poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków pamięta o powstańcach

Tuliszków pamięta o powstańcach
 

Przemarsz uczniów i nauczycieli ulicami miasta wraz z pocztami sztandarowymi, wizyta posła i wielu polityków szczebla samorządowego, uroczysta akademia – w poniedziałek w Tuliszkowie miało miejsce wyjątkowe, bo potrójne wydarzenie. Tam właśnie obchody Dnia Edukacji Narodowej połączono z odsłonięciem Pomnika Powstańców 1863 r. oraz świętowaniem 75-lecia oddania do użytku budynku tamtejszej szkoły.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w Kościele pw. św. Wita. Po wspólnej modlitwie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ulicami Tuliszkowa w kierunku tamtejszego Zespołu Szkół. Wszyscy zebrali się przed usytuowanym przy tejże placówce oświatowej Pomnikiem Powstańców 1863r., który poświęcił ks. biskup Stanisław Gębicki. Wraz z biskupem uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: burmistrz Grzegorz Ciesielski, dyrektor Zespołu Szkół w Tuliszkowie - Halina Wenc, przewodniczący Rady Samorządu Mieszkańców Tuliszkowa - Jan Kozłowski, uczeń tuliszkowskiego gimnazjum - Jakub Szymczak oraz Marianna Macudzińska - przedstawicielka Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, a zarazem emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie. Aby pamięć o dniu 15 października 2012 roku i wiążących się z nim doniosłych wydarzeniach nie zaginęła, pod pomnikiem w specjalnej tubie - niczym w „kapsule czasu” - ulokowano okolicznościowy akt, ziemię z jednego z pól bitewnych Powstania Styczniowego, egzemplarze lokalnych tytułów prasowych, będący obecnie w obiegu banknot i monetę itp. W czasie uroczystości odsłonięto także tablicę, poświęconą pamięci Władysława Kochańskiego.

reklama

Dalsza część potrójnej uroczystości odbyła się w przyszkolnej hali widowiskowo-sportowej. – 75 lat funkcjonowania szkoły w tym samym budynku to historia wielu pokoleń wychowanków i ich nauczycieli. To stosowny moment, by przypomnieć jej losy – mówiła do uczestników wydarzenia dyrektor ZS - Halina Wenc, a tuliszkowska młodzież przygotowała na to wyjątkowe poniedziałkowe popołudnie stosowny program artystyczny. Na owo wystąpienie złożyły się wiersze i piosenki, a uczniowie szkoły-jubilatki bynajmniej nie stronili od poruszania tematów bolesnych, nawiązań do wydarzeń lat trudnych nie tylko dla Tuliszkowa i okolic. Także Grzegorz Ciesielski nie omieszkał wspomnieć o burzliwych losach terenu gminy. Wszakże w styczniu 1864 r. w Jesionkach pod Wróbliną został powieszony przez powstańców ówczesny burmistrz - Franciszek Grzymański, a w konsekwencji tego czynu w miejscu, na którym dziś znajduje się Zespół Szkół, powieszeni zostali członkowie tzw. straży narodowej - Ignacy Piotrowski, Józef Makowski i Marceli Wojciechowski.

Odsłonięcie Pomnika Powstańców 1863 r. oraz 75-lecie oddania budynku szkoły to ważne wydarzenia, jednak w Tuliszkowie nie zapomniano o nauczycielach, obchodzących wszakże swoje święto. Tegoroczne Nagrody Burmistrza z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymały następujące osoby: Halina Wenc - dyrektor Zespołu Szkół w Tuliszkowie, Urszula Mory - wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, Irena Michalak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Smaszewie w latach 2008-2012 (obecnie Nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie), Izabela Gradecka - dyrektor Gimnazjum w Grzymiszewie, Małgorzata Krucka - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, Marzena Małolepsza - p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej w Tarnowej w latach 2011-2012 (obecnie nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie), Jolanta Werkowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Ogorzelczynie, Ewa Łuszcz - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Ogorzelczynie, Bożena Pielesiak - nauczyciel Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie, Marianna Skubiszewska - dyrektor Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie, Elżbieta Kutkowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiszewach w latach 2001-2012 (obecnie Nauczyciel Zespołu Szkół w Tuliszkowie – Szkoła Filialna w Kiszewach). Specjalne podziękowania burmistrz złożył także byłym dyrektorom tuliszkowskiej szkoły czyli Edwardowi Marciniakowi, Władysławowi Zielińskiemu i Agnieszce Małolepszej, jak i ks. prałatowi Stanisławowi Nowakowi, bez którego zaangażowania odbudowa Pomnika Powstańców 1863 r. być może nie doszłaby do skutku.

Po zakończeniu uroczystej akademii goście wydarzenia mogli rzucić okiem na dokumentującą historię placówki edukacyjnej wystawę oraz udać się na poczęstunek.

reklama

AW

Podobne artykuły

Konkurs recytatorski w Tuliszkowie

Konkurs recytatorski w Tuliszkowie

09-04-2018
Grzymiszew: Roboty, zagadki i eksperymenty...

Grzymiszew: Roboty, zagadki i eksperymenty czyli...

26-05-2017
II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

06-04-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama