Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

To on stoi za Teatrem w Dobrej. Przemysław Dąbrowski - Gwiazda Roku 2022

To on stoi za Teatrem w Dobrej. Przemysław Dąbrowski - Gwiazda Roku 2022
 

- Teatr w Dobrej to są ludzie i to już jest – mówi Przemysław Dąbrowski, aktor, reżyser i założyciel Stowarzyszenia Zagraj, twórca Teatru w Dobrej. Za swoją pracę społeczną na gruncie lokalnym został w grudniu uhonorowany tytułem Gwiazdy Roku 2022 w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R.

Przemysław Dąbrowski pochodzi z Kalisza. Od wielu lat jest związany z Łodzią – najpierw skończył tam studia na Wydziale Aktorskim PWSFTViT, potem rozpoczął pracę zawodową w Teatrze Studyjnym, a od 2011 roku nieprzerwanie jest aktorem Teatru Nowego, ma na koncie ponad 60 ról teatralnych, w tym wiele głównych. Wystąpił też w około 40 filmach i serialach telewizyjnych. W międzyczasie ukończył studia podyplomowe dla twórców i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

reklama

Kilka lat temu, wraz z żoną kompozytorką i pianistką Leną Ledoff, zostali właścicielami działki rekreacyjnej w Zagaju (gmina Dobra). Okolica tak się im spodobała, że postanowili zamieszkać tu na stałe. – Trzy lata temu powołaliśmy Stowarzyszenie Zagraj, które miało działać w zakresie muzyki, teatru i sztuki tu, na lokalnej scenie – opowiada.

Z jakim przyjęciem spotkali się na lokalnym gruncie? Czy mieszkańcy małej miejscowości są mniej otwarci od tych z dużych miast, a może po prostu nie mają tyle czasu? - Spotkaliśmy się tutaj z bardzo dobrym przyjęciem – mówi Dąbrowski. – Nawet jeśli ludzie nie byli otwarci, to już są. Paradoksalnie, do rozwoju stowarzyszenia i teatru w Dobrej przyczyniła się pandemia. – Aktor i kompozytorka stracili pracę, siedzieliśmy na miejscu i kombinowaliśmy skąd pozyskać pieniądze na działalność.

Z pomocą przyszły dotacje od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. To dzięki tym pieniądzom rok 2022 był czasem tak dynamicznego rozwoju Stowarzyszenia Zagraj i Teatru w Dobrej. Dwie premiery – „Opowieść Wigilijna” i „Pchła Szachrajka”, w których zagrali wyjątkowi aktorzy – amatorzy, mieszkańcy Dobrej, ale i innych pobliskich miejscowości, począwszy od kilkulatków, skończywszy na ludziach w bardzo dojrzałym wieku :), reprezentujących rozmaite środowiska. Świeżo wyremontowana scena Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej – najmniejszego miasteczka w Wielkopolsce, gościła też kilkoro zaproszonych przez Dąbrowskiego gości. Odbyły się koncerty: „Impresje Lwowskie” i „Komeda” oraz spektakle: „a ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”, „Bajka o dobrej i złej wróżce”, „Kto odkrył Amerykę?”, „Buciki”, monodram „Ostatnie Tango z Herbertem”.

Co wydarzy się w roku 2023? Spektakle, recitale, kolejna premiera, tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej... – Chcielibyśmy zorganizować co najmniej 12 wydarzeń – zapewnia Dąbrowski. – Wszystko zależy oczywiście od przyznanych grantów. Ale nawet bez nich będziemy działać, choćby dla podtrzymania formy. Ludzie są zespoleni i rozochoceni po dwóch premierach.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5

Podobne artykuły

Kinga Trzmielewska zwykła-niezwykła...

Kinga Trzmielewska zwykła-niezwykła społeczniczka z...

6 st.
Gwiazdy i Gwiazdorzy. Kiermasz Rękodzieła w...

Gwiazdy i Gwiazdorzy. Kiermasz Rękodzieła w Dobrej w...

12-12-2022
Przed nami atrakcyjny październikowy weekend!...

Przed nami atrakcyjny październikowy weekend!...

21-10-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama