niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

Jaką zmywarkę kupić?

Jaką zmywarkę kupić?
 

Zmywarka to podstawowe urządzenie w każdej kuchni. Zwłaszcza osoby, które nie mają czasu, doceniają posiadanie maszyny do mycia naczyń. Dzięki niej mogą załadować zmywarkę, ustawić program i wrócić do ważnej czynności. Nie martwiąc się o konieczność ręcznego zmywania zaschniętego tłuszczu czy kamienia z naczynia. Jednak warto wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje zmywarek. Który z nich ma więcej zalet i czym się kierować przy zakupie zmywarki?

Jakie są rodzaje zmywarek? Zmywarka wolnostojąca i do zabudowy

Wyróżniamy dwa rodzaje zmywarek. Podział ten powstał ze względu na ich budowę. Na rynku agd znajdziemy zmywarki wolnostojące albo do zabudowy. Zdecydowanie nieco ciekawsze są te drugie, ponieważ dystrybutorzy stale wynajdują nowe funkcje takich zmywarek. Ich oferta modeli jest więc szeroka. Zmywarka do zabudowy posiada dwa rodzaje programatorów. Opcja zintegrowana sprawia, że panel nie jest widoczny po włączeniu zmywarki lub jej zamknięciu. Natomiast zmywarki z widocznym panelem posiadają programator, który nawet po zamknięciu drzwiczek zmywarki, jest na widoku użytkowników. 

reklama

Rozmiar zmywarki ma znaczenie: 84,5 x 60 cm

Wymiary zmywarki określamy w następujący sposób: wysokość x szerokość x głębokość zmywarki - wymiary sxwxg. Dostępne w sklepach zmywarki posiadają 45 centymetrów szerokości x 60 cm. Dotyczy to zarówno zmywarek wolnostojących, jak i tych do zabudowy. Przy czym te pierwsze są na ogół nieco wyższe. Wynika to z wyposażenia w dodatkowy blat zmywarki. Gdy go zdejmiemy, wysokość zmywarki będzie taka sama, jak urządzenia do zabudowy. Tradycyjny wymiar to około 81, 5 cm. Warto jednak wiedzieć, że możemy również zakupić zmywarkę miniaturową, której wysokość wyniesie od 45 cm do max 50 cm. Niestety, takie urządzenia mają tylko jeden kosz na naczynia. Jeśli jednak mieszkamy w kawalerce lub chcemy używać zmywarki sporadycznie, ponieważ wolimy mycie ręczne, śmiało możemy rozpatrzyć i takie modele. Jednak jeżeli pragniemy bardziej wydajnej zmywarki, powinniśmy przejrzeć oferty tradycyjnych zmywarek, np. zmywarki do zabudowy 60 cm szerokości.

Jak przebiega montaż danej zmywarki? 

W zależności od rodzaju zmywarki, sposób jej zamontowania jest odrobinę inny. Oczywiście łatwiej jest ustawić zmywarkę wolnostojącą. Wystarczy, iż zrobimy miejsce między szafkami, po czym wsuniemy tam zmywarkę, po uprzednim montażu hydraulicznym. Później zmywarka musi zostać wypoziomowana, czyli musimy zadbać o jej pionowe postawienie.  Zdecydowanie trudniejszy jest montaż zmywarek pod zabudowę, chyba że poprosimy fachowca o pomoc. Jednak zanim choć udamy się do sklepu, powinniśmy dokładnie wymierzyć nasze meble i zadecydować, jakie wymiary będzie mieć montowany front. 

Czy praca zmywarki jest hałaśliwa? Mycie naczyń - poziom hałasu

Wiele osób, które chciałyby efektywniej i szybciej wykonywać obowiązki domowe, zastanawiało się nad zakupem zmywarki. Niestety jej nie kupiło. Głównym powodem, oprócz ceny czy zużycia wody, które w rzeczywistości jest niewielkie, jest generowany poziom hałasu db. Powszechnie bowiem uważa się, że zmywarki hałasują. Oczywiście na ogół twierdzą tak osoby, które nie posiadają zmywarek lub kiedyś kupili niezbyt dobry model. Choć niektóre zmywarki pracują dość głośno, w rzeczywistości te urządzenia od sprawdzonych, dobrych producentów są bowiem ciche i nie przeszkadzają w dziennym odpoczynku. Warto jednak wiedzieć, że nawet te najgłośniejsze zmywarki nie przekraczają 51 decybeli. Jest to hałas porównywalny do pracy pralki, która nie wiruje. Tak naprawdę zatem nie jest to hałaśliwe. Biorąc pod uwagę fakt, iż nowoczesne zmywarki są produkowane z solidnych materiałów i wygłuszane od środka, właściwie nawet nie zauważymy, że nasza zmywarka jest włączona i zmywa. Warto celować w urządzenie do zmywania, które posiada pompę bezszczotkową. Warto porównać między maszynami wykonanie dna zmywarki i poznać programy zmywania. Dzięki temu będziemy znać przewidywaną głośność zmywarki.

Znamy zatem różnice pomiędzy zmywarkami wolnostojącymi, a tymi do zabudowy. Pamiętajmy, że zanim kupimy dany model, powinniśmy rozpatrzyć kilka kwestii. Nie musimy się martwić hałasem. Jednak musimy porównać zużycie wody, szczególnie ciepłej wody wybranych zmywarek. Zużycie prądu również różni się w poszczególnych modelach. Najnowsze modele oprócz porządnej pod kątem parametrów karty energetycznej posiadają takie funkcje, jak system ochrony szkła, automatyka zmywania, zdalne sterowanie smartfonem czy system mycia sztućców szuflada. Ostatni z wymienionych to na ogół inox: system mycia sztućców. Pamiętajmy, że zmywarka ma nam służyć przez lata w myciu zabrudzonych naczyń, dlatego warto zadbać o jej konserwację. Również wyświetlacz elektroniczny powinien być wytrzymały i posiadać wiele opcji. Dzięki nim mycie staje się o wiele milsze i dokładniejsze. Możemy wybrać program i dostosować parametry tak, aby nasze naczynia bezpiecznie zostały umyte. Warto też pomyśleć o zmywarkach z atutem w postaci dodatkowego suszenia. Jednak takie modele są trochę droższe od zwykłej zmywarki.

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Do czego przydają się akcesoria meblowe?

Do czego przydają się akcesoria meblowe?

27 maj.
Kawalerka do wynajęcia w Krakowie –...

Kawalerka do wynajęcia w Krakowie – przewodnik dla poszukujących

16 kw.
Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich...

Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich obowiązków musisz się wywiązać

19 mrz.
Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać...

Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać oszczędny w budowie...

22-11-2023
Skąd wziąć ciepłą wodę w domu...

Skąd wziąć ciepłą wodę w domu jednorodzinnym?

12-05-2023
Oryginalne projekty domów - na co zwrócić...

Oryginalne projekty domów - na co zwrócić uwagę?

17-02-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama