Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

czwartek 16 września 2021

Jagienki, Kamili, Korneliusza

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Strażacy z całego powiatu świętowali w Tokarach potrójnie

Strażacy z całego powiatu świętowali w Tokarach potrójnie - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W sobotę 2 maja lokalni strażacy – zarówno ci zawodowi, jak i druhowie OSP – zjawili się w Tokarach w gminie Kawęczyn, by wziąć udział w wyjątkowym, potrójnym święcie. Tego dnia odbyły się tam uroczystości związane z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z obchodami 100-lecia jednostki OSP w Tokarach oraz 80-lecia Orkiestry Dętej w Tokarach.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji strażaków, odprawiona w Kościele Parafialnym w Tokarach. Po modlitwie nastąpił przemarsz pododdziałów i gości na plac przy strażnicy OSP, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Później wszyscy zgromadzeni przeszli na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, w trakcie której wspominano historię tamtejszej OSP.

Było co wspominać. Ochotnicza Straż Pożarna w Tokarach powstała – jak łatwo policzyć – w 1915 roku, co czyni ją jedną z najstarszych jednostek w powiecie. Jej założycielami byli: Roman Donart, Edmund Drapiński, Franciszek Gawron, Wacław Janecki i Ignacy Jaroma. W okresie swych początków działalności jednostka w Tokarach liczyła około 120 druhów. Pierwszą remizą dla strażaków stał się niewielki, drewniany budynek, usytuowany nieopodal stawu druha Ignacego Jaromy, a z czasem powołany został do życia komitet budowy strażnicy im. Józefa Piłsudskiego. W wyniku rozwoju jednostki w 1935 roku – z inicjatywy Alfonsa Ślęzaka – założona została Orkiestra Dęta. Druhowie otrzymali też – dzięki pomocy mieszkańców i sponsorów – sztandar. Lokalnej społeczności udało się zgromadzić pokaźną ilość materiałów budowlanych, dzięki czemu w roku 1939 powstał dość pokaźny, strażacki obiekt. Po latach sukcesów przyszły lata smutne. Czas pomiędzy rokiem 1939 a 1945 to okres zawieszenia działalności strażaków, zaboru sprzętu gaśniczego i instrumentów muzycznych.

Jednostka reaktywowana została w 1946 roku dzięki staraniom Tomasza Klimczaka, Józefa Nykla, Wojciecha Olka i Tomasza Rykowskiego. W roku 1955 podjęto decyzje o dobudowaniu garażu i części remizy, a w roku 1959 druhom udało się odkupić od wojska samochód. Rok 1983 zapisał się w historii jednostki jako czas oddania do użytku nowej strażnicy oraz otrzymania sztandaru organizacyjnego, nadanego przez Zarząd Wojewódzki ZOSP w Koninie. W 1992 roku nastąpił ważny moment dla muzyków – wtedy powołany został nowy opiekun i dyrygent Orkiestry Dętej – Eugeniusz Grzelak, który funkcję tę pełni do dziś.

Obecnie OSP w Tokarach liczy 48 czynnych członków. Jest jednostką zaliczaną do straży typu S-1, na swym wyposażeniu posiada samochód typu średniego.

Obchody w Tokarach były nie tylko czasem wspominania osiągniętych już przed laty dokonań, ale też momentem nagrodzenia odznaczeniami i awansami strażaków, którzy właśnie teraz dzięki swej postawie stanowią wzór dla innych. Tak oto OSP w Tokarach nie tylko otrzymała w dniu 2 maja nowy sztandar, ale i „Złoty Znak Związku”. Z kolei OSP w Będziechowie została odznaczona „Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”. „Złotymi Znakami Związku OSP” wyróżnieni zostali druhowie Konrad Ambroziak i Wiesław Ignaczak, „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”: Józef Mikosik i Henryk Kaźmierczak, „Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Krystian Gruszczyński i Andrzej Toda. Stopień podoficerski ogniomistrza nadany został Krzysztofowi Bocianowi, a stopnie starszego strażaka Szymonowi Słodzińskiemu i Romanowi Bąkowi.

W dalszej części uroczystości „Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa” wyróżnieni zostali Andrzej Piątkowski, Andrzej Calak, Zbigniew Gidelski, Jan Płuciennik, Tomasz Szymczak, Robert Zabłocki i Andrzej Burszewski, „Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Cezary Krasowski, Adrian Kwinciak, Janusz Jeżykowski, Jerzy Brzeziński, Andrzej Baryczkowski, Mariusz Tomczak i Marcin Heresztyn; „Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Wojciech Fryga, Maciej Wypchło, Julian Jakubasz, Dariusz Piątkowski, Rafał Radzimski, Tomasz Musiałowski, Andrzej Jaroma, Mariusz Jatczak i Jacek Iwaniak. „Odznakę Honorową Semper Viligant” otrzymali Czesław Pawlak i Grzegorz Grabarczyk, a „Odznakę Wzorowy Strażak”: Przemysław Przybylak, Andrzej Serafiński, Damian Rekowski i Mateusz Płuciennik.

To nie wszystkie wyróżnienia. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku przyznało: jednostce OSP Żdżary tytuł „Ochotniczej Straży Pożarnej roku 2014 Powiatu Tureckiego”, druhowi Edwardowi Janczewskiemu tytuł „Działacza Roku 2014 Związku OSP RP Powiatu Tureckiego”, druhowi Grzegorzowi Grabarczykowi tytuł „Strażaka Roku 2014 Powiatu Tureckiego”. Ponadto Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Turku nadał Wojciechowi Tyczce tytuł „Strażaka Zawodowego Roku 2014 Powiatu Tureckiego”. Obecny w Tokarach poseł Tomasz Nowak nagrodził m.in. triumfatora konkursu „Zwycięski Florian” - Michała Chachułę.

Foto: Arkadiusz Wszędybył

 

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
foto: Arkadiusz Wszędybył47
foto: Arkadiusz Wszędybył48
foto: Arkadiusz Wszędybył49
foto: Arkadiusz Wszędybył50
foto: Arkadiusz Wszędybył51
foto: Arkadiusz Wszędybył52
foto: Arkadiusz Wszędybył53
foto: Arkadiusz Wszędybył54
foto: Arkadiusz Wszędybył55
foto: Arkadiusz Wszędybył56
foto: Arkadiusz Wszędybył57
foto: Arkadiusz Wszędybył58
foto: Arkadiusz Wszędybył59
foto: Arkadiusz Wszędybył60
foto: Arkadiusz Wszędybył61
foto: Arkadiusz Wszędybył62
foto: Arkadiusz Wszędybył63
foto: Arkadiusz Wszędybył64
foto: Arkadiusz Wszędybył65
foto: Arkadiusz Wszędybył66
foto: Arkadiusz Wszędybył67
foto: Arkadiusz Wszędybył68
foto: Arkadiusz Wszędybył69
foto: Arkadiusz Wszędybył70
foto: Arkadiusz Wszędybył71
foto: Arkadiusz Wszędybył72
foto: Arkadiusz Wszędybył73
foto: Arkadiusz Wszędybył74
foto: Arkadiusz Wszędybył75
foto: Arkadiusz Wszędybył76
foto: Arkadiusz Wszędybył77
foto: Arkadiusz Wszędybył78
foto: Arkadiusz Wszędybył79
foto: Arkadiusz Wszędybył80
foto: Arkadiusz Wszędybył81
foto: Arkadiusz Wszędybył82
foto: Arkadiusz Wszędybył83
foto: Arkadiusz Wszędybył84
foto: Arkadiusz Wszędybył85
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok...

2 wrz.
Oddali hołd bohaterom w 82. rocznicę wybuchu II...

Oddali hołd bohaterom w 82. rocznicę...

1 wrz.
reklama
reklama
reklama