Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Co powinien wiedzieć mieszkaniec Turku o OC auta sprowadzonego z zagranicy?

Co powinien wiedzieć mieszkaniec Turku o OC auta sprowadzonego z zagranicy? - freepik.com
freepik.com 

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu po polskich drogach musi mieć ważne OC. Przeważnie umowę podpisuje się na rok, jednak istnieją pewne wyjątki, np. w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu krótkoterminowym? Kiedy możesz wykupić standardową polisę dla importowanego pojazdu? Odpowiadamy.

Czym jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe ma w swojej ofercie niemal każda firma ubezpieczeniowa. Taka polisa jest ważna przez 30 dni. Zapewnia ochronę pojazdu na czas transportu z innego kraju. Powstała z myślą o osobach, które, zamiast przewozić auto na lawecie, wolą samodzielnie pokonać trasę od zagranicznego sprzedawcy do miejsca zamieszkania.

reklama

OC krótkoterminowe dla wyrejestrowanego auta

Z reguły dotychczasowi właściciele wyrejestrowują pojazd za granicą jeszcze przed jego sprzedażą. W takiej sytuacji wystarczy, że wykupisz tymczasowe tablice rejestracyjne wraz z 30-dniowym OC, by legalnie przetransportować samochód do Polski. Po przyjeździe do kraju masz obowiązek zarejestrować samochód w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeśli nie zrobisz tego przed upływem 30 dni od momentu sprowadzenia auta, narażasz się na grzywnę w wysokości od 200 do 1 000 zł.

OC krótkoterminowe dla zarejestrowanego auta

A co w sytuacji, gdy samochód jest nadal zarejestrowany za granicą? Jeśli auto ma ważny przegląd i ubezpieczenie OC, możesz się nim przemieszczać po Polsce przez 30 dni na zagranicznych tablicach. W tym czasie masz obowiązek zarejestrować pojazd w kraju i wykupić roczne ubezpieczenie. Gdy samochód nie jest objęty polisą, na czas transportu powinieneś wykupić OC krótkoterminowe w jednym z polskich towarzystw.

Kiedy można wykupić całoroczne OC?

Całoroczną polisę OC możesz wykupić dopiero po zarejestrowaniu samochodu w Polsce. Aby dopełni formalności, udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Zabierz ze sobą:

  • dowód tożsamości;
  •  umowę sprzedaży;
  • kartę pojazdy;
  • dowód rejestracyjny;
  • stare tablice;
  • wniosek o rejestrację.

W urzędzie spędzisz około godziny. Podczas wizyty powinieneś otrzymać tzw. miękki dowód rejestracyjny, który możesz wykorzystać do wykupienia polisy OC. Po maksymalnie 10-14 dniach dostaniesz standardowy dokument.

reklama

Znajdź tanie ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy na rankomat.pl

Jak wybrać tanie OC dla auta sprowadzonego z zagranicy?

Po załatwieniu wszystkich spraw związanych z transportem i przerejestrowaniem pojazdu przychodzi czas na wykupienie polisy. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że podczas wyboru oferty warto kierować się przede wszystkim ceną. Zakres OC jest regulowany prawnie. To oznacza, że niezależnie od ceny składki, każdy ubezpieczyciel zagwarantuje Ci ten sam zakres ochrony.

Aby szybko znaleźć najtańszą ofertę, skorzystaj z praktycznej porównywarki ubezpieczeń dostępnej na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Po uzupełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do zestawienia kilkunastu propozycji OC od różnych firm. W ten sposób wybierzesz najkorzystniejszą polisę i zaoszczędzisz nawet do kilkuset złotych.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Rejestracja i ubezpieczenie nowej przyczepki...

Rejestracja i ubezpieczenie nowej przyczepki...

19-12-2022
Sprawdź co się stanie z Twoim OC w przypadku...

Sprawdź co się stanie z Twoim OC w przypadku...

15-11-2022
Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

28-08-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama