sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

Szorstka skóra u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Szorstka skóra u dziecka - jak sobie z nią radzić?
 

Skóra maluchów jest znacznie delikatniejsza, niż skóra osób dorosłych, w związku z czym wymaga szczególnej pielęgnacji, z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków o przyjaznym składzie. Niestety szorstka skóra u dziecka to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, jakie obserwują u swoich pociech rodzice. Dowiedz się, jak postępować w przypadku nadmiernie suchej i szorstkiej skóry u niemowlęcia i kilkulatka. Sprawdź, jak zapobiegać wystąpieniu tego problemu w przyszłości.

Szorstka skóra u dziecka – przyczyny dokuczliwego problemu

Zastanawiasz się, co może powodować szorstkość skóry u małego dziecka? Jednym z najczęstszych czynników sprawczych jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Szorstka skóra może sygnalizować rozwój tej popularnej choroby dermatologicznej, szczególnie jeżeli wykwity skórne obejmują rejon policzków, skóry głowy, rąk, nóg, tułowia lub pośladków, a jednym z objawów towarzyszących jest uporczywy świąd (wskutek czego pociecha może być rozdrażniona i płaczliwa). Oczywiście to nie koniec możliwych przyczyn.

reklama

Szorstka skóra u dziecka może mieć też związek z niewłaściwie dobranymi kosmetykami do pielęgnacji skóry malucha, które powodują podrażnienia i przesuszenie skóry, pozbawiając ją ochronnej warstwy hydrolipidowej. Inną, możliwą przyczyną jest alergia np. na roztocza kurzu domowego. Zdarza się, że szorstka skóra u dziecka to skutek przebywania w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Źródłem problemu może być też promieniowanie słoneczne lub niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. 

Sposoby na szorstką skórę u dziecka. Co robić, aby pozbyć się dyskomfortu?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z szorstką skórą u dziecka? Wszystko zależy od przyczyny problemu. Jeżeli źródłem zmian jest atopowe zapalenie skóry, aby zniwelować dokuczliwe objawy tego schorzenia, należy podjąć terapię leczniczą z użyciem specjalnych, ultrałagodnych preparatów dedykowanych do skór z AZS. Bardzo ważnym aspektem jest częste natłuszczanie skóry dziecka. Maluch powinien nosić ubranka z naturalnych, przewiewnych tkanin. Warto też zamiast standardowych proszków do prania, sięgać po detergenty hipoalergiczne.

Nie wiesz, jak skutecznie walczyć z szorstkością skóry w domowym zaciszu, aby uwolnić dziecko od dyskomfortu? Warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji delikatną emulsję o działaniu nawilżającym, ochronnym i wygładzającym. Odpowiednim produktem będzie m.in. Atoperal Baby Plus. To bezpieczny kosmetyk o przebadanym, przyjaznym dla najmłodszych składzie, który może być stosowany już od pierwszego miesiąca życia dziecka. Profesjonalna emulsja zapobiega podrażnieniom i wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka. Możesz aplikować ją na skórę malucha nawet kilka razy dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb (w ten sposób zadbasz o naruszoną barierę hydrolipidową).

Szorstka skóra u dziecka – zapobieganie

Wielu rodziców zastanawia się, co robić, aby delikatna skóra malucha była w jak najlepszym stanie? Warto zrezygnować ze zwykłego mydła, które może przesuszać i podrażniać skórę pociechy. Znacznie lepiej jest używać produktów dedykowanych do pielęgnacji skóry niemowląt oraz dzieci. Kolejna ważna kwestia, to dbanie o optymalne nawilżenie powietrza w domu, szczególnie w sezonie grzewczym (w ten sposób stworzysz korzystny mikroklimat). By zapobiec szorstkiej skóry spowodowanej nadmierną ekspozycją słoneczną, przed wyjściem za słońce zawsze aplikuj na całe ciało malucha kremy i mleczka ochronne najlepiej z SPF 50+, który odpowiednio zabezpieczy skórę. Dbaj również o właściwe nawodnienie dziecka każdego dnia. Dobrym nawykiem jest przyzwyczajenie pociechy do picia wody, a nie słodzonych napojów i soków.

reklama

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik okaże się dla Ciebie naprawdę przydatny. Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować problemu z szorstką skórą u dziecka. Jeżeli mimo stosowania kosmetyków nawilżających i wprowadzeniu powyższych, pozytywnych nawyków problem nie minie, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

OTC/11326/08/22

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Jak rozpoznać, że Twoje dziecko może...

Jak rozpoznać, że Twoje dziecko może potrzebować konsultacji z...

18 mrz.
Oligofrenopedagogika - co to jest i kiedy warto...

Oligofrenopedagogika - co to jest i kiedy warto zapisać się na kurs...

9 lt.
Kompleksowy przewodnik po pielęgnacji skóry...

Kompleksowy przewodnik po pielęgnacji skóry atopowej – od podstaw po...

28-12-2023
11-latek porażony prądem na osiedlu...

11-latek porażony prądem na osiedlu Wyzwolenia w Turku. Wyszedł...

08-06-2023
Listy do redakcji: Komu PiS napluł w Twarz

Listy do redakcji: Komu PiS napluł w Twarz

01-06-2023
Malulu - sklep, w którym każde dziecko...

Malulu - sklep, w którym każde dziecko znajdzie coś dla siebie

20-03-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama