poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?
 

Zakup mieszkania to poważna i kosztowna inwestycja. Ceny mieszkań, szczególnie w dużych miastach, idą w górę. Szukając oszczędności, warto rozważyć zakup lokalu bez korzystania z usług pośrednika. Jak znaleźć odpowiednią nieruchomość samodzielnie i bez przykrych niespodzianek sfinalizować transakcję?

Duży wybór lokali do zamieszkania wyszukać można na portalach publikujących ogłoszenia darmowe jak i wyróżnione. Strona Bazos.pl posiada anonse dotyczące wynajmu nieruchomości pod działalność gospodarczą, a także domów, mieszkań do wynajęcia i na sprzedaż w dziale ogłoszenia nieruchomości. Znaleźć i kupić lokal można więc samodzielnie, oszczędzając na prowizji wypłacanej agentowi, która może wynosić do 3% ceny mieszkania. Jednak takie działanie na własną rękę związane jest z ryzykiem popełnienia błędu, który może skutkować nawet zakupem nieruchomości zadłużonej lub zajętej przez lokatorów. Dowiedz się jak szukać mieszkania i zakupić je bezpiecznie.

reklama

Mieszkanie z ogłoszenia. Gdzie jeszcze szukać ofert?

Internetowe serwisy umożliwiają bardzo szybkie zamieszczenie informacji o lokalu na sprzedaż, oferując darmowe ogłoszenia bez rejestracji. Osobom chcącym sprzedać mieszkanie również opłaca się zrobić to samodzielnie, bez pośrednika, chętnie więc publikują anonse.

Informacje o mieszkaniach na sprzedaż mogą przekazać nam również znajomi, przyjaciele, członkowie rodziny, osobiście lub poprzez media społecznościowe. Oferty z polecenia warto sprawdzać, gdyż jest mniejsze ryzyko, że trafimy na nieuczciwego sprzedawcę.

Jeśli samodzielnie zajmiemy się szukaniem mieszkania, zyskujemy możliwość oglądania dowolnej ilości mieszkań. Możemy też zmienić zdanie co do ilości pokoi czy układu lokalu, czego nie robi nigdy pośrednik, który wyszukuje oferty ściśle według podanych przez klienta kryteriów.

Jak zniwelować ryzyko kupna nieruchomości na własną rękę?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, używane mieszkanie z rynku wtórnego należy dokładnie sprawdzić zarówno pod względem technicznym jak i prawnym. Zapytać trzeba o wysokość opłat za czynsz i media, dobrze jest również zrobić wywiad wśród sąsiadów, jak mieszka się w tej okolicy, jakie są plusy i minusy. Jeśli chodzi o techniczny stan mieszkania, na oględziny najlepiej jest wybrać się ze specjalistą. Stan elewacji, wykończenia ścian, podłogi czy instalacji jest trudny do ocenienia dla laika. Pod tapetą może kryć się wilgoć, a stara instalacja elektryczna grozi pożarem.

reklama

Źródłem weryfikacji stanu prawnego nieruchomości jest księga wieczysta. Należy zapytać sprzedającego o jej numer i wyszukać ją w bazie, która ma jawny charakter. Przeanalizować trzeba dokładnie wszystkie zapisy, we wszystkich działach. W księdze wieczystej są informacje o zadłużeniu, własności, ilości właścicieli. Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży, sprzedający powinien przedstawić oświadczenie, że w danym lokalu nikt nie jest zameldowany, oraz że nikt poza nim nie ma prawa do nieruchomości. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa również notariusz.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Czy nadal opłaca się inwestować w nieruchomości...

Czy nadal opłaca się inwestować w nieruchomości w...

20 paźd.
Zaaranżuj boho balkon na jesień - fotel...

Zaaranżuj boho balkon na jesień - fotel podwieszany,...

24 wrz.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama