czwartek 01 grudnia 2022

Blanki, Edmunda, Eligiusza

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tokary: Pamięci tych, którzy odeszli na "wieczną służbę"

Tokary: Pamięci tych, którzy odeszli na
 

W niedzielę, 19 listopada - w parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Tokarach w gminie Kawęczyn odbyła się Msza św. koncelebrowana za zmarłych strażaków z powiatu turkowskiego.

Przed Mszą powiatowy kapelan strażaków – ks. Antoni Janicki odprawił „strażackie zaduszki”, w których wymienił nazwiska wszystkich druhów z terenu powiatu, którzy w ostatnim roku „odeszli do Pana na wieczną służbę”. Jak zauważył ksiądz Antoni – lista ta ciągle się wydłuża. Każdego roku umiera coraz więcej emerytowanych druhów ochotników - oraz tych zawodowych - dlatego tak ważne jest to, żeby żyli oni nadal w naszej pamięci. W minionym roku zmarło aż 73 strażaków (4 z gminy Brudzew, 12 z miasta i gminy Dobra, 16 z gminy Kawęczyn, 5 z gminy Malanów, 2 z gminy Przykona, 13 z miasta i gminy Tuliszków,12 z gminy Turek, 5 z miasta Turek oraz 4 z gminy Władysławów). Po wyczytaniu nazwisk zmarłych przed figurą Chrystusa Zmartwychwstałego Komendanci jednostek zapalali znicze. Zapalono je także ku pamięci zmarłych członków strażackich rodzin.

reklama

Po Mszy na wniosek Prezydium ZOP ZOSP RP w Turku wyczytano nazwiska tych szczególnie zasłużonych strażaków, którym na znak upamiętnienia po wszystkie czasy miejsca spoczynku przyznano stylizowany znak Związku. Znaki odebrali członkowie rodzin zmarłych: Rocha Kicińskiego, Józefa Bociana, Józefa Pakuły, Jana Wasilewskiego oraz Eugeniusza Włodarczyka. Ta piękna tradycja liczy sobie już 6 lat, bowiem uchwałę aby trwale upamiętniać groby zasłużonych druhów Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku podjął już w roku 2011. Każdego roku na cmentarzach w naszym powiecie przybywa grobów oznaczonych tym pięknym znakiem.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy zaproszeni Goście udali się do strażnicy przy OSP Milejów na tradycyjną, strażacką grochówkę.

materiał nadesłany

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Podobne artykuły

Modlili się w intencji Kurnatowskich....

Modlili się w intencji Kurnatowskich. Ekumeniczne...

7 list.
Miliony dla strażaków. Promesy na modernizację...

Miliony dla strażaków. Promesy na modernizację remiz...

14 lip.
Tuliszków. Bartosik z dobrą nowiną dla OSP

Tuliszków. Bartosik z dobrą nowiną dla OSP

8 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

"Duch Teatru" straszył i bawił w...

20 list.
Tak świętowaliśmy 11 listopada! Narodowe Święto...

Tak świętowaliśmy 11 listopada!...

14 list.
Miejskie obchody Narodowego Święta...

Miejskie obchody Narodowego Święta...

12 list.
Wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Powiatowe...

Wspólnie odśpiewali Hymn Polski....

11 list.
Biegi Niepodległościowe w Turku już po raz 33....

Biegi Niepodległościowe w Turku już po...

11 list.
Chóralny śpiew zabrzmiał w murach kościoła...

Chóralny śpiew zabrzmiał w murach...

23 paźd.
reklama
reklama
reklama