poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Brudzewska delegacja na dożynkach jasnogórskich

Brudzewska delegacja na dożynkach jasnogórskich
 

W niedzielę 1 września na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości dożynek jasnogórskich czyli Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony. Gminę Brudzew reprezentowała delegacja z sołectwa Brudzyń-Smolina, którego wieniec zajął pierwsze miejsce na dożynkach diecezjalnych w Grzegorzewie.

Tysiące wiernych z całej Polski wzięło udział w uroczystej mszy z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Mszy przewodniczył Biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek. Homilię wygłosił Biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

reklama

Członkowie delegacji z Gminy Brudzew na czele z wójtem Cezarym Krasowski złożyli na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię oraz Prezydenta RP, tradycyjne dary. W trakcie Dożynek Jasnogórskich wszyscy dziękowali za tegoroczne plony i modlili się za podobne w przyszłości.

Pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 r. z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

W uroczystościach uczestniczyli: Prezydent RP Bronisław Komorowski i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba.

materiał prasowy

reklama
2
3

Podobne artykuły

Krowa szybko wydojona, lina mocno naprężona!...

Krowa szybko wydojona, lina mocno naprężona!...

8 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

5 wrz.
Wideo: Dożynkowy finał w Malanowie! Już w...

Wideo: Dożynkowy finał w Malanowie! Już w niedzielę...

30 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama