czwartek 24 kwietnia 2025

Bony, Horacji, Jerzego

reklama

Upominki. Dlaczego wręczamy sobie prezenty?

Upominki. Dlaczego wręczamy sobie prezenty?
 

Co sprawia, że od zamierzchłych czasów istnieje tradycja wręczania podarunków i ciągle jest kultywowana? Czy prezenty to po prostu zwyczaj kulturowy i wręczamy je bo wypada, czy stoi za tym coś więcej? Sprawdź, jakie są powody i skąd się tak naprawdę biorą!

Wyrażenie emocji i więzi

Upominki są nieodłącznym elementem każdego kodu kulturowego. W zasadzie wszędzie ich ładunek odnosi się do wyrażania emocji. Wręczanie prezentu to wyraz miłości, przyjaźni, sympatii, troski. Często stanowi także formę przeprosin albo podziękowań, a sam prezent potrafi wyrazić więcej, niż najbardziej wymyślne słowa.

reklama

Oznacza on – myślę, pamiętam, staram się. Pokazuje Twój osobisty stosunek do danej osoby, podkreśla fakt, że angażujesz się w znalezienie czegoś, co jej się podoba, bo Ci na niej zależy.

Prezent jest więc także symbolem wielu emocji. Pierścionek zaręczynowy, klasyczny symbol wiecznej miłości, jest wszak niczym innym, niż właśnie prezentem. Dodatkowo wręczanie prezentów buduje wspomnienia pomiędzy Tobą, a obdarowaną osobą, szczególnie takich personalizowanych, stworzonych specjalnie dla wybranej osoby.

Dlaczego lubimy dawać i otrzymywać prezenty?

Otrzymywanie prezentów wiąże się z naturalnym, intuicyjnym odczuwaniem przyjemności. Doceniamy to, że ktoś się dla nas postarał, że myśli i pamięta o naszych okazjach. Dodatkowo zwyczajnie cieszymy się z przedmiotu, który otrzymujemy, szczególnie jeżeli trafia on idealnie w nasz gust i będzie nam służył.

Psychologia mówi też o tym, że obdarowywanie również sprawia nam przyjemność poprzez uruchomienie mechanizmów empatii. Wiemy, że dana osoba się cieszy, dlatego nam również sprawia to radość, bo obdarowany jest nam bliski i raduje nas, że prezent się udał.

reklama

Wręczanie podarunków buduje dodatkowo poczucie własnej wartości (cieszymy się, że udało nam się trafić), a także wzmacnia więzi społeczne, daje poczucie przynależności, świadomość, że coś nam się udało.

Wspólne przeżycia i wspomnienia

Niektóre prezenty, na przykład szalenie modne vouchery i bony podarunkowe, są także podstawą do przeżywania wspólnych momentów. Wręczamy takie prezenty, bo chcemy zarówno sprawić przyjemność bliskiemu, jak i… samemu sobie.

Wybierając np. wspólny kurs gotowania albo zajęcia z fotografii czy wyjazd do SPA z przyjaciółką, budujemy wspomnienia i wzmacniamy naszą relację. Cieszy nas to, że obdarowana osoba jest zadowolona, a dodatkowo sami mamy możliwość uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i również korzystać z tego, co oferuje.

Ponadto jednym z najcenniejszych prezentów, jaki możemy komukolwiek podarować, jest nasz czas i uwaga. To właśnie dlatego tworzenie wspólnych wspomnień ma nieocenioną wartość. Spędzanie czasu razem, świadomość, że ktoś się dla Ciebie poświęcił, że zaplanował i wymyślił doświadczenie, które przeżywacie razem, potrafi być naprawdę wzruszające.

Warto pamiętać o bliskich osobach i nadal kultywować starą tradycję wręczania upominków. Wszak nie chodzi wcale tutaj o kwestie materialne – argumentów jest, jak widać, dużo więcej!

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Powrót do korzeni. OSP Turek odzyskuje...

Powrót do korzeni. OSP Turek odzyskuje sztandar sprzed 90 lat

19 kw.
Prezenty komunijne inne niż wszystkie -...

Prezenty komunijne inne niż wszystkie - pomysły, które zachwycą...

16 kw.
Strażacki dzwon gotowy. OSP Turek świętuje...

Strażacki dzwon gotowy. OSP Turek świętuje jubileusz 150-lecie istnienia

11 kw.
35 lat wsparcia i empatii. MOPS w Turku...

35 lat wsparcia i empatii. MOPS w Turku świętował jubileusz

5 kw.
Dir Computer świętuje 25 lat! Niespodzianki,...

Dir Computer świętuje 25 lat! Niespodzianki, rabaty i konkurs dla...

19 mrz.
Złote Gody w Malanowie. Odznaczono 26 par...

Złote Gody w Malanowie. Odznaczono 26 par medalami za długoletnie...

27 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama