poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Lubelszczyzna - atrakcje dla każdego we wschodniej części Polski

Lubelszczyzna - atrakcje dla każdego we wschodniej części Polski
 

Choć z pozoru Lubelszczyzna nie wydaje się szczególnie turystyczną destynacją, warto sprawdzić to w praktyce. Okazuje się bowiem, że jest to absolutnie błędne myślenie – Lublin, Puławy, Nałęczów, Janów Podlaski czy też znany na skalę międzynarodową Kazimierz Dolny. To tylko niektóre z wartych odwiedzenia w tym regionie miejsc. Oto prawdziwa Lubelszczyzna – atrakcje, zabytki, relaks!

Kazimierz Dolny – sztuka i historia

Któż o nim nie słyszał! Kazimierz Dolny to niewątpliwie perełka Lubelszczyzny, a atrakcje dla siebie znajdą tam zarówno dzieci, jak i Ci nieco starsi turyści. Co szczególnie warto zobaczyć w tym właśnie miejscu?

reklama
  • Rynek – odwiedzając Kazimierz Dolny, chyba nie da się go ominąć. To właśnie tam toczy się życie miasta! Przepiękne kamienice, niektóre nawet z XVI wieku, zabytkowa studnia, stanowiąca niejako „centrum” Rynku, liczne kawiarnie, restauracje i galerie sztuki. Klimat tego miejsca jest wyjątkowy!

  • Mały Rynek – tak nazywa się dziś, lecz przed okresem międzywojnia mówiono na niego m.in. Plac Towarowski czy Świński Rynek. To właśnie to miejsce było dzielnicą żydowską, a warto podkreślić, że Żydzi odgrywają ogromną rolę w historii tego miasta. Niestety, wojna wiele zniszczyła, choć niektóre z budynków udało się zachować lub odbudować na wzór tych pierwotnych.

  • Zamek na wzgórzu – po budowli, która powstała na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, zostały tylko ruiny. Jednak nawet ich zwiedzanie będzie świetną przygodą i lekcją historii w jednym! Wejście tam to koszt maksymalnie 10 zł (za bilet normalny). 

A jakie wspomnienia chętnie zabiorą ze sobą najmłodsze osoby odwiedzające Lubelszczyznę? Atrakcją dla nich na pewno będzie… Muzeum Koguta! W Kazimierzu Dolnym wypieka się bowiem tradycyjne drożdżowo-maślane koguty, co jest symbolem tego miasta. Dzieci – choć dorośli zapewne także – chętnie dowiedzą się, jak przebiega proces wypiekania, a w czasie warsztatów, które prowadzone są we wspomnianym muzeum, sami wykonają pamiątkowe smakołyki. 

reklama

Stolica Lubelszczyzny – atrakcje Lublina

To centrum Lubelszczyzny – stolica województwa lubelskiego i 9. co do ilości mieszkańców miasto w Polsce. Miłośnicy miejskich rozrywek spokojnie znajdą tam coś dla siebie, choć nie tylko oni! Stare Miasto w Lublinie to gratka dla osób interesujących się zabytkami – koniecznością jest zobaczenie tam średniowiecznej Bramy Krakowskiej. Nie można zapomnieć także o zamku królewskim, w tym o integralnej jego części, jaką jest XIV-wieczna kaplica Trójcy Świętej. Znajdują się w niej m.in. bizantyjsko-ruskie freski, które ufundował sam król Władysław Jagiełło. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków i jedna z największych atrakcji Lubelszczyzny (jeśli nie Polski w ogóle). 

Atrakcją, którą również warto wziąć na tapet, jest Lubelska Trasa Podziemna. Ma około 300 metrów i – jak sama nazwa wskazuje – przebiega pod zabudową Starego Miasta. Część trasy pochodzi nawet z początków XVI wieku! Ukształtowano ją bowiem z połączenia wielu staromiejskich piwnic, a w tej części Lublina był ich naprawdę ogrom – przed wiekami Lublin był jednym z istotniejszych centrów handlowych Polski. Tego typu piwnice były więc niezbędne kupcom do przechowywania swoich towarów. Dziś zrobiono z tego trasę turystyczno-edukacyjną, zakończoną wyjątkową multimedialną wizualizacją Wielkiego Pożaru Lublina, który miał miejsce w 1719 roku. Całość trasy jest przygotowana w naprawdę fascynujący sposób. Jej zwiedzanie trwa około 40 minut, a koszt biletu normalnego to 20 zł. Przeżycia będą jednak bezcenne!

Relaks dla ciała i głowy – Nałęczów

Ci, którzy potrzebują relaksu oraz bliskości natury, na pewno powinni wybrać się do Nałęczowa. Jest to znane od wieków uzdrowisko z przepięknym Parkiem Zdrojowym, w którym znajdują się m.in. liczne rzeźby, Pałac Małachowskich z XVIII wieku czy dla kontrastu – nowoczesne Atrium, w którym odbywają się zabiegi SPA. Poza tym na pewno warto odwiedzić także chatę Stefana Żeromskiego, która niegdyś była jego letnią pracownią, a dziś pełni rolę opowiadającego o pisarzu i jego twórczości muzeum. 

Co ważne, Nałęczów jest idealnym miejscem do spacerów. Poza wspomnianym Parkiem Zdrojowym, po którym można chodzić godzinami, na pewno warto rozszerzyć wycieczkę także o okoliczne obszary, na których znajduje się wiele zabytkowych willi. Niektóre z nich pochodzą z czasów, w których pracowali tam wielcy twórcy. Poza wspomnianym Żeromskim, do Nałęczowa chętnie przybywali m.in. Bolesław Prus, Stanisław Witkiewicz czy Zofia Nałkowska. Przepiękna jest chociażby Willa „Ochronka” (obecnie Muzeum Bolesława Prusa), Willa „Różana” czy okazałe Wille Widok oraz Podgórze. 

Spacerując ulicami Nałęczowa, można więc odnieść wrażenie, że przenosi się w czasie – choć, co ważne, wszelkie znajdujące się tam udogodnienia dla turystów są zdecydowanie z obecnego wieku. Widać to chociażby po licznych, znakomicie urządzonych hotelach ze strefami SPA i wellness. A co przy tym ważne, wcale nie muszą być to miejsca wysokobudżetowe. Warto jednak szukać dodatkowych rabatów, jak np. te na stronie Travelist - niektóre oferty noclegów w Nałęczowie można znaleźć tam za około 40% mniej niż zwykle. Tym samym sprawiając, że odwiedziny Lubelszczyzny – atrakcje, odpoczynek i zwiedzanie – będą dostępne dla znacznie większej liczby turystów. Warto!

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Dlaczego bagaż na kółkach jest najlepszym...

Dlaczego bagaż na kółkach jest najlepszym wyborem...

30 wrz.
Zimowe wakacje w Hiszpanii! Czego możesz się...

Zimowe wakacje w Hiszpanii! Czego możesz się...

12-10-2021
Weekend dla dwojga. Podpowiadamy, gdzie wybrać...

Weekend dla dwojga. Podpowiadamy, gdzie wybrać się z...

06-09-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama