Oligospermia - co zrobić, gdy utrudnia poczęcie dziecka?

Oligospermia jest to stan, w którym liczba plemników w ejakulacie jest znacząco niższa niż norma. W efekcie może stworzyć wyjątkowe wyzwania dla mężczyzn pragnących założyć rodzinę. To schorzenie wpływa na zdolność rozrodczą i może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Warto zrozumieć, które czynniki przyczyniają się do oligospermii i jakie kroki można podjąć, aby poprawić swoje szanse na ojcostwo.
Co to jest Oligospermia?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawidłowa liczba plemników w zdrowym nasieniu wynosi co najmniej 16 milionów plemników w 1 ml ejakulatu. Tym samym oligospermia oznacza sytuację, w której liczba plemników w 1 ml ejakulatu znajduje się poniżej uznanej normy. Może ona występować w różnym stopniu, od łagodnej formy, gdzie liczba plemników jest tylko lekko obniżona, po cięższe przypadki, kiedy liczba plemników jest znacznie niższa.
Jakie mogą być przyczyny oligospermii?
Oligospermia może mieć swoje źródło w różnorodnych czynnikach, wśród których wymienia się między innymi przebyte operacje lub obecność innych schorzeń i dolegliwości, takie jak na przykład wnętrostwo. Dodatkowo istotny wpływ na to schorzenie mogą mieć również czynniki takie jak częste stany zapalne narządu rodnego, przegrzewanie jąder, stosowanie leków onkologicznych w trakcie terapii. To jednak nie wszystko, do jej pojawienia się może doprowadzić spożywanie diety obfitującej w tłuszcze zwierzęce, doświadczanie chronicznego stresu, używanie środków psychoaktywnych, a także ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne.
Jak leczy się oligospermię?
W procesie leczenia oligospermii pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyny schorzenia. W tym celu warto skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą w klinice leczenia niepłodności. Dopiero po przeprowadzeniu konsultacji i niezbędnych badań lekarz będzie w stanie wybrać odpowiednią strategię terapeutyczną, która może przyjąć formę leczenia farmakologicznego lub procedury operacyjnej. Istnieje możliwość częściowej poprawy parametrów nasienia dzięki farmakologii, dlatego warto rozważyć przyjmowanie suplementów diety, takich jak cynk, selen, witamina E, koenzym Q, L-karnityna i L-arginina. Ponadto, zaleca się zmianę nawyków żywieniowych i eliminację z diety produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze zwierzęce. Zabiegi operacyjne są wskazanie w przypadku, gdy oligospermii towarzyszą niedrożność nasieniowodów, wrodzone wady narządu rodnego lub żylaki powrózka nasiennego.
Gdzie można zgłosić się po pomoc w Poznaniu?
W przypadku poszukiwania pomocy i profesjonalnej opieki w związku z oligospermią lub innymi problemami związanych z płodnością mężczyzn, mieszkańcy Poznania i okolic mogą zgłosić się do specjalistów w Klinice Bocian zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a. Klinika Bocian w Poznaniu to renomowana placówka medyczna, która oferuje szeroki zakres usług z obszaru medycyny rozrodczości i leczenia niepłodności m.in. specjalistyczne konsultacje w dziedzinie andrologii, które mogą pomóc pacjentom zrozumieć przyczyny oligospermii oraz opracować plan leczenia, aby poprawić ich szanse na ojcostwo.
Mężczyźni, którzy są zainteresowani umówieniem się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Poznaniu, proszeni są o kontakt bezpośrednio z placówką pod numer telefonu: +48 61 635 00 55.
