sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Złożyli hołd żołnierzom wyklętym

Złożyli hołd żołnierzom wyklętym
 

Poczty sztandarowe, modlitwa, kilka krótkich przemówień – tak w atmosferze refleksji i powagi, bez zbędnego zadęcia, mieszkańcy gminy Dobra oraz przybyli goście uczcili pamięć partyzantów, walczących na podturkowskich terenach.

W ubiegłym roku 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Także na terenie powiatu tureckiego istnieją powody do obchodów tego święta narodowego. Historię walk, toczonych przez członków kryjących się w lasach grup przypomniał wszystkim przybyłym na polanę w Czystem z-ca burmistrza Dobrej - Jacek Gajewski. W czasie spotkania na polanie głos zabrał też Sławomir Kosobudzki. Historia walk partyzanckich dotyczy dyrektora ZSR CKP w Kaczkach Średnich w sposób szczególny, z racji spokrewnienia z Piotrem „Błyskawicą” Kosobudzkim i Stefanem „Sękiem” Kosobudzkim. Modlitwę z zebranymi odmówił ksiądz prałat Zygmunt Chromiński. Następnie przybyli goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny.

reklama

W wydarzeniu w Czystem wzięli udział min. starosta - Zbigniew Bartosik, burmistrz Dobrej - Andrzej Piątkowski, przedstawiciele Nadleśnictwa Turek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa - Urszula Urbaniak, dyrektor ZST w Turku - Mariusz Seńko oraz mieszkańcy gminy Dobra i inni goście. Uroczystość uświetniło pojawienie się pocztów sztandarowych. Te wystawili: jednostka OSP w Mikulicach, OSP w Dobrej, Koło Łowieckie nr 13 "Szarak", Zespół Szkół Publicznych w Dobrej oraz ZSR CKP w Kaczkach Średnich.

W położonej swego czasu w lesie, na terenie miejscowości Czyste, zagrodzie w 1946 "żołnierze wyklęci" zostali otoczeni przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został sam Groźny, umierając niebawem w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku. Gwoli ścisłości należy dodać, iż postać ta budzi spore emocje – podczas gdy dla jednych Groźny jest bohaterem, inni postrzegają go nawet jako bandytę.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Atak na księdza w Turku. Napastnikom grozi 5...

Atak na księdza w Turku. Napastnikom grozi 5 lat...

27-05-2020
Udając księdza chce wybudować klasztor. Kuria...

Udając księdza chce wybudować klasztor. Kuria...

27-02-2019
Chylin: Będą świętować 95-lecie OSP. Otrzymają...

Chylin: Będą świętować 95-lecie OSP. Otrzymają też...

15-06-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama