środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

13°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejne, pełne tradycji i radości dożynki gminy Malanów za nami

Kolejne, pełne tradycji i radości dożynki gminy Malanów za nami - Foto: JM
Foto: JM 

„Dożynki to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. W sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych” – tymi słowami konferansjerzy rozpoczęli uroczystość dożynkową gminy Malanów, poprzedzoną dziękczynną mszą świętą i wyjątkowym pochodem. 25 sierpnia mieszkańcy gminy i nie tylko spotkali się w Grąbkowie, by wspólnie świętować, dziękując za szczęśliwe zbiory i prosząc o urodzaj w przyszłych latach.

Honory gospodarzy dożynek gminno-parafialnych pełnili: wójt gminy Malanów, Ireneusz Augustyniak, przewodniczący rady gminy, Karol Płóciennik, proboszcz parafii, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk oraz sołectwo Grąbków na czele z sołtysem Danielem Szymańskim. Rolę starostów pełnili zaś: Joanna Wojtczak, prowadząca gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowle bydła i Jarosław Tomczak, prowadzący gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mięsnego, trzody chlewnej, a także produkcji roślinnej. Starości zgodnie z tradycją pokroili chleb dożynkowy wraz z wójtem, któremu wcześniej uroczystymi słowami przekazali ten symbol tegorocznych plonów. W rozdzieleniu bochenka między uczestnikami pomogli zaproszeni goście, którzy przemawiając nie kryli słów podziwu i życzeń w stronę gospodarzy dożynek.

reklama

W czasie uroczystości nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy w gminie wieniec dożynkowy. Przy podziękowaniach każda delegacja prezentowała się przy swoim dziele – niektóre nawet zespoły dodatkowo wykonały autorski wiersz czy piosenkę. Tradycyjnie to właśnie sołectwa decydowały o tym, które ostatecznie zdobędzie zaszczytny tytuł. Jak się okazało, początkowo dwa wieńce zdobyły tyle samo głosów: wieniec sołectwa Żdżenice i sołectwa Dziadowice. Konkurs nie mógł zakończyć się remisem – niezbędna była dogrywka. Delegacje głosowały jeszcze raz, tym razem mogły  wybierać między dwoma „rywalizującymi” wieńcami. Ostatecznie tytuł najładniejszego wieńca na tegorocznych dożynkach zdobył wieniec stworzony przez sołectwo Dziadowice, który już za tydzień weźmie udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec na dożynkach powiatowych.

Wielkie zainteresowanie stanowił bufet Koła Gospodyń Wiejskich w Grąbkowie – Grąbkowianki przygotowały niezwykłe, regionalne potrawy, których spróbować mógł każdy uczestnik dożynek. To nie koniec atrakcji – na scenie pojawiła się także część artystyczna, którą rozpoczął zespół Jarzębinki.  W to niedzielne popołudnie mieliśmy również okazję podziwiać występy uczniów Szkoły Podstawowej w Malanowie, a także śmiać się do łez przy Kabarecie „Nie umim nic”.

Dożynkowe święto zakończyła dyskoteka, która zintegrowała mieszkańców sołectwa Grąbków i nie tylko. Całe wydarzenie można podsumować trzema słowami: tradycja, radość i perfekcja, bowiem organizatorzy w przygotowanie dożynek niewątpliwie włożyli całe serce. Zapraszamy do fotogalerii z wydarzenia!

JM

Foto: JM2
Foto: JM3
Foto: JM4
Foto: JM5
Foto: JM6
Foto: JM7
Foto: JM8
Foto: JM9
Foto: JM10
Foto: JM11
Foto: JM12
Foto: JM13
Foto: JM14
Foto: JM15
Foto: JM16
Foto: JM17
Foto: JM18
Foto: JM19
Foto: JM20
Foto: JM21
Foto: JM22
Foto: JM23
Foto: JM24
Foto: JM25
Foto: JM26
Foto: JM27
Foto: JM28
Foto: JM29
Foto: JM30
Foto: JM31
Foto: JM32
Foto: JM33
Foto: JM34
Foto: JM35
Foto: JM36
Foto: JM37
Foto: JM38
Foto: JM39
Foto: JM40
Foto: JM41
Foto: JM42
Foto: JM43
Foto: JM44
Foto: JM45
Foto: JM46
Foto: JM47
Foto: JM48
Foto: JM49
Foto: JM50
Foto: JM51
Foto: JM52
Foto: JM53
Foto: JM54
Foto: JM55
Foto: JM56
Foto: JM57
Foto: JM58
Foto: JM59
Foto: JM60
Foto: JM61
Foto: JM62
Foto: JM63
Foto: JM64
Foto: JM65
Foto: JM66
Foto: JM67
Foto: JM68
Foto: JM69
Foto: JM70
Foto: JM71
Foto: JM72
Foto: JM73
Foto: JM74

Podobne artykuły

Tego jeszcze nie było! Imprezowy armagedon...

Tego jeszcze nie było! Imprezowy armagedon nadciąga!!!

12 sierp.
Beach Soccer w Grąbkowie! Już w sobotę  XI...

Beach Soccer w Grąbkowie! Już w sobotę XI Otwarte...

3 sierp.
W Siedliskach i Grąbkowie mają drogę jak ser...

W Siedliskach i Grąbkowie mają drogę jak ser...

4 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Strażaczki z Kalinowej najlepsze! Kobiety na...

Strażaczki z Kalinowej najlepsze!...

12 wrz.
Druhowie z OSP Janiszew mistrzami powiatu...

Druhowie z OSP Janiszew mistrzami...

12 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na...

5 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

1 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica...

1 wrz.
Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

Podwójne zwycięstwo reprezentacji...

29 sierp.
reklama
reklama
reklama