poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Geotermia Turek szansą dla mieszkańców

Geotermia Turek szansą dla mieszkańców
 

Polityka energetyczna państwa zakłada, że gminy, w możliwie jak największym stopniu, w zakresie pozyskiwania energii na swoim terenie, powinny uwzględniać źródła odnawialne w pozyskiwaniu energii, z uwzględnieniem ich walorów ekologicznych i gospodarczych.

Odnawialne źródło energii (OZE) to według ustawy Prawo energetyczne to źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię m.in. geotermalną.

reklama

Powyższe uwarunkowania wprowadziły zmiany na rynku energii, które dotyczą konieczności pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wybudowanie i podłączenie do obecnie istniejącego systemu ciepłowniczego dodatkowego odnawialnego źródła energii geotermalnej, które znajduje się pod Turkiem, pozwoli na pozyskanie źródeł finansowania z środków krajowych i europejskich przy nowych inwestycjach, na rozwój sieci i systemu ciepłowniczego na terenie miasta, tym samy przyczyni się do zmniejszenia opłat za ciepło dla odbiorców końcowych.

Należy zaplanować całą inwestycję w czasie, tak aby eksploatację źródeł geotermalnych w Turku doprowadzić do końca i zacząć wykorzystywać dla mieszkańców którzy w chwili obecnej są klientami PGKiM Sp. z o.o. w Turku (GETEC) jak i dla nowych odbiorców ciepła na terenie Turku.

W Turku tematyką wykorzystania energii geotermalnej od 2015 roku zajmuje się grupa osób, która powołała turkowski oddział Stowarzyszenia „Zrównoważony Rozwój – Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi oraz Turecki Klub Ekologiczny przy wsparciu Towarzystwa Samorządowego.

reklama

Niestety, perspektywy wykorzystania energii geotermalnej w Turku zdawała się nie obchodzić Antosika. Stowarzyszenie przez długi czas zabiegało o to, by miasto choćby zainteresowało się tematem gorących złóż podziemnych i możliwościami, jakie stwarzają. Antosik jednak nie odpowiadał na pisma Stowarzyszenia, nie uczestniczył w organizowanych przez nie konferencjach naukowych. Dopiero po usilnych, dwuletnich naciskach Towarzystwa Samorządowego i Stowarzyszeń, zgodził się przeznaczyć z budżetu miasta 100 tys. zł na opracowanie projektu wykonania odwiertu badawczego oraz sporządzenia dokumentacji hydrogeologicznej.

Podczas kwietniowej sesji w 2017 r., Antosik przyznał, że jedynym motywem takiej decyzji była chęć zamknięcia Towarzystwu Samorządowemu ust w sprawie Geotermii Turek. Czy zatem uzasadnieniem wydawania publicznych pieniędzy przez Antosika nie jest chęć zaspokojenia potrzeb miasta i jego mieszkańców, a jedynie uciszenie opozycji? Czy inne, ważne dla miasta decyzje Antosika też mają takie uzasadnienie?

Taka postawa Antosika nie napawa optymizmem co do przyszłości inwestycji geotermalnej w Turku. Widać, że Antosik nie rozumie jaką szansę dla miasta i jego mieszkańców ma inwestycja w pozyskanie energii geotermalnej, a także wykorzystanie ciepłych wód geotermalnych do innych celów.

Reasumując, inwestycja w Geotermię Turek jest bardzo korzystne zarówno dla mieszkańców, którzy w chwili obecnej są klientami PGKiM Sp. z o.o. w Turku (GETEC) jak i dla nowych odbiorców ciepła na terenie Turku oraz rekreacji. Ciepło geotermalne jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym źródłem ciepła. Natomiast skutki działań ekologicznych, które należy podjąć niezwłocznie, wpłyną nie tylko korzystnie na Nasze kieszenie, ale również na zdrowie Nasze, Naszych dzieci i wnuków.

Powyższe zadanie inwestycyjne w całości ma charakter publiczny. Gdyż do zadań własnych gminy zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tj. Dz. U. 2017 r., poz. 220, z późn. zm.) należą odpowiednio „planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy” oraz „planowanie i organizacja działań mających na celu racjonalizację zużycia energii i promocję rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy”. Ponadto w obowiązującym w Gminie Miejskiej Turek od 30.10.2014 r., projekcie założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, sporządzonym stosownie do postanowień art. 19 ustawy Prawo energetyczne, wskazano na możliwość wykorzystania wód geotermalnych.

W związku z tym inwestycję w Geotermię Turek należy uznać za realizację zadania własnego Gminy Miejskiej Turek. Turek drugim Uniejowem ? Niemożliwe ? Możliwe, choć to daleka, ale dobra droga !

Zarząd
Koła Miejskiego w Turku
Towarzystwa Samorządowego

materiał nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Powiatowy Dzień Strażaka oraz 100-lecie OSP...

Powiatowy Dzień Strażaka oraz 100-lecie OSP Chrząblice. Nowy sztandar...

18 maj.
Strażacy z OSP Turek odwiedzili wychowanków...

Strażacy z OSP Turek odwiedzili wychowanków ZPEW. Pokazali sprzęt i...

18 maj.
Słodków: Eliminacje Powiatowe do...

Słodków: Eliminacje Powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju...

18 maj.
Trwa plebiscyt „Łączy nas WIELkopolskiE”....

Trwa plebiscyt „Łączy nas WIELkopolskiE”. Turek nominowany za...

17 maj.
Turkowski Klub Oyama Karate na seminarium w...

Turkowski Klub Oyama Karate na seminarium w Spring Camp DOJO Stara Wieś

17 maj.
Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na...

Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na przydział mieszkań w...

16 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama