sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Straż Gminna w powiecie?

Straż Gminna w powiecie?
 

W miniony czwartek w Urzędzie Gminy Turek odbyło się spotkanie członków Związku Gmin Powiatu Tureckiego. Włodarze w czasie rozmów skupili się na strażach: istniejących już jednostkach OSP, jak i mogącej powstać Straży Gminnej.

Rankiem 19 stycznia wójtowie i burmistrzowie mieli okazję porozmawiać z Komendantem Powiatowym PSP w Turku st. bryg. mgr inż. Leonardem Soją oraz jego zastępcą - bryg. mgr inż. Dariuszem Stasiakiem. Tematy do dyskusji o stanie lokalnych OSP łatwo się znalazły. Przykładowo wójt Jan Nowak z Kawęczyna podnosił kwestię tego, iż słaba komunikacja między Strażą a samorządami lokalnymi może skutkować np. mało przemyślanymi zakupami sprzętu czy niezbyt trafnym wykorzystaniem dotacji. Uczestnicy rozmów doszli do wniosku, iż potrzebny jest sprawniejszy przepływ informacji w tej materii, gdyż np. czasami jednostki OSP mają pewien sprzęt, lecz nie figuruje on w odpowiednich zestawieniach. „Kulejąca” sprawozdawczość może w efekcie rodzić komplikacje. Strażacy obdzielili włodarzy dokumentacją, zawierającą informacje dotyczące planów budżetowych, związanych z ochroną przeciwpożarową, planami szkoleń, ćwiczeń itp.

reklama

W Turku i okolicach główną służbą, mogącą spędzać sen z powiek piratów drogowych wszelkiej maści jest Policja. W Polsce istnieje jednak min. instytucja Straży Gminnej, a o jej zaletach i wadach informowali lokalnych włodarzy goście z gminy Krzymów, min. tamtejszy wójt Tadeusz Jankowski. Straż może powołać na swoim terenie pojedyncza gmina bądź związek międzygminny.  W zakres kompetencji pracowników takiej instytucji wchodzi głównie dbałość o sprawy porządkowe. Funkcjonariusze Straży Gminnej mogą zwrócić uwagę min. na nieprawidłowo parkujących, czy też zająć się kontrolą prędkości. Oczywiście ukazanie rozmaitych „za i przeciw” przez gości z gminy Krzymów było jedynie luźną dyskusją. Rozmowy nie muszą bynajmniej poskutkować powstaniem projektu powołania Straży Gminnych w powiecie, więc póki co kierowcy z „ciężką nogą” mogą być (niestety) nieco bardziej spokojni.

W czasie obrad Związku Gmin Powiatu Tureckiego zajęto się również kwestią informatycznych form ewidencji gruntów i budynków.

AW

Podobne artykuły

Alexas Turek: nowy rok, nowe zwycięstwo

Alexas Turek: nowy rok, nowe zwycięstwo

07-01-2017
Bezpłatnym autobusem do cmentarzy

Bezpłatnym autobusem do cmentarzy

21-10-2016
Kobieto - kurs samoobrony uczyni Cię...

Kobieto - kurs samoobrony uczyni Cię bezpieczniejszą

14-10-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama