piątek 29 września 2023

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Widzieliście już modliszkę? Te owady coraz liczniej zamieszkują ziemię turecką

Widzieliście już modliszkę? Te owady coraz liczniej zamieszkują ziemię turecką
 

Biedronki azjatyckie, jenoty, kaczki mandarynki, pająki tygrzyki paskowane – to tylko niektóre gatunki zwierząt i owadów, które pod wpływem zmian klimatycznych, w ciągu kilkunastu ostatnich lat pojawiły się w Polsce. Jak donosi Nadleśnictwo Turek, w Grzymiszewie widziano modliszkę. Tymczasem to wcale nierzadki gość na tureckiej ziemi…

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) to owad, występujący w Polsce od wielu lat. Świadczy o tym choćby fakt, że już od 1984 roku jest pod ścisłą ochroną. Do tej pory spotykana była głównie na Lubelszczyźnie, w miejscach szczególnie bogatych w wapień i rozgrzanych w słońcu. Coraz cieplejszy klimat powoduje, że modliszki zaczynają coraz liczniej pojawiać się i w innych regionach naszego kraju. Wyjątkowo upodobały sobie nagrzane słońcem łąki, ale i miejskie wyspy ciepła, a w nich spalone słońcem trawniki bez krzewów, które przypominają ich pierwotne stanowiska.

reklama

Swoją nazwę modliszki zawdzięczają charakterystycznej pozie, którą przyjmują najczęściej – odnóża złożone jak do modlitwy. Choć charakterystyczne, wcale nie jest łatwo je dostrzec. Wszystko przez kamuflaż – zielone lub brązowe ubarwienie, części tułowia i odnóży wyglądające jak liście. Modliszki posiadają dwie pary skrzydeł, małą trójkątną głowę i szeroko rozstawione oczy. Widzą nawet do 20 metrów. Na odnóżach mają kolce.

Mimo tych groźnych atrybutów i takich zwyczajów żywieniowych (są drapieżnikami), są absolutnie niegroźne dla ludzi. Żywią się głównie świerszczami, muchami domowymi , motylami i muszkami owocowymi. Jak się okazuje, nie we wszystkich przypadkach są też kanibalami – to mit, że każda kopulacja kończy się pożarciem samca przez samicę. Jak przekonują entomolodzy, rzeczywiście zdarza się tak, ale w zaledwie jednej trzeciej przypadków. Ponieważ modliszki są owadami pod ścisłą ochroną, próby zbierania ich jaj, łapania, a zwłaszcza ich zabijania, podlegają karze i przyczyniają się do niszczenia niezbędnej w naturze bioróżnorodności.

Modliszka w Grzymiszewie była świetnie widoczna. Jej zielona sylwetka odcinała się na tle bordowych liści rośliny. Ja swoją spotkałam w sierpniu ubiegłego roku na łące pod lasem w Dziadowicach. Siedziała na kwiatku kocanki i wcale nie łatwo było ją dostrzec. A Wy, wiedzieliście już modliszkę?

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: Nadleśnictwo Turek2
fot.: Nadleśnictwo Turek3
fot.: Nadleśnictwo Turek4
5
Podobne artykuły
Tradycyjnie i rodzinnie. Dzień Dziabki w...

Tradycyjnie i rodzinnie. Dzień Dziabki w Grzymiszewie

28 sierp.
Jeszcze nie skończona, a już cieszy....

Jeszcze nie skończona, a już cieszy. Mieszkańcy gminy Tuliszków...

7 sierp.
Młodzi poszli w las! Marsz nordic walking i...

Młodzi poszli w las! Marsz nordic walking i noc w lesie? Czemu nie!

22 czerw.
Malanowski folklor doceniony. Tradycja i...

Malanowski folklor doceniony. Tradycja i Jarzębinki na przeglądzie w...

21 czerw.
Szalony weekend na początek czerwca! Tylko u...

Szalony weekend na początek czerwca! Tylko u nas najlepsze zestawienie...

2 czerw.
Kawa i ciacho z wójtem. Gospodynie z wizytą w...

Kawa i ciacho z wójtem. Gospodynie z wizytą w Urzędzie Gminy Malanów

29 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama