wtorek 11 sierpnia 2020

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

reklama

Dożynki pełne emocji w Kowalach Pańskich

Dożynki pełne emocji w Kowalach Pańskich
 

W minioną niedzielę mieszkańcy gminy Kawęczyn celebrowali kres żniw. Dożynki nie były jedynie momentem błogiego wytchnienia, gdyż niektórzy ich uczestnicy rywalizowali w konkursach, prezentując swą silę czy też smykałkę do gotowania.

Na Dożynki Gminno-Parafialne mieszkańców gm. Kawęczyn zaprosił Urząd tejże Gminy, ks. Roman Kowszewicz – proboszcz Parafii pw. Siedmiu Boleści NMP oraz starostowie obchodów – pani Małgorzata Rogalska i Marcin Bugała. Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się podczas mszy dziękczynnej, a następnie udali się na plac położony naprzeciwko kościoła. Tam – w potężnym namiocie, który tego dnia na szczęście chronił tylko przed słońcem, a nie deszczem – rolnikom za ich trud dziękowali m.in. wójt Jan Nowak i przewodniczący Rady Gminy – Piotr Gebler. Panowie z rąk starostów dożynek odebrali pokaźny bochen chleba i kosz owoców, a tuż potem smak wypieku – a właściwie smak chleba z miodem – mogli poznać wszyscy zgromadzeni.

reklama

Tradycyjnie podczas dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tejże rywalizacji triumfowali mieszkańcy Ciemienia. Ex aequo drugim miejscem musieli zadowolić się mieszkańcy takich wsi, jak  Wojciechów i Kawęczyn, a na trzecią lokatę zasłużyły Dzierzbotki i Żdżary. Odmiennych emocji dostarczyły zawody w przeciąganiu liny, podczas których silni mieszkańcy gminy mieli okazję pokazać moc swych mięśni. Na „podium” znaleźli się wprawdzie gentlemani z Młodzianowa i Wojciechowa, ale nie im było dane triumfować. – Szanowni państwo, Marianów Kolonia jest do następnych dożynek najsilniejszą, najmocniejszą, najpotężniejszą wsią! – podsumował wyniki zawodów wójt Nowak.

Podczas gdy panowie przelewali pot, kawęczyńskie niewiasty stanęły w zupełnie inne szranki. W czasie dożynek przedstawicielki miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich udowadniały swój kunszt kulinarny podczas gminnego etapu konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Kuchni Wielkopolskiej. Wszelakich smakołyków spróbowało Jury, które zdecydowało, że najlepiej w boju na smak, wygląd dania i estetykę podania zwyciężyły panie z Ciemienia. – Kto miał okazję skosztować pysznej zupy jarzynowej, podanej przez pięknie ubrane w fartuszki panie, ten myślę, że podziela naszą opinię – mówiła członkini Komisji Konkursowej, Magdalena Ciołek ze Stowarzyszenia Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. Drugie miejsca zajęły mieszkanki Kawęczyna (bigos po naszemu) i Marcinowa (cepelina plus kapusta zasmażana), a z trzecich lokat mogły cieszyć się reprezentantki społeczności Młodzianowa (sernik z bakaliami) i Wojciechowa (ryba na wiele sposobów).

Po konkursowych emocjach uczestnicy dożynek mogli odprężyć się oglądając występy Andrzeja Potępy i grupy Fiesta Show. Dzień pełen wrażeń zakończyła oczywiście zabawa taneczna.

reklama

AW

Obszerna fotorelacja z dożynek w Kowalach Pańskich w materiale "Kawęczyńscy rolnicy świętowali".

Podobne artykuły

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu...

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu "Pięknieje...

31 lip.
Szatnia na medal dla gminy Kawęczyn

Szatnia na medal dla gminy Kawęczyn

16 lip.
Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu

Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu "street art"....

18 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama