piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Ubezpieczenie szyb samochodowych ? sprawdź, czy warto i ile kosztuje

Ubezpieczenie szyb samochodowych ? sprawdź, czy warto i ile kosztuje
 

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadacz pojazdu ma również możliwość wykupienia dobrowolnych dodatków do polisy komunikacyjnej. Najpopularniejsze z nich to autocasco, NNW i assistance, ale warto również wziąć pod uwagę ubezpieczenie szyb samochodowych. Na czym ono polega, ile kosztuje i czy rzeczywiście jest przydatne?

Uwaga na szkody szybowe

Do uszkodzenia pojazdu nie jest potrzebny wypadek, tym bardziej, że niektóre części samochodu są bardzo wrażliwe, a przy okazji, przy dużej prędkości, szkodę może spowodować nawet niewielki kamyczek. Po uderzeniu w szybę doprowadzi on do odprysku. Jest to jedna z najczęstszych szkód, jakie zgłaszają do nas właściciele ubezpieczonych pojazdów. Aby mogli się oni zabezpieczyć przed takim ryzykiem, w UNIQA oferujemy ubezpieczenie szyb.

reklama

Osoby szukające ubezpieczenia samochodu, które pokryje koszty likwidacji takich szkód, najczęściej decydują się na autocasco. Zapewnia ono szeroką ochronę i obejmuje m.in. kradzież pojazdu, szkody spowodowane przez działania sił przyrody, osób trzecich czy też przez prowadzącego pojazd. Problem może tkwić jednak w tym, że koszt takiej ochrony nie dla każdego może być do zaakceptowania – ze zdecydowanie mniejszym wydatkiem wiąże się zawarcie umowy ubezpieczenia szyb. Biorąc pod uwagę, jak często dochodzi do takich zdarzeń, wybór tego ubezpieczenia po prostu się opłaca.

Sprawdź Ubezpieczenie samochodu w UNIQA: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/

Czy szkoda szybowa w postaci niewielkiego odprysku jest powodem do obaw? Na pierwszy rzut oka może ona być wręcz niezauważalna. Jak wynika z art. 66 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, zakazana jest jazda autem, które nie zapewnia bezpieczeństwa. Takim zagrożeniem może być jazda z uszkodzoną szybą. Jeśli funkcjonariusz policji zauważy, że jest ona wyszczerbiona czy pęknięta, to wówczas może nie tylko nałożyć na posiadacza pojazdu mandat w wysokości do 500 zł, ale nawet zatrzymać dowód rejestracyjny. Możliwe, że nie zauważy on niewielkiego odprysku, ale nie warto ryzykować. Ponadto, jazda z uszkodzoną szybą może powodować, że szkoda będzie się powiększać, a jej likwidacja będzie kosztować więcej niż wyniosłaby początkowo.

Ile trzeba wydać na naprawę szyby? Koszt likwidacji jednego uszkodzenia punktowego wynosi od 100 do 200 zł, w zależności od miasta czy firmy, która podejmie się tego zadania. Nie zawsze jednak usunięcie usterki będzie możliwe. Koszt wymiany szyby kosztuje od 100 zł w małym samochodzie osobowym do około 500 zł w ciężarowym. To tylko cena samej usługi. Do tego należy doliczyć średni koszt zakupu szyby, który wynosi kilkaset złotych a nawet kilka tysięcy dla aut wyższej klasy. Ubezpieczenie umożliwia uniknięcie takiego wydatku.

reklama

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?

W UNIQA ubezpieczenie szyb proponujemy klientom, którzy posiadają u nas ochronę OC. Ci, którzy korzystają z pakietu OC+AC nie potrzebują dodatkowej polisy szybowej. Jeśli zgłoszą taką szkodę z autocasco, to nie będzie mieć to wpływu na ofertę odnowienia. Ochronę można wykupić tylko łącznie z OC – nie w trakcie trwania umowy. W ramach polisy pokrywamy koszty wymiany lub naprawy szyb do kwoty 4000 zł. Naprawa dokonywana jest nawet w ciągu 2 dni od zgłoszenia zdarzenia, w renomowanej sieci, która specjalizuje się w likwidowaniu takich szkód. W przypadku tej polisy zastosowanie ma udział własny, ale dotyczy ona tylko drugiej i kolejnej szkody w szybie czołowej. Wynosi on 25 proc. należnego odszkodowania. Cenę ubezpieczenia szyb można wyliczyć przy kalkulacji składki OC.

Ubezpieczenie szyb samochodowych to nie jedyne dobrowolne ubezpieczenie. Kolejną opcją, która może się przydać każdemu kierowcy, jest Assistance Europa, tj. ubezpieczenie assistance, które zapewnia wsparcie nie tylko w Polsce, ale też na terenie Europy. Taka ochrona przydaje się w wielu przypadkach – choćby w razie awarii pojazdu, kradzieży czy wypadku. Ubezpieczyciel może wtedy zaoferować, w zależności od zdarzenia, holowanie pojazdu, auto zastępcze czy też naprawę samochodu na miejscu.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama