poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich obowiązków musisz się wywiązać

Masz dom w Turku? Sprawdź, z jakich obowiązków musisz się wywiązać
 

Bycie właścicielem domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. Pozwala poczuć zdecydowanie więcej swobody w porównaniu z mieszkaniem w bloku. Jednak dom to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Przekonaj się, o czym musisz pamiętać, jeśli jesteś właścicielem tego rodzaju nieruchomości. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych obowiązków.

Złożenie deklaracji CEEB

Nie każdy właściciel domu jednorodzinnego jest świadomy tego, że od lipca 2021 roku ciąży na nim obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jest to niezbędne w celu określenia sposobu ogrzewania stosowanego w konkretnym obiekcie. Obowiązek składania wspomnianego dokumentu ciąży na właścicielach oraz zarządcach domów jedno- i wielorodzinnych, a także innych budynków niemieszkalnych, w których są źródła ciepła. Nie ma znaczenia, czy są one użytkowane, czy też nie.

reklama

Głównym celem prowadzenia takiej ewidencji jest przede wszystkim poprawa jakość powietrza w Polsce. Aby to zrobić, niezbędne jest określenie źródeł ciepła, a następnie ich efektywna wymiana. W deklaracji muszą się znaleźć informacje na temat:

 • danych budynku (adres, rodzaj i liczba lokali),

 • rodzaju i liczbie źródeł ciepła,

 • klasy i liczby kotłów (jeśli są w budynku) i rodzaju stosowanego w nich paliwa,

  reklama
 • właścicieli (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail).

Więcej cennych informacji na temat tego dokumentu znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-prawidlowo-wypelnic-deklaracje-ceeb.

Prawidłowe zarządzanie nieczystościami płynnymi

Właściciele zamieszkałych nieruchomości w Turku (i wszystkich innych miejscowościach w kraju), które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej, mają obowiązek gromadzić ścieki bytowe w zbiornikach bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalniach, a także systematycznie je usuwać w prawidłowy sposób. Bardzo ważne jest to, aby wywóz nieczystości był udokumentowany w formie zawartej umowy z firmą mającą zezwolenie na ten rodzaj działalności. Właściciel domu jednorodzinnego, który korzysta z takich usług, musi także gromadzić dowody uiszczenia opłat. Na stronie internetowej gminy Turek można przeczytać, że pracownicy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli nie rzadziej niż raz na 2 lata.

Systematyczne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego budynku

Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić kontrolę obejmującą sprawdzenie:

 • elementów budynku, które są najbardziej narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych,

 • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

 • instalacji gazowych,

 • przewodów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych.

Zdecydowanie bardziej szczegółowa kontrola musi odbywać się co najmniej raz na 5 lat. Taki przegląd obejmuje m.in. kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej i odgromowej, a także ocenę estetyki i otoczenia budynku. Jeśli jesteś właścicielem domu, to koniecznie wpisz wspomniane przeglądy do kalendarza. W ten sposób unikniesz wielu problemów, także tych związanych z ewentualną wypłatą odszkodowania. Musisz mieć na uwadze fakt, że towarzystwo ubezpieczeniowe może Ci odmówić tego świadczenia w sytuacji, gdy zweryfikuje brak systematycznych przeglądów budynku.

Wybór najlepszego ubezpieczenia domu

Warto także nieco bliżej przyjrzeć się kwestii ubezpieczenia domu jednorodzinnego. Zakup polisy nie jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli takich budynków. Dotyczy to głównie osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Banki najczęściej wymagają od swoich klientów objęcia nieruchomości ubezpieczeniem.

Nawet jeśli nie masz kredytu hipotecznego, to i tak powinieneś pomyśleć o wyborze polisy swojego domu. Da Ci ona komfort psychiczny i spokój, że w razie nieprzewidzianych okoliczności otrzymasz środki na pokrycie powstałych szkód.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie nieruchomości? W tym celu skorzystaj z praktycznego kalkulatora dostępnego na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu porównasz propozycje różnych towarzystw. W przypadku polisy dla nieruchomości nie kieruj się wyłącznie ceną. Weź pod uwagę przede wszystkim:

 • sumę ubezpieczenia,

 • zakres ochrony,

 • wyłączenia odpowiedzialności.

Suma ubezpieczenia musi być ustalona na podstawie aktualnej wartości rynkowej domu. Od niej zależy, jaką maksymalną kwotę otrzymasz w razie wystąpienia szkód. Zakres ochrony określa, co dokładnie jest objęte ubezpieczeniem. Mogą to być mury i/lub stałe oraz ruchome elementy wyposażenia. Z kolei wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, w przypadku których towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Musisz dokładnie się z nimi zapoznać, aby uniknąć zaskoczenia. Znajdziesz je w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranej polisy.

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, pamiętaj o wywiązywaniu się z omówionych obowiązków. Dzięki temu unikniesz wielu problemów i będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami mieszkania we własnym domu jednorodzinnym.  

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Kawalerka do wynajęcia w Krakowie –...

Kawalerka do wynajęcia w Krakowie – przewodnik dla poszukujących

16 kw.
Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać...

Projekty domów jednorodzinnych - jak wybrać oszczędny w budowie...

22-11-2023
Bezpieczeństwo i nowoczesność? Automatyczne...

Bezpieczeństwo i nowoczesność? Automatyczne drzwi wjazdowe Hörmann...

03-11-2023
Lamele elewacyjne - błyskawicznie odmień...

Lamele elewacyjne - błyskawicznie odmień wygląd Twojego domu

17-08-2023
Przegląd oferty profesjonalnych zagęszczarek...

Przegląd oferty profesjonalnych zagęszczarek i urządzeń do betonu...

11-08-2023
Skąd wziąć ciepłą wodę w domu...

Skąd wziąć ciepłą wodę w domu jednorodzinnym?

12-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama