Faktoring a minimalizacja ryzyka związanego z nieterminowymi płatnościami

Efektywne zarządzanie płynnością finansową jest dla wielu przedsiębiorstw dużym wyzwaniem, niezależnie od ich wielkości czy branży, w której działają. Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów mogą negatywnie wpływać na możliwość realizacji bieżących zobowiązań, inwestycji czy rozwijania działalności. Stwarzają ryzyko niewypłacalności, które może zaburzyć stabilność finansową przedsiębiorstwa. Jednym z narzędzi finansowych, które minimalizuje ryzyko nieterminowych płatności, jest faktoring. W jaki sposób może pomóc uniknąć problemów z opóźnieniami w spłacie należności?
Na czym polega usługa faktoringu?
Faktoring to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje nieprzeterminowane faktury, związane z wykonanymi dostawami towarów lub świadczonymi usługami, firmie faktoringowej. W zamian usługobiorca otrzymuje natychmiastową płatność za te faktury, zazwyczaj do 90% ich wartości. Faktoring może być stosowany przez przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Największą popularnością cieszy się w sektorze małych i średnich firm, które często borykają się z opóźnieniami w płatnościach od klientów.
Ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami – jak mu zapobiec?
Faktoring minimalizuje ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami i gwarantuje płynność finansową, m.in. dzięki możliwości niemal natychmiastowego uzyskania środków pieniężnych za sprzedane towary lub usługi. Przedsiębiorstwo nie musi czekać aż do terminu płatności, wskazanego na fakturze, unika opóźnień w przepływie gotówki oraz zaspokaja bieżące potrzeby finansowe.
Ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami zmniejsza się również dzięki temu, że firma faktoringowa przeprowadza analizę zdolności płatniczej kontrahentów przed zakupem faktur. Przedsiębiorstwo może więc sprawdzić wiarygodność finansową swoich klientów. Jeśli zdarzy się, że firma faktoringowa odradzi klientowi współpracę z danym przedsiębiorcą z powodu zbyt dużego ryzyka niewypłacalności, klient może wówczas zdecydować, czy chce kontynuować współpracę z partnerem biznesowym, czy z niej zrezygnować.
Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, stanowi gwarancję bezpieczeństwa w kwestii odzyskiwania należności. Korzystając z tej usługi przedsiębiorstwo ma pewność, że otrzyma zapłatę, nawet jeśli kontrahent w danym momencie jest niewypłacalny. Faktoring pełny stanowi więc ochronę płynności finansowej, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy.
Przy sprzedaży faktury firmie faktoringowej, ryzyko nieterminowej płatności przenoszone jest na faktora (w faktoringu pełnym). To oznacza, że staje się on odpowiedzialny za egzekwowanie należności od kontrahentów i ponosi ryzyko ich niewypłacalności. Przedsiębiorstwo może więc uniknąć strat, związanych z niezapłaconymi fakturami.
Postaw na stabilność finansową i skorzystaj z faktoringu
Przedsiębiorstwa stają w obliczu coraz większej konkurencji i zmieniających się warunków rynkowych. W takiej sytuacji zarządzanie płynnością finansową jest kluczowym czynnikiem prowadzącym do sukcesu. Faktoring może przyczynić się do minimalizacji ryzyka, związanego z nieterminowymi płatnościami. Zapewnia ochronę przed niewypłacalnością klientów, płynność finansową i pozwala na rozwój biznesu.
