środa 20 stycznia 2021

Fabioli, Miły, Sebastiana

reklama

Siedem powodów, by odwiedzić Sardynię tej jesieni!

Siedem powodów, by odwiedzić Sardynię tej jesieni!
 

Atrakcje Sardynii, włoskiej wyspy położonej na środku Morza Śródziemnomorskiego między Europą a Afryką, przez lata były zarezerwowane przez bogatych Włochów, którzy strzegli tego miejsca jak przysłowiowego oka w głowie. W ostatnim czasie Sardynia ponownie zyskuje w oczach podróżujących, którzy swój wzrok zwracają nie tylko w stronę Majorki, Gran Canarii czy Krety, ale są również zainteresowani zgłębianiem historii tego starożytnego miejsca.

Dlaczego warto pojechać na Sardynię jesienią?
Włoska wyspa może się poszczycić niemal 300 słonecznymi dniami w roku oraz łagodnym i suchym, północno-zachodnim wiatrem Mistralem. Zima jest naprawdę łagodna, większość opadów koncentruje się wokół obszarów gór, lato jest suche i gorące. Aby uniknąć turystycznego tłoku oraz męczącego, zwłaszcza w południe słońca, warto udać się na Sardynię w okresie jesiennym. W październiku i listopadzie średnia temperatura oscyluje w granicach 19-23 stopni, to idealny moment na aktywne spędzanie wakacyjnego czasu poza wysokim sezonem, z dala od tłumów.

Jeśli jednak zależy na uczestnictwie w słynnym festiwalu Cavalcata Sarda, który odbywa się w wiosennych miesiącach, to lepiej zarezerwować zawczasu ofertę na Sardynię first minute, by mieć pewność, że będzie się uczestniczyć w tradycyjnych sardyńskich śpiewach ludowych oraz barwnej paradzie jeździectwa. Szczegóły oferty oraz cennik wycieczek znajduje się na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sardynia/oferty-lato-first-minute.

reklama

Sardynia - jak dojechać?
Wakacje na Sardynii zaplanowane w czasie polskie zimy to znakomita okazja nie tylko do tego, by odpocząć od ponurej jesiennej aury, ale także by pozwiedzać starożytne ruiny, kościoły oraz kroczyć dawnymi śladami ludów arabskich, piemonckich czy genueńskich. Decydując się na włoski kierunek, warto przejrzeć oferty typu Sardynia last minute, jakie oferuje na przykład biuro podróży TUI. Z Polski można się tam dostać za pomocą linii samolotowych: na wyspie znajdują się trzy czynne lotniska.

Aby dokładnie zwiedzić cała wyspę i poznać jej zakamarki wystarczy siedem dni, w czasie których można wynająć samochód i dostać się do ukrytych przed podróżującymi turystycznych perełek oraz poznać smaki lokalnych dań. Jak wygląda tamtejsza kuchnia? Informacje na ten temat znajdują się na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sardynia.

Siedem spektakularnych zabytków Sardynii
Co warto zobaczyć na Sardynii? Z jednej strony warto kierować się wskazówkami na portalach podróżniczych takich jak Trip Advisor, niemniej znajduje się tam ponad sto różnych obiektów wartych uwagi! Które z nich wybrać? Przedstawiamy siedem najważniejszych zabytków, jakich nie można ominąć!

reklama

Costa Smeralda
Będąc na Sardynii absolutnie nie można nie zobaczyć uroków tego niesamowitego wybrzeża. To miejsce pełne zatok, wysp i klifów, wśród których był kręcony jeden z filmów o Jamesie Bondzie („Szpieg, który mnie kochał” z 1977 roku). Chociaż Szmaragdowe Wybrzeże przez wiele lat uchodziło za miejsce dla bogaczy ze względu na tamtejsze ceny, to jednak warto udać się tam na spacer uliczkami portu Sta, Cerbvo czy też Portu Rotondo. Przy odrobinie szczęścia może udać się spotkać tu gwiazdy show-biznesu, które upodobały sobie to wyjątkowe miejsce. Do najpiękniejszych plaż zalicza się Liscia Ruja, Romazzino, Grande Pevero i Piccolo Pevero, a także plażę Capricciol. Nie bez powodu Costa Smeralda dwukrotnie zdobyła tytuł turystycznego Oskara dla najpiękniejszej plaży przyznawanego przez World Travel Awards.

Kopalnia Su Zurfuru
To kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Sardynii. Tutejsi przewodnicy kopalni siarki cierpliwie wyjaśniają, jak wyglądała praca górnika i opowiadają mnóstwo anegdot na temat tego zawodu. W ciągu kilku godzin można zdobyć całkiem sporą dawkę wiedzy na temat działania dawnych latarek górniczych z węglika, systemu liczenia kartami, sposobu płatności za pomocą broszur, a także dotknąć i poznać zasady działania sprzętów i maszyn górniczych. Co ciekawe, za zwiedzanie nie pobiera się żadnych opłat.

Miasteczko Orgosolo
Ta niewielka miejscowość licząca niecałe 5000 mieszkańców zyskała sławę bandyckiego miasteczka, bowiem przez całą pierwszą połowę XX wieku dochodziło tu nieustannie do krwawych porachunków między poszczególnymi klanami. Dochodziło tu do nawet kilkunastu zabójstw rocznie, których powodem mogła być nawet zwykła kłótnia lub też kradzież.  Na szczęście dziś zamiast kolejnych dziur w murach można oglądać niezwykłe, bardzo bogate i kolorowe murale, będące chlubą tego niewielkiego miasteczka.

Pozzo Santa Cristina
To jeden z najbardziej tajemniczych kompleksów na Sardynii. Składa się z dwóch części: pierwsza była zbudowana w okresie starożytności, zaś druga w czasie średniowiecza. Centralnym punktem tego miejsca jest głęboka studnia, która prawdopodobnie służyła jako miejsce kultu płodności lub też czczenia bogini wody. Chrześcijanie wybudowali na tym miejscu świątynię pod wezwaniem św. Krystyny, która zmarła tragiczną śmiercią przez utopienie. Po dzień dzisiejszy pozostaje ważnych miejscem kultu zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych wyznań.

Bazylika San Gavino
Podczas wakacji na Sardynii można zobaczyć wiele wyjątkowych budowli chrześcijańskich, wśród których wyróżnia się bazylika San Gavino. Majestatyczna budowla w stylu romańskim, zbudowana z jasnej, białej cegły mieści w sobie grobowce, starannie wykute rzeźby świętych oraz dwie absydy zbudowane na planie prostokąta. Była siedzibą biskupstwa od 489 aż do 1441 roku.

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennergentu
Park łączy dwa krajobrazy: z jednej strony są to dzikie góry Gennergentu, które dochodzą aż do 1884 metrów, zaś z drugiej skaliste wybrzeże zakończone pięknymi, dzikimi plażami. To miejsce, którego nie mogą ominąć miłośnicy trekkingu i dalekich wędrówek. To większości plaż można się jedynie dostać pieszo, bowiem te niemal schodzą z gór ku morzu i żadne auto nie ma szans się tu dostać. Do największych atrakcji zalicza się Grotę Wołu Morskiego oraz groty wybrzeża Cala Luna.

Archipelag Maddalena
Osobom stęsknionym za pięknymi, dziewiczymi krajobrazami morza polecamy rejs w okolice archipelagu Maddalena. W 1994 powstał tu park narodowy obejmujący wszystkie wyspy archipelagu: Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Razzoli oraz Santa Maria. To idealne miejsce do romantycznych spacerów, obserwowania dzikiej przyrody oraz podziwiania majestatu i siły morza.

Sardynia zaginioną Atlantydą?
Chociaż ta włoska wyspa liczy aż 24 800 km2 powierzchni, to znakomitą większość jej terytorium zajmują wysokie, skaliste wybrzeża, głęboko ukryte w lądzie zatoki oraz wspaniałe, porośnięte bujną roślinnością płaskowyże. Przez wyspę przebiega rzeka Tirso licząca 151 km długości, rzeka Flumendosa o długości 127 km oraz rzeka Coghinas mierząca 115 km. Na Sardynii znajduje się ponad 50 sztucznych jezior oraz tam, które dostarczają prąd oraz wodę: największym jeziorem jest Lago di Baratz, zaś zbiornikiem Lago Coghinas i Lago Omodeo. To wszystko można obserwować sponad siedmiu tysięcy megalitycznych warownych wież obserwacyjnych, które pochodzą z okresie II wieku p.n.e. Zbudowane zostały przez cywilizację nuragijską: starożytny lud pasterski, który zamieszkiwał te tereny między XVII a II w.p.n.e. To właśnie ten trop przyczynił się do powstania tezy, iż na terenie Sardynii tak naprawdę znajdowała się starożytna mityczna Atlantyda. Wszystko wskazuje na to, że potężne budowle cywilizacji nuragijskiej mogły nawiązywać do kultur Atlantów. Czy tak faktycznie było nie sposób stwierdzić bez dowodów na istnienie tego starożytnego ludu. Póki co turystom pozostaje jedynie możliwość zwiedzania tej zachwycającej i majestatycznie wyglądającej wyspy.

Źródła:
https://pdf.helion.pl/besat3/besat3.pdf 
https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g187879-Activities-c47-Sardinia.html 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cywilizacja_nuragijska 

Podobne artykuły

Taras widokowy na

Taras widokowy na "polskich Malediwach"? Są plany...

17-06-2020
Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która...

Osadnik Gajówka atrakcja turystyczna która czeka na...

12-08-2019
Weekend w Uniejowie. Ile kosztuje?

Weekend w Uniejowie. Ile kosztuje?

06-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama