wtorek 10 grudnia 2019

Danieli, Bohdana, Julii

reklama

Złożyli hołd żołnierzom wyklętym

Złożyli hołd żołnierzom wyklętym
 

Poczty sztandarowe, modlitwa, kilka krótkich przemówień – tak w atmosferze refleksji i powagi, bez zbędnego zadęcia, mieszkańcy gminy Dobra oraz przybyli goście uczcili pamięć partyzantów, walczących na podturkowskich terenach.

W ubiegłym roku 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Także na terenie powiatu tureckiego istnieją powody do obchodów tego święta narodowego. Historię walk, toczonych przez członków kryjących się w lasach grup przypomniał wszystkim przybyłym na polanę w Czystem z-ca burmistrza Dobrej - Jacek Gajewski. W czasie spotkania na polanie głos zabrał też Sławomir Kosobudzki. Historia walk partyzanckich dotyczy dyrektora ZSR CKP w Kaczkach Średnich w sposób szczególny, z racji spokrewnienia z Piotrem „Błyskawicą” Kosobudzkim i Stefanem „Sękiem” Kosobudzkim. Modlitwę z zebranymi odmówił ksiądz prałat Zygmunt Chromiński. Następnie przybyli goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny.

reklama

W wydarzeniu w Czystem wzięli udział min. starosta - Zbigniew Bartosik, burmistrz Dobrej - Andrzej Piątkowski, przedstawiciele Nadleśnictwa Turek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa - Urszula Urbaniak, dyrektor ZST w Turku - Mariusz Seńko oraz mieszkańcy gminy Dobra i inni goście. Uroczystość uświetniło pojawienie się pocztów sztandarowych. Te wystawili: jednostka OSP w Mikulicach, OSP w Dobrej, Koło Łowieckie nr 13 "Szarak", Zespół Szkół Publicznych w Dobrej oraz ZSR CKP w Kaczkach Średnich.

W położonej swego czasu w lesie, na terenie miejscowości Czyste, zagrodzie w 1946 "żołnierze wyklęci" zostali otoczeni przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został sam Groźny, umierając niebawem w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku. Gwoli ścisłości należy dodać, iż postać ta budzi spore emocje – podczas gdy dla jednych Groźny jest bohaterem, inni postrzegają go nawet jako bandytę.

AW

Podobne artykuły

Udając księdza chce wybudować klasztor. Kuria...

Udając księdza chce wybudować klasztor. Kuria...

27 lt.
Chylin: Będą świętować 95-lecie OSP. Otrzymają...

Chylin: Będą świętować 95-lecie OSP. Otrzymają też...

15-06-2018
Dobra: Dadzą 100 000 zł, z proboszczem stworzą...

Dobra: Dadzą 100 000 zł, z proboszczem stworzą wieżę...

27-10-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama