niedziela 28 maja 2023

Augustyna, Ingi, Jaromira

19°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Faktoring a minimalizacja ryzyka związanego z nieterminowymi płatnościami

Faktoring a minimalizacja ryzyka związanego z nieterminowymi płatnościami
 

Efektywne zarządzanie płynnością finansową jest dla wielu przedsiębiorstw dużym wyzwaniem, niezależnie od ich wielkości czy branży, w której działają. Opóźnienia w płatnościach od kontrahentów mogą negatywnie wpływać na możliwość realizacji bieżących zobowiązań, inwestycji czy rozwijania działalności. Stwarzają ryzyko niewypłacalności, które może zaburzyć stabilność finansową przedsiębiorstwa. Jednym z narzędzi finansowych, które minimalizuje ryzyko nieterminowych płatności, jest faktoring. W jaki sposób może pomóc uniknąć problemów z opóźnieniami w spłacie należności?

Na czym polega usługa faktoringu?

Faktoring to usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje nieprzeterminowane faktury, związane z wykonanymi dostawami towarów lub świadczonymi usługami, firmie faktoringowej. W zamian usługobiorca otrzymuje natychmiastową płatność za te faktury, zazwyczaj do 90% ich wartości. Faktoring może być stosowany przez przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Największą popularnością cieszy się w sektorze małych i średnich firm, które często borykają się z opóźnieniami w płatnościach od klientów.

reklama

Ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami – jak mu zapobiec?

Faktoring minimalizuje ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami i gwarantuje płynność finansową, m.in. dzięki możliwości niemal natychmiastowego uzyskania środków pieniężnych za sprzedane towary lub usługi. Przedsiębiorstwo nie musi czekać aż do terminu płatności, wskazanego na fakturze, unika opóźnień w przepływie gotówki oraz zaspokaja bieżące potrzeby finansowe.

Ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami zmniejsza się również dzięki temu, że firma faktoringowa przeprowadza analizę zdolności płatniczej kontrahentów przed zakupem faktur. Przedsiębiorstwo może więc sprawdzić wiarygodność finansową swoich klientów. Jeśli zdarzy się, że firma faktoringowa odradzi klientowi współpracę z danym przedsiębiorcą z powodu zbyt dużego ryzyka niewypłacalności, klient może wówczas zdecydować, czy chce kontynuować współpracę z partnerem biznesowym, czy z niej zrezygnować.

Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, stanowi gwarancję bezpieczeństwa w kwestii odzyskiwania należności. Korzystając z tej usługi przedsiębiorstwo ma pewność, że otrzyma zapłatę, nawet jeśli kontrahent w danym momencie jest niewypłacalny. Faktoring pełny stanowi więc ochronę płynności finansowej, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy.

Przy sprzedaży faktury firmie faktoringowej, ryzyko nieterminowej płatności przenoszone jest na faktora (w faktoringu pełnym). To oznacza, że staje się on odpowiedzialny za egzekwowanie należności od kontrahentów i ponosi ryzyko ich niewypłacalności. Przedsiębiorstwo może więc uniknąć strat, związanych z niezapłaconymi fakturami.

reklama

Postaw na stabilność finansową i skorzystaj z faktoringu

Przedsiębiorstwa stają w obliczu coraz większej konkurencji i zmieniających się warunków rynkowych. W takiej sytuacji zarządzanie płynnością finansową jest kluczowym czynnikiem prowadzącym do sukcesu. Faktoring może przyczynić się do minimalizacji ryzyka, związanego z nieterminowymi płatnościami. Zapewnia ochronę przed niewypłacalnością klientów, płynność finansową i pozwala na rozwój biznesu.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

reklama
Podobne artykuły
Kiedy powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem...

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem nowej strony...

10 lt.
Jak dbać o zaplecze magazynowe w firmie?

Jak dbać o zaplecze magazynowe w firmie?

28-07-2022
Samodzielna księgowość - czym jest i dlaczego...

Samodzielna księgowość - czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować?

21-02-2022
Kursy dla księgowych i kadrowych. Ochrona...

Kursy dla księgowych i kadrowych. Ochrona danych osobowych po zmianach

03-04-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama