poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Sprawdź co się stanie z Twoim OC w przypadku kradzieży samochodu?

Sprawdź co się stanie z Twoim OC w przypadku kradzieży samochodu?
 

Kradzież to nieprzewidziana sytuacja na wypadek, której bez wątpienia warto się zabezpieczyć. Czy posiadanie samego OC wystarczy, jak się najskuteczniej zabezpieczyć i jakie kroki warto podjąć w razie, gdy już dojdzie do takiego zdarzenia, to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie właściciele pojazdów. Odpowiedzi na najistotniejsze zagadnienia w tym zakresie można znaleźć, zapoznając się z poniższą treścią.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC/OC? - najważniejsze porady

Przy doborze ubezpieczenia samochodu dla wielu osób istotną kwestią jest opłacalność danego rozwiązania. Aby mieć możliwość zainwestować w najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie bez wątpienia warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC/AC. Wypełnienie kilku niezbędnych informacji dotyczących m.in. roku produkcji, czy modelu posiadanego auta pozwala uzyskać klarowną informację odnośnie ceny. Inną niezwykle istotną kwestią zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia AC jest zakres ochrony, jaką będzie objęty posiadany pojazd, a także franczyza integralna, w przypadku OC zaleca się z kolei zwrócenie uwagi na jak najkorzystniejszą cenę, ponieważ zakres niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego jest identyczny.

reklama

Ubezpieczenie OC, a kradzież samochodu?

Niestety ubezpieczenie OC nie dotyczy takich zdarzeń jak m.in. kradzież samochodu. Zabezpieczenie się przed ewentualną kradzieżą całe pojazdu, a także przedmiotów, które się w nim znajdują, wymaga wykupienia dodatkowych, a zarazem nieobowiązkowych ubezpieczeń. Ochrona, jaką z kolei gwarantuje posiadanie obowiązkowego OC, dotyczy zarówno osoby, która jest poszkodowana, jak i sprawcy zdarzenia takiego, jak kolizja, wypadek drogowy, czy uszkodzenie powstałe podczas wsiadania, jak również wysiadania z samochodu. Ubezpieczeniem są objęte zarówno szkody osobowe, jak i materialne.

W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży auta?

Istnieje kilka różnych sposobów na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa na wypadek zarówno kradzieży samochodu, jak i rabunku znajdujących się w nim przedmiotów. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się na wypadek wystąpienia takiej sytuacji jest wykupienie autocasco. Może mieć ono niezwykle zróżnicowany zakres, a tym samym cenę. Osoby, którym zależy typowo na zabezpieczeniu się przed tym konkretnym zdarzeniem, mogą zdecydować się na zakup prawdopodobnie najtańszego wariantu, zwanego również AC mini, które to chroni auto przed jedynie wystąpieniem tej konkretnej sytuacji.

W przypadku tańszych aut, których szacunkowa wartość nie przekracza 10 000 złotych, nie ma w związku z jego posiadaniem obowiązku montażu dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku droższych modeli może istnieć konieczność posiadania m.in. immobilizera. Osoby, które chciałyby postawić na bardziej wszechstronne zabezpieczenie samochodu, mogą dotyczyć znacznie szerszego zakresu nieprzewidzianych sytuacji takich, jak stłuczki, pożary, czy oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W ubezpieczenie AC warto zainwestować od razu, ponieważ w późniejszym terminie może to być dość problematyczną kwestią.

Jakie działania warto podjąć w przypadku kradzieży auta?

Pierwszą reakcją na zdarzenie, jakim jest kradzież auta to przede wszystkim szok, a po nim przychodzi czas na podjęcie określonych działań w związku z zaistniałą sytuacją. Pierwszym drogą kontaktu w tym wypadku powinna być policja. Zaistniałe zdarzenia wraz z wszystkimi niezbędnymi szczegółami można zgłosić, dzwoniąc pod takie numery, jak 997 i 112. Na początku konieczne będzie poczekaniem na funkcjonariuszy, który spiszą zeznania.

reklama

Nie obędzie się również bez dokonania zgłoszenia formalnego. W tym celu należy koniecznie się udać na policję. Drugą w kolejności czynnością jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Najlepiej dokonać tej czynności maksymalnie jeden dzień po zaistnieniu zdarzenia. Warto pamiętać o takiej kolejności, ponieważ jednym z dokumentów, które należy przygotować dla ubezpieczyciela, jest potwierdzenie dokonanego wcześniej zgłoszenia. W celu ustania obowiązku uiszczania opłat w ramach OC niezbędne będzie z kolei wyrejestrowanie pojazdu w starostwie powiatowym.

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie? Skorzystaj z kalkulatora OC dostępnego w serwisie Compero.pl!

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28 sierp.
Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

Jak sprawdzić auto ze Szwecji?

5 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama