piątek 21 czerwca 2024

Alicji, Alojzego, Rudolfa

reklama

Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?
 

Wybór szkoły dla dziecka to bardzo trudna decyzja. Rodzice z dużym wyprzedzeniem przeglądają oferty dostępnych placówek, opinie na ich temat i miejsce w rankingach. To od szkoły w dużej mierze zależy to, jak przebiega rozwój intelektualny i społeczny dzieci. W pewnym momencie być może rodzice zadają sobie pytanie, czy lepsza będzie szkoła prywatna, czy publiczna? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Szkoła publiczna

Jak sugeruje nazwa, szkoła publiczna jest szkołą ogólnodostępną, do której mogą uczęszczać wszystkie dzieci. Jest szkołą finansowaną przez państwo i realizuje się w niej ustaloną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podstawę programową. Wśród jej największych zalet wymienić należy to, że nauka jest bezpłatna, do wyboru jest szeroki wybór placówek i profili kształcenia. Rodzice mają też pewność, że szkoła podlega nadzorowi pedagogicznemu i realizuje się w niej podstawę programową. Uczniowie szkół publicznych mają dostęp do pomocy socjalnej, logopedycznej i psychologiczno-pedagogicznej. Mogą również brać udział w konkursach, projektach edukacyjnych i olimpiadach przedmiotowych.

reklama

Niestety są też pewne wady. Na pewno musimy się liczyć z tym, że w szkołach publicznych są duże klasy, a tym samym niska indywidualizacja nauczania, nierówny poziom nauczania, słabo rozwinięta infrastruktura, słaba motywacja nauczycieli i częste konflikty. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku szkół prywatnych.

Szkoła prywatna

Szkoła prywatna funkcjonuje inaczej. W tym przypadku opłaty za edukację pokrywają rodzice, więc koszt nauki już na wstępie jest wyższy. Tutaj także realizuje się podstawę programową, ale często jest ona w rozszerzonym zakresie. Z reguły oferta edukacyjna jest dostosowana do potrzeb i zainteresowań uczniów. Zazwyczaj w szkołach prywatnych jest bardzo wysoki poziom nauczania. Możemy spodziewać się małych klas i indywidualnego podejścia.  Zachęcająca jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, doskonałe warunki lokalowe i świetnie wyposażenie. Jest to świetna propozycja dla rodziców, dla których priorytetem jest wysoki poziom kształcenia i rozwój pasji. Co z wadami? Jak już wspomnieliśmy, trzeba się liczyć z wysokimi kosztami nauki. Szkoły prywatne mają ograniczoną dostępność i nie zawsze łatwo da się do nich dostać.

Szkoła prywatna w Poznaniu

To, czy wybierzemy szkołę prywatną, czy publiczną jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Załóżmy jednak, że mieszkamy w Wielkopolsce i to właśnie tam chcielibyśmy znaleźć placówkę, która będzie wspierać potrzeby dziecka. Jeżeli interesuje nas szkoła prywatna w Poznaniu, to jednym z atrakcyjnych wyborów może być szkoła podstawowa lub liceum Spark Academy. Placówka dąży do stworzenia środowiska sprzyjającego dzieciom i młodzieży. Chce wykorzystać drzemiący w nich potencjał i zwiększyć odpowiedzialność za własne wybory. Ważne jest budowanie przyjaznych relacji, wzajemne zrozumienie i współpraca. Uczniowie cenią sobie brak dzwonków i sztywnego ławkowego systemu. Mają wpływ na własną edukację i są wychowywani do sprawczości.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Gdzie znaleźć najlepsze kursy angielskiego...

Gdzie znaleźć najlepsze kursy angielskiego dla firm?

16 maj.
Julka i Janek z “Piątki” laureatami...

Julka i Janek z “Piątki” laureatami konkursów przedmiotowych

27 kw.
Korepetycje z fizyki 2024. Ile kosztują...

Korepetycje z fizyki 2024. Ile kosztują korepetycje z fizyki?

26 kw.
Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla...

Czy mieszkanie w internacie lub bursie jest dla Ciebie?

19 lt.
Indywidualne lekcje z języka polskiego dla...

Indywidualne lekcje z języka polskiego dla maturzysty – dlaczego...

31 st.
Profesjonalne Curriculum Vitae przykład dla...

Profesjonalne Curriculum Vitae przykład dla nauczyciela

17 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama