sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Głogowa: Obchodzili Noc Świętojańską w strugach deszczu

Głogowa: Obchodzili Noc Świętojańską w strugach deszczu  - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W sobotę 20 czerwca miejscowość Głogowa stała się „wehikułem czasu”, który przeniósł mieszkańców i przybyłych gości w przeszłość, do czasów, gdy na ziemiach polskich żywe były tradycje związane z nocą kupały. Na celebrowanie tego święta w nowoczesnej formie wszystkich zainteresowanych zaprosili radny Arkadiusz Łaszcz, sołtys wsi Głogowa Magdalena Zięba oraz członkowie Rady Sołeckiej, wspierani przez Gminny Ośrodek Kultury we Władysławowie.

Noc Świętojańska jest świętem radości i miłości, urodzaju oraz płodności. Z tej racji nikt nie mógł mieć za złe pogodzie, że właśnie podczas wydarzenia w Głogowie i okolicach zaczął lać ulewny deszcz, dający nadzieję na złagodzenie skutków tegorocznej suszy. Mimo tego, że pogoda niezbyt zachęcała do hulanek i swawoli, to jednak goście Nocy Świętojańskiej bawili się doskonale. O dobre humory zebranych zadbali muzycy zespołu „Volume”, „Wyszynianki” także starały się ludowymi piosenkami rozgrzać publiczność. Z kolei legendę dotyczącą kwiatu paproci przypomnieli wszystkim uczniowie SP we Władysławowie. Młodzi artyści zaprezentowali też szereg piosenek i układów tanecznych. Osoby głodne nie tylko doznań artystycznych, mogły posilić się specjałami kuchni regionalnej. Potem przyszedł czas na tradycyjne zapalenia ognia świętojańskiego, palenie ziół. Gdy pieśni zostały już odśpiewane, nie pozostało nic innego, jak puścić wianki na wodzie pobliskiego stawu. Nim tego dokonano, wybrano najpiękniejsze z wianków. I nagrodę w tejże rywalizacji zdobyła Andżelika Bojanowska i to ona jako pierwsza posłała swój wianek na spokojną toń stawu.

Jak zauważają Organizatorzy, uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie dobroć i hojność wielu sponsorów, którym należą się podziękowania. Są to: Konger – Grzegorz Konopczyński, wójt gminy Władysławów – Krzysztof Zając, PPHU Stanisław Soszyński, Joanna Wągiel, Firma Handlowa „Iwona”, Ubezpieczenia i sprzedaż nasion rolniczych – Roman Łaszcz, Grzegorz Drzewiecki. Organizatorzy dziękują również dyrektorowi Danielowi Kuszowi i SP we Władysławowie, jak również pani Iwonie Kasprzak za pomoc i przygotowanie dzieci, które uświetniły imprezę swymi występami. Podziękowania należą się także dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie, panu Zydorkiewiczowi wraz z zespołem, zespołowi „Wyszynianki”, a także Pawłowi Golczyńskiemu, Radzie Sołeckiej i wszystkim mieszkańcom wioski Głogowa.

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama