poniedziałek 26 października 2020

Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

reklama

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?
 

W obecnych czasach coraz częściej ludzie finansują sobie różnego rodzaju sprzęty, samochody oraz inne rzeczy za pomocą kredytu gotówkowego. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość lub nie wiedzą jak to zrobić, choć cała procedura wydaje się prosta. Warto mimo wszystko znać podstawowe informacje związane z wyborem kredytu gotówkowego. 

  1. Wiarygodność w oczach banku
  2. Historia BIK i weryfikacja BIG
  3. Zdolność kredytowa i określenie rat

Wiarygodność w oczach banku

reklama

Banki, zanim podejmą jakąkolwiek decyzję o przyznaniu kredytu muszą dokładnie prześwietlić potencjalnego kredytobiorcę. Jest to bardzo ważna część procesu związanego z udzieleniem pożyczki. Banki nazywają to szacowaniem ryzyka kredytowego. Oznacza to, że sprawdzają, jakie jest zagrożenie związane z tym, że kredytobiorca odmówi częściowej lub całkowitej spłaty kredytu.

Najskrupulatniej sprawdzani są oczywiście nowi klienci banku. Przy wyższych kwotach bardzo często wymagane jest także zaświadczenie o zarobkach wystawione przez pracodawcę. Stali klienci mogą natomiast liczyć na łagodniejsze traktowanie oraz znacznie lepsze oferty. 

Historia BIK i BIG

reklama

Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa BIK i zweryfikowanie klienta w BIG. W pierwszym z nich zawarte są wszystkie informacje o aktualnych, jak i wcześniejszych kredytach, które były zaciągnięte w bankach i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Warto zatem zadbać o to, aby wszystkie zobowiązania były spłacane na czas, a jeszcze lepiej w oczach banku wygląda klient, który spłacił kredyty i pożyczki przed czasem. 

BIG to instytucja zrzeszająca wielu mnóstwo przedsiębiorców. Wpisują oni do bazy danych wszystkich klientów, którzy przestali spłacać zobowiązania lub mają zadłużenia wobec nich. Jest to także bardzo ważny czynnik, który rzutuje na ocenę klienta w oczach banku. 

Zdolność kredytowa i określenie rat

Jeśli wszystkie poprzednie etapy przebiegły pomyślnie, to czas na zawarcie umowy. Warto jednak przed wyborem konkretnego kredytodawcy sprawdzić ranking kredytów gotówkowych. Może to bowiem pomóc znaleźć ofertę, która będzie znacznie atrakcyjniejsza. 

Banki udzielając kredyt sprawdzają także zdolność kredytową. Aby ją określić zestawiane ze sobą są dochody z wydatkami. Chodzi tu między innymi o rachunki, inne zobowiązania i liczbę osób na utrzymaniu. Warunkiem jest więc nadwyżka dochodów nad wysokością rat do spłaty. 

Ostatnim etapem jest określenie rat. Mogą one być zarówno stałe, jak i malejące. To, jakie wybierze klient zazwyczaj zależy od ich rozłożenia w czasie i także zdolności kredytowej. Najczęściej jednak wybiera się stałe i równe raty do spłacania.

Podobne artykuły

Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

24 lip.
Czym jest kredyt konsolidacyjny i gdzie znaleźć...

Czym jest kredyt konsolidacyjny i gdzie znaleźć...

26 kw.
Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy

Wybieramy najlepszy kredyt gotówkowy

04-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama