Ile kosztuje księgowa? Przewodnik po kosztach miesięcznej obsługi
artykuł sponsorowany

Przy wyborze księgowej warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Jest to między innymi doświadczenie i kwalifikacje, znajomość konkretnej branży, zakres oferowanych usług, a także koszty związane z usługami. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o kosztach księgowości dla firm.
Obsługa księgowa w jednoosobowej działalności gospodarczej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje księgowa miesięcznie? Należy mieć świadomość, że koszty związane z korzystaniem z usług rachunkowych uwarunkowane są wieloma czynnikami, takimi jak forma prawna działalności, liczba dokumentów księgowych, rodzaj świadczonych usług, a nawet lokalizacja firmy. Warto więc przedstawić szacunkowe koszty miesięczne biorąc pod uwagę różne rodzaje działalności gospodarczej oraz zakres usług.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma działalności, która najczęściej korzysta z księgowości uproszczonej. W zależności od formy opodatkowania może być to Księga Przychodów i Rozchodów lub ryczałt ewidencjonowany. Koszty związane z obsługą księgową są w tym przypadku najniższe, jednak mogą być one zależne od liczby dokumentów niezbędnych do rozliczenia. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w zakres usług księgowych wchodzą także rozliczenia z Urzędem Skarbowym oraz przygotowanie deklaracji PIT i VAT.
Księgowość dla spółek z o.o.
Spółki z o.o. (czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, niezależnie od skali ich działalności. Prowadzenie pełnej księgowości wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami obsługi księgowej ze względu na większą złożoność tego procesu. W przypadku spółek z o.o. w zakres usług księgowych wchodzi także sporządzanie bilansów, rachunków zysków i strat oraz sprawozdań finansowych, obsługa ZUS, CIT i VAT, a także rozliczenia kadrowo-płacowe.
Koszty związane z obsługą księgową w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością można oszacować na podstawie ilości dokumentów. W przypadku małych spółek z o.o. jest to zazwyczaj do 50 dokumentów miesięcznie. Średnie spółki z o.o. to przedsiębiorstwa, które miesięcznie dysponują liczbą dokumentów większą niż 50. W przypadku średnich spółek z o.o. wpływ na ostateczny koszt mogą mieć także transakcje międzynarodowe i inne dodatkowe usługi. Duże spółki z o.o. to firmy, które prowadzą rozbudowaną działalność – na przykład posiadają wiele oddziałów, czy też prowadzą skomplikowane operacje finansowe.
Usługi księgowości dla spółek cywilnych i jawnych
Spółki cywilne i jawne mogą korzystać z uproszczonej księgowości jeśli ich przychody nie przekraczają limitu 2 mln euro rocznie. W innym przypadku są one zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. W przypadku księgowości uproszczonej stosuje się Księgę Przychodów i Rozchodów, a koszt obsługi księgowej będzie podobny jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.
Koszt pełnej obsługi księgowej będzie z pewnością wyższy i zależny od liczby dokumentów oraz złożoności działalności. Zakres usług księgowych w przypadku pełnej księgowości jest analogiczny jak w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
źródło: materiał prasowy nadesłany / artykuł sponsorowany
