piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Ulga na dziecko w PIT 2022

Ulga na dziecko w PIT 2022 - fot: pixabay.com
fot: pixabay.com 

Coroczne składanie rozliczeń podatkowych to często przykry obowiązek, związany z późniejszą koniecznością zapłaty podatku. Część podatników jednak czeka na rozliczenie z cierpliwością, bowiem wiąże się to z otrzymaniem sporej ulgi. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na dzieci. Sprawdź, komu w 2022 roku przysługuje ulga prorodzinna i w jakiej kwocie.

PIT 2022 - do kiedy czas na rozliczenie?

W tym roku wyjątkowo czas na złożenie deklaracji PIT wydłużono do 2 maja. Ma to związek z faktem, że 30 kwietnia, czyli ustawowy termin składania formularzy, mija w sobotę, czyli dzień wolny od pracy dla m.in. urzędów skarbowych. Z rozliczeniem nie warto zwlekać jednak do ostatnich dni. Jeśli chcesz uniknąć kolejek złóż PIT Online w 2022.

reklama

Ulga na dziecko - kto może skorzystać?

Z ulgi prorodzinnej, czyli tzw. ulgi na dziecko, skorzystać mogą rodzice, opiekunowi prawni, a także osoby, pełniące funkcję rodziny zastępczej. Ulga prorodzinna jest odliczeniem określonej kwoty od podatku. Z ulgi skorzystać mogą osoby opodatkowane według skali podatkowej. Oznacza to, że odliczenie nie obejmuje osób rozliczających się stawką podatku liniowego, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Także osoby korzystające z ryczałtu (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa) nie będą mogły odliczyć od podatku kwoty ulgi prorodzinnej.

Ulga na dzieci przysługiwać będzie podatnikom, osiągającym w roku poprzednim dochody m.in. z tytułu:

  • wynagrodzenia osiąganego na umowie o pracę

  • dochodu z umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło)

    reklama
  • zasiłku chorobowego, macierzyńskiego,

  • najmu prywatnego

Ulga na dziecko - jaka wysokość w 2022 roku

Ile wynosi ulga na dziecko w 2022 roku? Podobnie jak w latach poprzednich ulga przysługuje w wysokości?92,67 zł za każdy miesiąc?- w przypadku pierwszego i drugiego dziecka. Oznacza to, że jeśli korzystamy ze zwrotu za cały rok możemy otrzymać 1 112,04 zł za każde dziecko. W przypadku trzeciego dziecka w rodzinie kwota ulgi jest jeszcze wyższa i wynosi?166,67 zł miesięcznie?(rocznie 2 000,04 zł). Za czwarte i każde kolejne dziecko kwota zwrotu to?225,00 zł?(co daje rocznie 2 700,00 zł).

Jakie dokumenty należy złożyć, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej

Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi na dziecko musimy tę informację wykazać w deklaracji PIT 36, lub PIT 37.?Niezbędne będzie dołączenie załącznika PIT/O.?W załączniku należy podać numer PESEL dziecka, a w przypadku jego braku imię, nazwisko i datę urodzenia dziecka. Z ulgi prorodzinnej skorzystać może oboje rodziców, jeżeli rozliczają się wspólnie jako małżonkowie. Wówczas do deklaracji dołączają jeden załącznik PIT/O. Jeżeli rodzice rozliczają się oddzielnie, wówczas całość ulgi może wykorzystać jedno z nich lub mogą „podzielić się" kwotą ulgi między sobą.

Ulga na dziecko - do kiedy?

Ulga na dziecko przysługuje do czasu ukończenia przez dziecko 18 lat lub 25 lat, jeżeli kontynuują naukę w szkole lub szkole wyżej. Pełnoletnie dziecko w roku poprzedzającym rozliczenie?nie może uzyskać dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych przekraczających kwotę 3089 zł?(wyjątek to renta rodzinna). Ulga na dzieci przysługuje bez względu na wiek dziecka, które pobiera zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak klienci oceniają wizytę w urzędzie...

Jak klienci oceniają wizytę w urzędzie skarbowym -...

30 czerw.
Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują...

Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują...

1 czerw.
Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w...

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w urzędzie...

13 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama