wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

14°C umiarkowane opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy Przykona walczyły dzieci i młodzież

Pierwsze takie regaty. O Puchar Wójta Gminy Przykona walczyły dzieci i młodzież - fot. UG Przykona
fot. UG Przykona 

Śpioszek, Wesołek, Gburek… takie imiona nosiły katamarany, na których dzieciaki i młodzież rozgrywały swoje pierwsze regaty żeglarskie. O Puchar Wójta Gminy Przykona walczyły już siedmiolatki!

To były pierwsze takie regaty. W sobotę, 20 sierpnia w Przykonie, odbyły się zawody żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Pogoda dopisała, rodzice i rodzeństwo dzielnie kibicowali młodym żeglarzom z brzegu, a liczni wolontariusze z klubu żeglarskiego LOK " Złota Szekla" pomogli w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, które odbywało się przy wsparciu i pod patronatem Mirosława Broniszewskiego.

reklama

Regaty rozgrywano wśród dzieci od lat 7 (kategoria U8) do lat 15 (kategoria U16) na katamaranach o różnych rozmiarach, dostosowanych do wieku uczestników. Dzieci i młodzież trenowały w sezonie letnim na kursach grupowych w szkółce ArMor Sailing w Zimotkach, pod okiem instruktora Guillaume François Derrien. Tam nauczyły się podstawowych zwrotów i zapoznały się ze sprzętem. Przed startem katamarany zostały przyznane losowo, łódki były jednakowo przygotowane pod względem regulacji żagli, a ich zabawne nazwy wywołały uśmiech nawet u najbardziej przejętych uczestników.

Każdy uczestnik regat pływał samodzielnie na swojej łódce, wykonując rolę dwóch osób – sternika i pomocnika - co tylko potwierdziło jak wiele się nauczyli na letnich zajęciach w szkółce ArMor Sailing. Młodsze dzieci miały za zadanie pokonać trasę typu slalom, ze startem od brzegu. Starsi uczestnicy opływali trasę olimpijską w czasie 30 minut, pierwsze miejsce przypadło osobie, która wykonała największą liczbę okrążeń.

W dniu regat uczestnicy przygotowywali się do startu już od 9 rano - najpierw zataklowali sprzęt (naciągnęli żagle), o 10:30 zaczęło się wodowanie, a kolejne 30 minut przeznaczone zostało na rozgrzewkę już na przypisanym sprzęcie i w wyznaczonych strefach startowych.

Regaty wystartowały tuż przed 12:00. Uczestnicy konkurowali na wodzie, zwracając uwagę na bezpieczeństwo swoje i kolegów, przestrzegając zasad kodeksu morskiego. Sędziowie nie zanotowali żadnych niezgodności z regulaminem. Po ogłoszeniu wyników, uczestnicy otrzymali dyplomy, puchary i upominki ufundowane przez Wójta Gminy Przykona. Regaty zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym przez klub żeglarski Złota Szekla.

reklama

Oto wyniki regat :

"U8 - Mężczyźni - Dzieci młodsze" – I – Chris DANILOWICZ (Londyn)

"U10 - Mężczyźni - Dzieci starsze” – I – Paul DANILOWICZ (Londyn), II – Igor KAZUBIŃSKI (Łódź), III – Kamil CEGLAREK (Łódź)

"U12 - Mężczyźni - Młodziki młodsze" – I – Jan GRUSZKI (Bytom), II – Igor SOBANIEC (Bełchatów)

"U14 - Mężczyźni - Młodziki starsze" – I – Ksawery KOWALSKI (Bytom), II – Wiktor SOBANIEC (Bełchatów)

"U16 - Kobieta - Junior młodsze" – I – Nelly DERRIEN (Konin/Przykona)

"U16 -Mężczyzna - Junior młodsze" – I – Ryszard GRUSZKI (Bytom)

W ogólnej klasyfikacji dla U14 i U16, wyniki były następujące:

I – Ryszard GRUSZKI (Bytom)

II – Nelly DERRIEN (Konin/Przykona)

III – Ksawery KOWALSKI (Bytom)

IV – Wiktor SOBANIEC (Bełchatów)

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. UG Przykona2
fot. UG Przykona3
fot. UG Przykona4
fot. UG Przykona5

Podobne artykuły

Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

Wrzesień pożegnamy aktywnie! Przed nami weekend...

23 wrz.
Nie daj się jesiennej chandrze! Aktywny weekend...

Nie daj się jesiennej chandrze! Aktywny weekend w...

16 wrz.
Póki lato trwa... Wrześniowe regaty na...

Póki lato trwa... Wrześniowe regaty na zbiorniku w...

8 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama