piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

St. asp. Andrzej Nowinowski z medalem w "Setce Komandosa". Pierwszy w historii biegu strażak na podium

St. asp. Andrzej Nowinowski z medalem w
fot. ZmierzmyCzas.pl 

W piątek i sobotę (18 i 19 czerwca) odbywał się bieg "Setka Komandosa", który już od pięciu lat jest sprawdzianem dla największych sportowych „twardzieli” wśród członków służb mundurowych w całym kraju. Na starcie biegu po raz drugi stawił się znany z udziału w podobnych ekstremalnych biegach, mieszkaniec naszego powiatu st. asp. Andrzej Nowinowski. Turkowianin reprezentujący Państwową Straż Pożarną w Turku oraz Klub Biegacza Maraton Turek zajął medalowe 3 miejsce w kategorii OPEN.

"Setka komandosa" to organizowany w Lublińcu w woj. śląskim ekstremalny bieg na 100 km podzielony na pięć okrążeń o różnym stopniu trudności. Pierwsze okrążenie zawodnicy muszą pokonać w pełnym umundurowaniu oraz z 10-kilogramowym plecakiem. Po pierwszych 20 km biegacze zostawiają plecak na tak zwanym przepaku, gdzie przebierali się oraz uzupełniali zapas odżywek, jedzenia i picia. Na ostatnich 60 km regulamin dopuszczał zamianę munduru na strój sportowy.

reklama

Tegoroczna edycja "Setki komandosa" była dodatkowo ciężka. Bieg zazwyczaj odbywa się w marcu, kiedy temperatury są umiarkowane, wręcz idealne do biegania. Jednak tegoroczną edycję przesunięto z uwagi na obowiązujące obostrzenia dopiero na początek kalendarzowego lata. Zmiana ta spowodowała dodatkowe utrudnienia dla uczestników jakimi były wysoka temperatura i doskwierające promienie słońca. Nie przeszkodziło to Andrzejowi Nowinowskiemu na osiągnięcie życiowego sukcesu jakim było zajęcie trzeciego miejsca w tej prestiżowej imprezie.

W tegorocznej edycji biegu udział wzięło 150 śmiałków. Wszyscy wystartowali przed północą i całą trasę musieli pokonać w czasie nie dłuższym niż 22 godziny. Wielu nie dało rady i nie dobiegło do końca, wielu zostało zdyskwalifikowanych. Formuła biegu nie przewiduje bowiem punktów odżywczych i nawadniających, liczy się tylko to co zawodnik zabierze ze sobą na każde z okrążeń.

Turkowianin całą trasę pokonał w 11 godzin 25 minut i 16 sekund czyli szybciej niż podczas swojego pierwszego występu z 2019 roku o ponad 20 minut! W kwalifikacji grupy OPEN ostatecznie ten wynik dał mu miejsce medalowe na podium. Wartym odnotowania jest fakt, że st. asp. Andrzej Nowinowski jako pierwszy strażak w historii wszystkich edycji "Setki Komandosa" zajął tak wysokie medalowe miejsce. Z ciekawostek warto także odnotować, że kiedy turkowianin z brązowym medalem na piersi udawał się w drogę powrotną do Turku, wielu uczestników było jeszcze na trasie tego ekstremalnego biegu.

To nie pierwsza tego typu impreza z udziałem Nowinowskiego. Zawodowy strażak z Turku z dumą i sukcesami reprezentuje nasz powiat, swoją jednostkę PSP oraz Klub Biegacza Maraton Turek w najtrudniejszych biegach i maratonach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Warto tu wspomnieć m.in. o 15 miejscu w 2019 roku w III edycji "Setki komandosa", 3-miejscu podczas Biegu Tygrysa w Orzyszu, Biegu Rzeźnika czy też wielu maratonach zaliczanych do Korony Maratonów Polskich. Jak zaznacza strażak medalista, to nie pierwszy i ostatni bieg w tym roku. Andrzej Nowinowski planuje w tym roku udział w innych podobnych imprezach i maratonach w kraju.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Błota było po dostatkiem! Mundurowi po raz...

Błota było po dostatkiem! Mundurowi po raz szósty...

31 lip.
Wideo: Myślisz że jesteś prawdziwym...

Wideo: Myślisz że jesteś prawdziwym twardzielem?...

25 lip.
Gmina Turek. X edycja biegu Pamięci Żołnierzy...

Gmina Turek. X edycja biegu Pamięci Żołnierzy...

6 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama