Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla Ciebie?

Jesteś po szkole podstawowej i zastanawiasz się, co dalej? Stoisz przed niezwykle ważną decyzją, która może zaważyć na Twojej karierze zawodowej. Wybór szkoły średniej to nie lada wyzwanie dla każdego nastolatka, który musi podjąć decyzję, do której szkoły aplikować i jaki profil wybrać. Niejednokrotnie zdarza się również, że w rodzinnym mieście nie ma placówki, która spełniałaby oczekiwania absolwentów klas ósmych. Wówczas młodzież rozważa możliwość wyjazdu i nauki w szkole średniej w większym mieście.
Mieszkanie w internacie – kiedy warto się zdecydować?
Decyzja o wyborze szkoły średniej i przeprowadzce do nowego miejsca bywa trudna dla wielu młodych osób. Wiąże się bowiem nie tylko z opuszczeniem domu rodzinnego i najbliższych osób, lecz także ze zmianą otoczenia. Nie warto jednak rezygnować z marzeń o nauce w wymarzonej szkole, ponieważ poczucie osamotnienia i wyobcowania szybko znika.
Jeśli podejmiesz decyzję o wyjeździe, kolejnym krokiem będzie wybór miejsca zamieszkania. Większość szkół, zwłaszcza w dużych miastach, oferuje swoim uczniom możliwość zakwaterowania w internacie lub bursie. Jest to z pewnością dużo korzystniejsza opcja niż codzienne dojeżdżanie z miejscowości zamieszkania, często oddalonej o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów.
Młodzież mieszkająca w internacie ma możliwość nauki samodzielności, w tym gospodarowania pieniędzmi, odpowiedzialnego zachowania czy systematycznego uczenia się. Jednocześnie obcowanie z rówieśnikami daje poczucie przynależności do grupy i pozwala zmniejszyć uczucie tęsknoty za domem. Przede wszystkim jednak mieszkanie w internacie czy bursie w większym mieście to idealna okazja do rozwijania swoich pasji i zainteresowań w wymarzonej szkole o wybranym przez Ciebie profilu, a także odkrywania nowych miejsc, możliwość korzystania z bogatej oferty kulturalnej. Obecnie funkcjonuje wiele programów, które mają na celu wsparcie zdolnych uczniów z małych miejscowości. Jednym z nich jest Program Stypendialny Horyzonty koordynowany przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego.
Kto może dostać stypendium?
Wyjazd do dużego miasta i rozpoczęcie nauki w liceum oznacza sporo wydatków, na które nie każda rodzina jest w stanie sobie pozwolić. Pomoc zapewnia wówczas wspomniany Program Stypendialny Horyzonty, dzięki któremu 8-klasiści zyskują wsparcie w realizacji swoich celów i wyborze wymarzonej ścieżki zawodowej. Do programu może zgłosić się każdy, kto w tym roku skończył szkołę podstawową i spełnia określone kryteria formalne (pochodzi z miejscowości do 30 000 mieszkańców, a średni miesięczny dochód w jego rodzinie nie przekracza 1900 zł netto na osobę).
Stypendium jest przyznawane na cały okres trwania nauki w szkole średniej – pokrywa koszty mieszkania i wyżywienia w bursie, a także wydatki na bilety komunikacji miejskiej. Oprócz pomocy finansowej i rzeczowej w ramach Programu Stypendialnego Horyzonty młodzież może liczyć na wsparcie doświadczonej kadry i fundacyjnych psycholożek, jak również starszych kolegów i koleżanek objętych programem. Dzięki wsparciu programu młodzież z małych miejscowości ma szansę kształcić się w najlepszych placówkach edukacyjnych w Polsce. Mieszkanie w internacie lub bursie może okazać się ciekawą i bezcenną przygodą, a przede wszystkim szansą na spełnienie marzeń.
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany
