Czy dzieci mogą chodzić do protetyka?
Powszechnie wiadomo, że regularne wizyty dzieci u stomatologa są ważnym punktem dla ich pełnego i zdrowego rozwoju. Jednak protetyk kojarzy nam się z pracą z osobami starszymi i ich uzębieniem. Czy faktycznie tak jest? Czy dzieci nie chodzą do protetyka? Jeśli jesteś tego ciekaw, to w poniższym artykule wyjaśnimy Ci te nietypowe kwestie związane z leczeniem zębów dzieci.
Czym zajmuje się protetyka?
Protetyka w Łodzi to dział stomatologii zajmujący się odbudową uszkodzonych lub brakujących zębów, a także przywróceniem ich podstawowych funkcji. Ponadto, protetyka zajmuje się także naprawą protez, mostów czy koron.
Przyjęło się, że do protetyka udają się osoby dorosłe lub wręcz starsze, które wraz z wiekiem z różnych przyczyn utraciły swoje zęby. Jednak obecnie leczeniu protetycznemu poddawane są dzieci powyżej 6. roku życia. W skrajnych przypadkach może ono dotyczyć już nawet dzieci mających zaledwie 3. lata.
Jakie są przyczyny utraty zębów?
Utratę zębów można podzielić na dwie podstawowe kategorie: nabyte, które wynikają najczęściej z przyczyn mechanicznych lub spowodowane są wystąpieniem próchnicy. Druga kategoria to przyczyny wrodzone, które wynikają na przykład z hipodoncji, czyli braku zawiązków zębowych.
W przypadku dzieci często występuje przedwczesna utrata zębów mlecznych. Oznacza to, że zęby mleczne usuwane są w momencie, kiedy nie wykształciły się jeszcze dostatecznie zęby stałe, aby się wyrznąć.Kolejna przyczyną utraty zębów przez dzieci jest przedwczesna utrata zębów stałych, kiedy dziecięcy zgryz nie został jeszcze prawidłowo ukształtowany.W powyższych sytuacjach warto udać się do specjalisty z dzieckiem, aby sprawdził on stan uzębienia malucha, pokierował na odpowiednie leczenie, jak również znalazł najkorzystniejsze rozwiązanie w danym przypadku.
Doświadczony protetyk z pewnością znajdzie odpowiednie sposoby na wsparcie Was i poprowadzenie leczenia dziecka z ubytkami w uzębieniu.
Czy braki w uzębieniu są niebezpieczne dla dzieci?
Niestety, ale niepełne uzębienie niesie ze sobą pewne zagrożenie dla kształtującego się dopiero zgryzu dziecka. Narząd żucia ciągle się rozwija, więc należy o niego odpowiednio dbać, aby mógł bezpiecznie się wykształcić. Z tego powodu należy uzupełniać braki w uzębieniu, aby uniknąć:
- próchnicy,
- chorób dziąseł,
- wad zgryzu,
- zniekształceń twarzy.
Należy też pamiętać, że im szybciej dziecko utraci swoje zęby mleczne, tym bardziej jest ono narażone na powstawanie niekorzystnych zmian w jego jamie ustnej. Dlatego należy jak najszybciej udać się do protetyka, aby to on stwierdził jaki jest stan uzębienia dziecka.
Co więcej, braki zębów mogą także źle wpływać na psychikę dziecka, które może mieć poczucie gorszego w porównaniu do swoich rówieśników. To z kolei wpływa na jego zmniejszoną aktywność społeczną, co jest niezwykle ważne w okresie rozwojowym dla dziecka. Jeśli więc zależy Ci na zdrowiu fizycznym i psychicznym potomstwa, to dbaj o jego uzębienie i nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany