sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

IV miejsce "Piątki" Turek w Finale Mistrzostw Wielkopolski Juniorek

IV miejsce

Rozgrywki o Mistrzostwo Wielkopolski w Lidze Juniorek rozpoczęły się w dniu 22 listopada z udziałem 13 zgłoszonych zespołów, które w drodze losowania zostały podzielone na 4 grupy eliminacyjne. Wolny los za zdobycie mistrzostwa w ubiegłym sezonie przypadł drużynie UKS ZSMS Poznań.  Drużyna UKS Piątka Turek walczyła o awans w grupie „C” w Turku z udziałem: SKF KS Poznań i UKS Śmigiel.

Dwa zwycięstwa po 3:0 zapewniły podopiecznym trenerów Andrzeja Malczewskiego i Ewy Książki pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej. Kolejnym etapem rozgrywek była rywalizacja w trzech grupach półfinałowych. Los za przeciwników UKS Piątka Turek wyznaczył zespoły z aspiracjami do finału Mistrzostw Wielkopolski: MUKS Amber Kalisz i KS Energetyk Poznań. Na turnieju rozgrywanym w Kaliszu drużyna UKS Piątka Turek zagrała dobre zawody zajmując 2 miejsce, które dawało szansę grania w turnieju barażowym. WZPS w Poznaniu jako gospodarza turnieju barażowego wyznaczył drużynę LUKS Orkan Września. W pierwszym meczu turnieju UKS Piątka Turek zmierzył się z wrzesińskim zespołem Orkan Września. Po zaciętej i pasjonujące walce zwycięstwo 3:2, przypadło drużynie Piątki Turek. W drugim spotkaniu przeciwnikiem podopiecznych trenera Malczewskiego, była ekipa konińskiego KTPS – u. Pierwsze dwa sety UKS Piątka Turek wygrała do 15 i 14. Dopiero w trzeciej odsłonie koniński zespół zagrał lepiej, jednak końcowe zwycięstwo do 20 dało pierwsze miejsce turkowskiej drużynie i awans do finału Mistrzostw Wielkopolski w Lidze Juniorek. Grając praktycznie zawodniczkami rocznikowo odpowiadającemu kadetką sam awans do finałowej czwórki turnieju był dużym sukcesem i osiągnięciem.

W finale Mistrzostw Wielkopolski wzięły udział cztery zespoły. Wśród faworytów wymieniano PTPS Piła, UKS ZSMS Poznań i gospodynie – Amber  Kalisz. Czarnym koniem turnieju miała, być Piątka Turek. Wszystkie oczekiwania się potwierdziły. Piątka Turek już od pierwszego meczu napsuła krwi faworytom. Urwała seta późniejszym mistrzyniom z Poznania i dopiero w tiebreaku przegrała z Amberem. Jedynie w meczu z PTPSem Piła podopieczne trenerów Andrzeja Malczewskiego i Ewy Książki uległy pilskiej ekipie.

Złoty medal zdobył UKS ZSMS Poznań. Poznanianki najpierw pokonały 3:1 Piątkę Turek. W drugim meczu spotkały się z PTPSem Piła, a w związku z faktem, że pilanki wcześniej wygrały swój pierwszy mecz, był to pojedynek zespołów dotąd niepokonanych, który miał duży wpływ na podział medali. Poznanianki wygrały nadspodziewanie łatwo w trzech setach. Trzeba również dodać, że pilanki nie przypominały zespołu, który w pierwszym meczu w dobrym stylu pokonał Ambera Kalisz.
Ostatni mecz turnieju miał decydujący wpływ na końcowy podział medali. Amber Kalisz niezależnie od wyniku spotkania miał zapewniony brązowy medal. UKS ZSMS Poznań musiały wygrać dwa sety, aby zrównać się stosunkiem setów z PTPSem. Wyższa przegrana dawała złoto pilankom. Jakakolwiek wygrana poznanianek dawała im pierwsze miejsce. Poznański zespół fatalnie rozpoczął od dwóch przegranych setów do 17 i 15, co  zapowiadało szybką porażkę. Dopiero w trzecim secie nastąpił zwrot sytuacji. ZSMS wygrał kolejne dwa sety i już po czwartej odsłonie było wiadomo, że ma zapewniony złoty medal dzięki lepszemu stosunkowi małych punktów. W tiebreaku nieświadome tego poznanianki zagrały dość nerwowo, jednak mimo to wygrały na przewagi.

Zdaniem trenera Andrzeja Malczewskiego o szanse i cele przed turniejem oznajmił krótko: chcemy powalczyć. Jesteśmy najmłodszym zespołem w całym zestawieniu i swoje już zrobiliśmy. Awansowaliśmy do finału. Wszystkie inne zespoły są starsze, bardziej doświadczone. My jedziemy powalczyć, a jak się uda zdobyć medal, będzie to dla nas wielki sukces.
Na początku sezonu młode siatkarki Piątki Turek grały również w rozgrywkach III ligi, ale po pewnym czasie ze względu na dużą ilość meczów i przemęczenie, zapadła decyzja, aby skoncentrować się na rozgrywkach młodzieżowych.
Trener Malczewski dodaje, że zespół jest dobrze przygotowany, nie ma w drużynie kontuzji, a forma była szlifowana na obozie.
Wg trenera Piątki Turek, za głównych faworytów do mistrzostwa uchodzą ZSMS oraz PTPS. To najbardziej doświadczone zespoły, choć Amber jest gospodarzem turnieju, będzie grał na własnej hali (finał zostanie rozegrany w Arenie Kalisz) i to będzie sporym handicapem kaliszanek.