czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Mikro i makroskładniki – czym są?

materiał sponsorowany

Mikro i makroskładniki – czym są?
 

Mikro i makroskładniki to ostatnio bardzo popularny temat wśród osób zainteresowanych sportem. Są to dwa bardzo ważne elementy w diecie wręcz niezbędne do właściwego działania organizmu. Jak jeszcze możemy je zrozumieć?

Makroskładniki – potrzebne w dużych ilościach

Jak sama nazwa wskazuje, makro to składniki, których potrzebujesz w większych ilościach do prawidłowego funkcjonowania. To kluczowe substancje, które wpływają na różne procesy zachodzące w organizmie. Chodzi o metabolizm, jak i o ogólną sprawność fizyczną. Bez odpowiedniej ilości makroskładników w diecie, nie będziesz w stanie utrzymać zdrowego stylu życia.

reklama

Makroskładniki to tak proste rzeczy jak białko, tłuszcze i węglowodany. Białka są niezbędne dla wzrostu, budowy mięśni i tkanek. Stanowią one również podstawę budulcową skóry, kości czy hormonów. Najwięcej makroskładników białka znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dla osób, które nie jedzą mięsa i nabiału, świetnym źródłem tego składnika będą orzechy czy fasola. Na rynku pojawia się również coraz więcej roślinnych alternatyw mięsa, które wręcz wypakowane są białkiem.

Tłuszcze i węglowodany są za to kluczowymi źródłami energii w ciele człowieka. Węglowodany dostarczają tej energii szybko. Bez nich nie będziesz w stanie wykonywać swoich codziennych aktywności. To między innymi warzywa i owoce, produkty zbożowe i cukru. Tłuszcze za to wchłaniają potrzebne nam witaminy i są głównym środkiem izolacji termicznej i ochronnej naszego organizmu. Znajdziesz je w rybach, jak i w oliwie czy awokado.

Mikroskładniki – potrzebne w mniejszych ilościach

Mikroskładniki, chociaż potrzebne w mniejszych ilościach, nadal niezwykle ważne dla organizmu. Wręcz niezbędne do utrzymania pełnego zdrowia. To między innymi witaminy i minerały.

Witaminy mają wiele kluczowych ról w ludzkim organizmie. Regulują metabolizm, wpływają na układ odpornościowy, utrzymanie zdrowej skóry i innych funkcji witalnych ciała. Nie wszystkie witaminy Twój organizm jest w stanie wytwarzać w odpowiednich ilościach. Musimy dostarczać je razem z pożywieniem albo suplementami diety. Pojawia się pytanie, co to są suplementy diety? To produkty, które w formie tabletek, płynów lub proszków uzupełniają niedobory potrzebnych składników odżywczych.

reklama

Świadoma dieta

Orientowanie się w świecie mikro i makroskładników jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowego trybu życia. To składniki, które doświadczamy sobie przede wszystkim w pożywieniu. Dlatego tak wiele osób skupionych na swoim zdrowiu fizyczną poza ćwiczeniami i aktywnością, kontroluje i zwraca uwagę również na dietę.

Wiedza o mikro i makroskładnikach pomoże Ci w tworzeniu wartościowych i zbilansowanych posiłków. Dowiesz się, co dostarcza Ci niezbędnej energii, a co pomaga wchłaniać witaminy. Co jest niezbędnym budulcem mięśni i innych elementów ciała i bez jakich składników nie będziesz w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia.

Zważanie na składniki odżywcze to klucz do zbilansowanej i zdrowej diety, która wpłynie pozytywnie nie tylko na sportowców. Każdy, kto widzi u siebie problemy z energią czy bólami mięśni powinien zbadać się pod kątem niedoborów mikro i makroskładników.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Rola soczewek w naszym życiu

Rola soczewek w naszym życiu

31 maj.
Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak...

Nie wiesz, który magnez wybrać? Jak rozpoznać dobrze przyswajalny...

9 maj.
Czym tak właściwie jest zeaksantyna? Jak...

Czym tak właściwie jest zeaksantyna? Jak działa na organizm i czy...

9 kw.
Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

Jak działają i jak można uzyskać e-recepty?

24 st.
Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe...

Dlaczego warto kupić soczewki kontaktowe miesięczne?

10 st.
Rodzinne świętowanie z Caprio. Smak, który...

Rodzinne świętowanie z Caprio. Smak, który łączy pokolenia

21-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama