piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

9°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Akcesoria, gadżety to ważne elementy naszej codzienności. Gromadzimy je, śledzimy innowacje, najnowsze rozwiązania w dzi

Akcesoria, gadżety to ważne elementy naszej codzienności. Gromadzimy je, śledzimy innowacje, najnowsze rozwiązania w dzi
 

Akcesoria, gadżety to ważne elementy naszej codzienności. Gromadzimy je, śledzimy innowacje, najnowsze rozwiązania w dziedzinie technologii, elektroniki czy motoryzacji.

W tym artykule zwrócimy uwagę na akcesoria motocyklowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy oraz na ważną kwestię, jaką jest ubezpieczenie motocykla. Wszystko w kontekście sezonu motocyklowego 2022, który już za pasem.  

reklama

Ubranie motocyklisty

Kombinezon z ochraniaczami na ramionach, łokciach i na kolanach to kolejny motocyklowy niezbędnik. W tym przypadku możemy wybierać między jednoczęściowym a dwuczęściowym, a kryterium wyboru jest w zasadzie tylko komfort jazdy i odpowiednie przyleganie do ciała. Uzupełnieniem kombinezonu są buty (krótkie lub długie) ze specjalnymi usztywnieniami oraz rękawice, których rodzajów jest bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na takie rękawice, które wyposażone są w membranę wodoodporną, dzięki której możliwy będzie pewny i stabilny chwyt kierownicy.

Kask…Twoja w tym głowa

To w zasadzie podstawa wyposażenia każdego motocyklisty. Jednak nawet przy wyborze kasku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i elementów wpływających na funkcjonalność. Do wyboru mamy np. kask integralny, kask szczękowy czy też kask otwarty. Integralne mają szczęki, jak sama nazwa wskazuje, zintegrowane z kaskiem. Dokładnie pokrywają całą głowę i uznawane są za najbezpieczniejsze i najbardziej wytrzymałe, choć niektórzy motocykliści preferują kaski szczękowe ze względu na wygodę.

reklama

Kaski szczękowe to balans pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem użytkowania. Chodzi o to, że nie trzeba zdejmować całego kasku, by podczas postoju zjeść coś lub porozmawiać przez telefon. Wystarczy zdjąć „szczękę”. Natomiast kaski otwarte nie zawierają części chroniącej szczękę motocyklisty. To bardzo lekkie kaski, które niestety nie zapewniają pełni bezpieczeństwa. Wybierają je częściej użytkownicy skuterów lub chopperów.

Akcesoria zabezpieczające motocykl

Gmole to stalowa konstrukcja, która chroni silnik motocykla przed uszkodzeniami. Wygląda jak wygięta stalowa rura (zazwyczaj w kształcie litery: „U”), która po zamontowaniu oplata silnik i zabezpiecza go w obliczu ewentualnych upadków lub przewrócenia się pojazdu podczas postoju. W takich sytuacjach może dojść nie tylko do zarysowania i obicia silnika, ale również uszkodzenia wpływającego na jego prace. Dlatego warto pomyśleć o takim dodatkowym zabezpieczeniu silnika. A co z innymi elementami motocykla i ich zabezpieczeniem w kontekście potencjalnej wywrotki? Przydatne mogą być np. crashpady

Crashpady to osłona ramy motocykla. Po zamontowaniu staje się ona najbardziej wystającym elementem jednośladu z lewej i prawej strony. W ten sposób w kontekście upadku crashpady przyjmują na siebie całe uderzenie i uszkodzenia związane z poślizgiem po asfaltowej drodze. Można je zamontować w różnych częściach motocykla, wokół silnika, tylnego zawieszenia czy umieścić je w okolicy przedniej osi i rejonów golenia. Ich posiadanie pozwoli zaoszczędzić wielu pieniędzy, które musielibyśmy wydać na naprawę silnika czy zawieszenia po upadku.

Ubezpieczenia dla motocyklisty

W przypadku motocykla punktem wyjścia jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie samochodu i motocykla działa w tym przypadku na podobnych zasadach i kwestia OC jest regulowana prawnie. Dodatkowe ubezpieczenia są już indywidualną decyzją motocyklisty. A jest w czy wybierać.

Uzupełnieniem pakietu OC/ AC może być ubezpieczenie NNW (świadczenie związanie z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku) czy Assistance (holowanie i możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego po wypadku). W tym artykule dużo wspominaliśmy o akcesoriach motocyklowych związanych z bezpieczeństwem na drodze. Compensa umożliwia także ubezpieczenie elementów odzieży (kask, rękawice, kurtka, kombinezon, buty), akcesoriów takich jak: tank bagi, kufry i sakwy. Natomiast za posiadanie gmoli i crashpadów przewidziana jest specjalna zniżka na ubezpieczenie.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Hulajnogi trafiły pod strzechy? Hulaj dusza po...

Hulajnogi trafiły pod strzechy? Hulaj dusza po...

15 wrz.
Jak być anonimowym w sieci

Jak być anonimowym w sieci

26 sierp.
Do kościoła i do szkoły. W Przykonie na...

Do kościoła i do szkoły. W Przykonie na światłach...

29 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama