To on stoi za Teatrem w Dobrej. Przemysław Dąbrowski - Gwiazda Roku 2022

- Teatr w Dobrej to są ludzie i to już jest – mówi Przemysław Dąbrowski, aktor, reżyser i założyciel Stowarzyszenia Zagraj, twórca Teatru w Dobrej. Za swoją pracę społeczną na gruncie lokalnym został w grudniu uhonorowany tytułem Gwiazdy Roku 2022 w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.
Przemysław Dąbrowski pochodzi z Kalisza. Od wielu lat jest związany z Łodzią – najpierw skończył tam studia na Wydziale Aktorskim PWSFTViT, potem rozpoczął pracę zawodową w Teatrze Studyjnym, a od 2011 roku nieprzerwanie jest aktorem Teatru Nowego, ma na koncie ponad 60 ról teatralnych, w tym wiele głównych. Wystąpił też w około 40 filmach i serialach telewizyjnych. W międzyczasie ukończył studia podyplomowe dla twórców i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Kilka lat temu, wraz z żoną kompozytorką i pianistką Leną Ledoff, zostali właścicielami działki rekreacyjnej w Zagaju (gmina Dobra). Okolica tak się im spodobała, że postanowili zamieszkać tu na stałe. – Trzy lata temu powołaliśmy Stowarzyszenie Zagraj, które miało działać w zakresie muzyki, teatru i sztuki tu, na lokalnej scenie – opowiada.
Z jakim przyjęciem spotkali się na lokalnym gruncie? Czy mieszkańcy małej miejscowości są mniej otwarci od tych z dużych miast, a może po prostu nie mają tyle czasu? - Spotkaliśmy się tutaj z bardzo dobrym przyjęciem – mówi Dąbrowski. – Nawet jeśli ludzie nie byli otwarci, to już są. Paradoksalnie, do rozwoju stowarzyszenia i teatru w Dobrej przyczyniła się pandemia. – Aktor i kompozytorka stracili pracę, siedzieliśmy na miejscu i kombinowaliśmy skąd pozyskać pieniądze na działalność.
Z pomocą przyszły dotacje od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. To dzięki tym pieniądzom rok 2022 był czasem tak dynamicznego rozwoju Stowarzyszenia Zagraj i Teatru w Dobrej. Dwie premiery – „Opowieść Wigilijna” i „Pchła Szachrajka”, w których zagrali wyjątkowi aktorzy – amatorzy, mieszkańcy Dobrej, ale i innych pobliskich miejscowości, począwszy od kilkulatków, skończywszy na ludziach w bardzo dojrzałym wieku :), reprezentujących rozmaite środowiska. Świeżo wyremontowana scena Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej – najmniejszego miasteczka w Wielkopolsce, gościła też kilkoro zaproszonych przez Dąbrowskiego gości. Odbyły się koncerty: „Impresje Lwowskie” i „Komeda” oraz spektakle: „a ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”, „Bajka o dobrej i złej wróżce”, „Kto odkrył Amerykę?”, „Buciki”, monodram „Ostatnie Tango z Herbertem”.
Co wydarzy się w roku 2023? Spektakle, recitale, kolejna premiera, tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej... – Chcielibyśmy zorganizować co najmniej 12 wydarzeń – zapewnia Dąbrowski. – Wszystko zależy oczywiście od przyznanych grantów. Ale nawet bez nich będziemy działać, choćby dla podtrzymania formy. Ludzie są zespoleni i rozochoceni po dwóch premierach.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72