Nadwaga u dzieci: współczesny problem, z którym można sobie poradzić

Nadwaga u dzieci jest bardzo często spotykanym zjawiskiem w społeczeństwie. U dzieci narasta on od kilkunastu lat. Otyłość przez wielu rodziców jest jednak bagatelizowana, a jak się okazuje, może być przyczyną rozwoju wielu schorzeń i chorób. Jakie są przyczyny nadwagi i jak pomóc dziecku zrzucić zbędne kilogramy?
Nadwaga u dzieci w Polsce. Alarmujące dane
”Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), szacuje, że obecnie na świecie jest około 41 milionów dzieci z otyłością. Ubiegłoroczne badania przebiegające pod auspicjami WHO wykazały, że prawdopodobnie około 31% dzieci w Polsce ma za wysoką wagę ciała (12,7% ma otyłość, a 18,5% ma nadwagę). Większość chorych dzieci stanowią chłopcy”.
Nadwaga u dzieci w Polsce stanowi duży problem. Lekarze od lat alarmują o rosnącej tendencji nadwagi w Polsce na świecie. Powyższe dane powinny być alarmujące dla rodziców posiadających potomstwo. Niestety, światowa pandemia nie wpłynęła korzystanie na te wyniki. I zauważyli to sami opiekunowie dzieci.
Koronawirus odmienił życie nie tylko dorosłych, ale i dzieci, które były wiele miesięcy zmuszone, aby siedzieć stale w domu. Brak ruchu i zabaw z rówieśnikami, wpłynął na tzw. zasiedzenie się, często przed komputerem czy smartfonem. Taki styl życia sprawia, że tkanka tłuszczowa odkłada się bardzo szybko. Oczywiście, nie jest to wina bezpośrednio światowej pandemii, lecz złego odżywiania i braku aktywności fizycznej.
Nadwaga — jakie niesie za sobą konsekwencje?
-
Może prowadzić do otyłości.
-
Przyczynia się do problemów ze stawami.
-
Może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych oraz sprzyja rozwojowi m.in. insulinooporności, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego czy stłuszczenia wątroby.
-
Zwiększa również ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
-
Nadwaga może pogarszać nastrój i być przyczyną depresji.
Jak leczyć dziecięcą nadwagę?
W celu wykrycia pierwszych oznak nadwagi, można posłużyć się kalkulatorem do wyliczenia BMI. Jeśli wynik będzie skrajny, należy udać się do pediatry. Ważnym elementem będzie rozpoczęcie dodanie suplementów do diety dziecka.
Dziecięcą nadwagę leczy się poprzez wprowadzenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. W celu ułożenia specjalnej diety, gdy sami nie potrafimy, warto skorzystać z porady dietetyka.
Zdrowa porcja ruchu jest bardzo ważna. Jeżeli tylko pogoda pozwala, warto wybrać się na spacer, pojeździć na rowerze, czy wybrać się na rolki. W weekend świetnym wyborem będzie pójście na rodzinny, długi spacer do lasu czy nad rzekę, na kajaki. Fajną rozrywką jest także skorzystanie ze ścianki wspinaczkowej czy wspólna gra w piłkę.
Pamiętaj jednak o tym, aby zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną wprowadzać stopniowo, aby przyzwyczaić młody organizm do zmian. Dla dziecka z nadwagą, przejście na raz kilku kilometrów może być nie lada wyzwaniem.
Dieta pudełkowa dla dzieci to pewność, że dostarczamy im wszystkich potrzebnych wartości odżywczych potrzebnych dla dobrego rozwoju. Sprawdź dietę pudełkową w Turku na https://cateromarket.pl/catering-dietetyczny/turek-turek
Dieta dla dzieci z nadwagą
Osoby z nadwagą, nie tylko dzieci, powinny spożywać posiłki, które zapewnią organizmowi wszystkie niezbędne mikro i makroskładniki oraz witaminy.
-
Spożywaj 4-5 posiłków dziennie o stałych porach dnia. Porcje powinny być niewielkie, ale spożywane mniej więcej co trzy godziny. W taki sposób unikniemy uczucia głodu i podjadania, które często odpowiada za nadwagę.
-
Jedz więcej owoców i warzyw, które są doskonałym źródłem witamin. Najzdrowsze są te, które są jak najmniej przetworzone. Wato pamiętać, że owoce zawierają więcej kalorii niż warzywa, więc powinny być spożywane w mniejszej ilości niż warzywa. Dziecko, w ciągu dnia, powinno dostać dwie porcje świeżych owoców.
-
Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe. Zawierają węglowodany złożone, które są doskonałym źródłem energii. W dodatku sycą na dłużej. Wybieraj ciemne pieczywo, makarony, płatki, kasze czy ryż.
-
Przyjmuj do swojej diety nabiał półtłusty lub chudy, bez dodatku cukru. Zrezygnuj z kolorowych jogurtów, zamiast tego jogurt naturalny połącz ze świeżymi owocami.
-
Jedz mniej mięsa, a więcej ryb, jajek i produktów, które są źródłem białka roślinnego np. warzywa strączkowe.
-
Ogranicz tłuszcz, ponieważ organizm potrzebuje go tylko w małej ilości. Doskonałym źródłem zdrowego tłuszczu są orzechy czy awokado.
-
Wyklucz ze swojej diety słodycze i słone przekąski. To prawdziwa bomba kaloryczna, która negatywnie wpływa na cały organizm. Na co dzień, dobrym rozwiązaniem na podwieczorek jest zjadanie miseczki owoców.
-
Nie podawaj dziecku tzw. gotowców, czyli żywności wysoko przetworzonej. Często zawiera dużo chemii, negatywnie wpływając na układ pokarmowy.
-
Pij wodę, a unikaj słodkich soków, gazowanych napojów. Woda powinna być wypijana w ilości minimum 1,5 litra dziennie. Nie zawiera kalorii i doskonale gasi pragnienie, w odróżnieniu od napoju gazowanego.
Podsumowanie
Nadwaga i otyłość to jedne z problemów cywilizacyjnych. Warto wiedzieć, że komórki tłuszczowe, które powstaną u dziecka przez pierwsze dwa lata życia, już nigdy nie znikną. Nadwaga jest przyczyną wielu chorób, więc warto w porę zareagować. Należy wprowadzić zdrową dietę i codzienną dawkę umiarkowanego ruchu dla dziecka.
