środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

17°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Kierowco, co wpływa na cenę autocasco?

Kierowco, co wpływa na cenę autocasco?
 

Kradzież, wypadek, powódź, pożar bądź uderzenie na parkingu przez osoby trzecie. To tylko niektóre przyczyny uszkodzenia lub zniszczenia samochodu, które mogą obciążyć właściciela finansowo. Ochronę przed nimi zapewnia autocasco, które dla jednych jest zbędnym wydatkiem, a dla innych oczywistym ubezpieczeniem. Dowiedz się, od czego zależy cena AC!

Dzięki ubezpieczeniu OC kierowca, który spowoduje wypadek lub stłuczkę, nie musi za szkody płacić z własnej kieszeni. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/) AC związana jest ze szkodami na własnym pojeździe. Dlatego przy wyliczeniu wysokości składki znaczenie ma między innymi wartość samochodu. Co jeszcze wpływa na cenę autocasco?  

reklama

Zakres ochrony AC

Ubezpieczenie autocasco możesz wykupić w różnych wariantach. Co to oznacza? Firmy ubezpieczeniowe oferują polisy AC o różnych zakresach ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli więc oczekujesz konkretnej ochrony, to możesz zdecydować się na Minicasco, które kosztuje mniej. Ma to jednak swoją cenę… ochrona takiego autocasco jest ograniczona – zazwyczaj do kradzieży i szkody całkowitej. 

Inaczej działa ubezpieczenie AC all risks. To najdroższy wariant, ale także ten, w którym będziesz mógł liczyć na najszerszą ochronę – obejmuje ona wszystkie sytuacje niewymienione w wyłączeniach OWU. 

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Najważniejsze informacje o jego działaniu, a więc przedmiot i zakres ubezpieczenia, obowiązki stron umowy, sposób ustalania wysokość szkody czy zasady wypłacania odszkodowania zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. Koniecznie zapoznaj się z tym dokumentem przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej – radzi Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

reklama

Warto wspomnieć, że działanie ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To tam wspomniane jest między innymi, że ubezpieczyciel nie może odmówić właścicielowi samochodu wykupienia polisy OC.

Wartość pojazdu

Jeśli ubezpieczyciel w ramach ochrony AC zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia lub zniszczenia samochodu, to musi przy wycenie składki brać pod uwagę wartość pojazdu. Naprawa uszkodzonego przez uderzenie gałęzi w czasie burzy luksusowego samochodu będzie droższe niż pokrycie szkód za zniszczenia małego auta miejskiego.

Ubezpieczyciele określają wartość samochodów przy pomocy specjalnych baz danych. Do firm świadczących takie usługi należą na przykład Eurotax i Info-Expert.

Suma ubezpieczenia

Wartość pojazdu ma wpływ na sumę ubezpieczenia, która może być stała lub zmienna, a także odnawialna bądź nieodnawialna. Co te terminy oznaczają w praktyce i jak wpływają na cenę ubezpieczenia AC?

Przy podpisywaniu umowy autocasco określa się wartość pojazdu, która jak już wspomnieliśmy, wpływa na cenę polisy. W przypadku stałej sumy ubezpieczenia (gwarantowanej) wartość pojazdu nie zmienia się przez cały okres trwania ubezpieczenia. Natomiast zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że wartość pojazdu określana jest w dniu wystąpienia szkody, a nie w dniu podpisywania umowy.

Jeśli w umowie ubezpieczenia znajdzie się zapis o redukcyjnej (nieodnawialnej) sumie ubezpieczenia, to w razie powstania szkody suma ubezpieczenia zostanie zmniejszona o wartość odszkodowania. W przypadku sumy odnawialnej nie zostaje ona zmniejszona.

Najdroższą opcją jest zawsze stała i odnawialna suma ubezpieczenia – jest ona taka sama przez cały okres umowy i nie jest zmniejszana po szkodach. Najtańsza z kolei jest wersja sumy zmiennej i nieodnawialnej. 

Miejsce parkowania 

Do uszkodzenia przez wandali lub przypadkowe osoby, a także do kradzieży, z większym prawdopodobieństwem może dojść, gdy auto parkowane jest na ulicy niż w prywatnym garażu. Dlatego ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania, co pozwala im oszacować ryzyko ubezpieczeniowe.

Sposób likwidacji szkody

Warto zastanowić się także, jak rodzaj części użytych do naprawy auta wpływa na cenę AC (więcej o tym w artykule: https://mubi.pl/poradniki/jak-rodzaj-czesci-uzytych-do-naprawy-auta-wplywa-na-cene-ac/)? W umowie ubezpieczenia autocasco zapisuje się sposób likwidacji szkody. Kierowca ma do wyboru 3 warianty: kosztorys, warsztat lub ASO. Najczęściej najdroższa będzie likwidacja szkody w autoryzowany serwisie z wykorzystaniem oryginalnych części. Natomiast najtańsza okaże się naprawa częściami zamiennymi w ramach kosztorysu lub w warsztacie.

Wiek właściciela pojazdu

Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiek właściciela samochodu. Według statystyk policji to młodzi kierowcy częściej są sprawcami wypadków i kolizji (w grupie wiekowej do 24 lat jest największy odsetek sprawców na 10 tys. kierowców). Ubezpieczyciele nie mogą przejść obojętnie obok tego faktu, więc biorą pod uwagę większe ryzyko ubezpieczone w przypadku młodych osób, które chcą ubezpieczyć samochód.

Również kierowcy, którzy mają krótką historię ubezpieczenia AC, najprawdopodobniej otrzymają droższą ofertę niż Ci ubezpieczający samochód od lat. Jeśli nie jesteś pewien, ile może kosztować pakiet OC + AC na Twoje auto, to sprawdź to za darmo na Mubi!

Podobne artykuły

Szukasz nowego auta? Rozważ zakup elektrycznego...

Szukasz nowego auta? Rozważ zakup elektrycznego...

12 lip.
Odszkodowanie - czym jest i jak go uzyskać?

Odszkodowanie - czym jest i jak go uzyskać?

17 czerw.
Co ile km wymiana rozrządu?

Co ile km wymiana rozrządu?

12 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama