylko jeden rodzic. Po 2 tygodniach od wyklucia się maluchów, jeden z dorosłych nie wrócił do gniazda. Dzielny tata (lub mama) wykarmił 2 wspaniałe maluchy, które wyrosły na silne i piękne ptaki. W gnieździe w Szadowie Pańskim podczas monitoringu odczytaliśmy obrączkę dorosłego bociana. To 14 letni bocian zaobrączkowany jako pisklę 1 lipca 2010 roku w Lewkowie (koło Ostrowa Wielkopolskiego). Z historii odczytów wiemy, że w 2017 przebywał na farmie Holfontein w Republice Południowej Afryki , a obecnie jest rodzicem 2 piskląt. Podczas monitoringu gniazd w gminie Dobra, w ramach VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego (prowadzonego raz na 10 lat, obejmującego zasięgiem cały areał występowania tego gatunku) , odczytaliśmy obrączkę na gnieździe w Potworowie. Zaobrączkowany bocian pochodzi z gminy Przykona. Jako pisklę otrzymał od nas obrączkę w 2020 roku. Obecnie założył rodzinę i wychowuje 3 piskląt. Z kolei w Rzymsku BG założył gniazdo bocian zaobrączkowany w 2017 roku w Cybince (woj. lubuskie). Odczytany został 4 lata po wykluciu w Marianowie (gmina Kawęczyn) przez panią Alinę Bartosik. Obecnie jest rodzicem 3 piskląt w gminie Dobra. Zachęcamy do odczytów bocianich obrączek, pozwalają one na śledzenie dalszych losów zaobrączkowanych piskląt .

Ostatnie dni przyniosły nam wiele radości, niespodzianek, ale i przeszkód. Burze, wiatry pokrzyżowały nam niejednokrotnie plany. Pracownicy ENERGA Turek zamiast na akcje obrączkowania musieli niestety wyjeżdżać w teren na usuwanie awarii. Nie obyło się również bez przygód. Jeden z podnośników utkwił w dość grząskim gruncie na łące i gospodarze ratowali nas z opresji wyciągając podnośnik traktorem. Dużo sprawniej szła nam cała akcja, gdy włączały się do niej dzieci: Justynka z Żdżar, Amelia z Bibianny nie tylko notowały skrupulatnie wszystkie dane liczbowe, ale pomagały również w obrączkowaniu. Dzieci wymyślały też przeróżne imiona swoim bocianom: Ciopek, Tekla, Dobromir, Bibianna (), Kaziu, Kordian, Marek, Marian, Seba czy Karolina.

Czasem odwiedzali nas sołtysi np. pani Ola z Tarnowej, a nawet wójtowie, jak wójt Kawęczyna pan Jan Gruca.

reklama

Chcieliśmy szczególnie podziękować pracownikom ENERGA Turek : Panu Zbyszkowi, Panu Dominikowi, Panu Jackowi, Panu Rafałowi i Panu Tomkowi za zaangażowanie i pomoc w obrączkowaniu bocianów oraz Panu Robertowi Nowickiemu za koordynowanie i czuwanie nad całym zespołem i pracą. Dziękujemy również pracownikom podnośnika koszowego z ENERGA Konin, którzy poświęcali swój czas i pracowali z nami po 12 godzin. Podziękowania kierujemy do Pana Tomasza Rosiaka, dzięki którego wsparciu finansowym mogliśmy nadganiać zaległości, gdy podnośniki ENERGA jeździły na awarie. Dziękujemy Wójtowi Gminy Malanów za szybkie zorganizowanie podnośnika i wsparcie finansowe akcji obrączkowania bocianów w gminie Malanów oraz Panu Piotrowi Rakocińskiemu za użyczenie i obsługę podnośnika. Dziękujemy również panu Krzysztofowi Wszędybyłowi za pomoc w lokalizowaniu gniazd na terenie gminy Malanów i panu Bartoszowi Landze za przesłanie filmu z pierwszym lotem młodego bociana z Bibianny. Sezon 2024 uważamy za zamknięty a bocianom życzymy udanych i bezpiecznych lotów na zimowiska oraz szczęśliwego powrotu w rodzinne strony, gdy będą już gotowe na zakładanie własnych rodzin.

Członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej i Stowarzyszenia Bociany i Ludzie. Przyroda i Zdrowie:
Mariusz Kępiński
Katarzyna Kąciak
Marta Ilkowska- Nowak

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek2
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek3
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek4
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek5
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek6
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek7
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek8
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek9
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek10
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek11
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek12
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek13
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek14
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek15
Obrączkowanie bocianów / fot. TPL OTOP Turek16
Podobne artykuły
Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w...

Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w Nadleśnictwie Turek....

28 czerw.
Obrączkowanie młodych bielików w lasach...

Obrączkowanie młodych bielików w lasach Nadleśnictwa Turek

22 maj.
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i...

Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i posprzątaj okolice Folusza

21 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama