sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu – jak to zrobić?

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu – jak to zrobić?
 

Choć ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe, a jazda bez niego niedozwolona, istnieją przypadki, w których właściciel wypowiada umowę. Najczęściej jest to kupno auta z rynku wtórnego i rezygnacja z ubezpieczenia samochodu zawartego na zbywcę. Ważne, aby pamiętać, że nie musi to być skomplikowana i rozciągnięta w czasie procedura. Jak tego dokonać? Nie czekaj i dowiedz się już teraz!

 1. Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu – podstawowe informacje.

  reklama
 2. Sposób na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia.

 3. Wypowiedzenie umowy OC – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC zawartej na dotychczasowego właściciela pojazdu jest dzisiaj powszechnie stosowaną praktyką. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele korzyści daje to nabywcy auta, zwłaszcza jeśli posiada on maksymalne zniżki. Co jednak istotne, aby poprawnie złożyć rezygnację z ubezpieczenia samochodu, należy podjąć kroki w odpowiednim czasie, jednocześnie zachowując przyjęte zasady i standardy...

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu – podstawowe informacje

Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży samochodu, na nowego właściciela przechodzi szereg obowiązków do spełnienia, w tym posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Jak zostało wspomniane, najczęściej dochodzi do rozwiązania dotychczasowej umowy i zawarcia nowej. Jednak nie ma takiej konieczności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z OC zbywcy – lecz wyłącznie do końca trwania umowy. Nie ulega ona automatycznemu przedłużeniu, przez co właściciel pojazdu zostanie obarczony wysoką karą, jeśli nic nie zrobi.

reklama

Polisę OC należy wypowiedzieć również w przypadku, kiedy wykupujemy pakiet od innego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jeśli tego nie zrobimy, stara umowa przedłuży się automatycznie (według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym). A posiadanie dwóch oddzielnych OC na jeden samochód jest niemożliwe. Więcej dowiemy się na stronie: wypowiadamoc.pl.

Sposób na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia

Aby wypowiedzenie OC zostało rozpatrzone pozytywnie, składany dokument bezwzględnie powinien zawierać szereg informacji. Co ważne, dotyczą one zarówno samego pojazdu, jak i jego właściciela.

To przede wszystkim:

 • dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego) ubezpieczonego. Jeśli jest więcej niż jeden właściciel, należy uwzględnić ich wszystkich;

 • dane adresowe;

 • numer polisy OC;

 • marka i model pojazdu;

 • numer rejestracji;

 • dane Towarzystwa Ubezpieczeniowego;

 • podstawa prawna, dlaczego wypowiadamy umowę ubezpieczenia (może to być np. umowa kupna-sprzedaży).

Wiele Towarzystw posiada gotowe druki wypowiedzenia, daleko upraszczające cały proces. Ponadto warto korzystać z pomocy specjalistów, szczegółowo tłumaczących, jak powinna przebiegać rezygnacja z ubezpieczenia samochodu. Doskonałym tego przykładem jest poradnik: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-link4.

Wypowiedzenie umowy OC – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wypowiedzenie polisy OC składamy bezpośrednio w biurze danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (lub jego partnera) w formie pisemnej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, w zupełności wystarczy wysłać pismo drogą listowną (w takich przypadkach ważna jest data stempla pocztowego) lub elektronicznie. Zwłaszcza ten ostatni sposób jest atrakcyjny, szybki i sprawny. Nie zapominajmy jednak, że pismo przesłane online również musi być opatrzone podpisem właściciela.

W związku z tym, że nie może powstać nawet jednodniowa przerwa pomiędzy starym a nowym ubezpieczeniem, po złożeniu rezygnacji najlepiej od razu podpisać nową umowę.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie...

Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie są prognozy na 2024 i...

11 maj.
Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać na...

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać na wakacje po sezonie?

22-09-2023
Sprzedaż szkody OC - jak to się odbywa? Co...

Sprzedaż szkody OC - jak to się odbywa? Co powinniśmy wiedzieć na...

30-08-2023
Miałeś kolizję na drodze? Sprawdź, co zrobić!

Miałeś kolizję na drodze? Sprawdź, co zrobić!

15-07-2023
Co powinien wiedzieć mieszkaniec Turku o OC...

Co powinien wiedzieć mieszkaniec Turku o OC auta sprowadzonego z...

18-01-2023
Rejestracja i ubezpieczenie nowej przyczepki...

Rejestracja i ubezpieczenie nowej przyczepki samochodowej - jak to zrobić?

19-12-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama