niedziela 02 kwietnia 2023

Franciszka, Malwiny, Władysława

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany weekend w Turku!

Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany weekend w Turku!
 

Organizacja dwudniowej imprezy dla miłośników ptaków to wcale nie taka prosta sprawa. Tym bardziej, że program „Ptasiego Weekendu w Turku’ prezentował się naprawdę imponująco. I choć raptem tydzień temu obficie sypał jeszcze śnieg, sobotnia i niedzielna aura wyjątkowo sprzyjała miłośnikom birdwatchingu, którzy tłumnie wzięli udział zarówno w wykładach jak i spacerach.

Sobotnią część ptasiej imprezy otworzył wykład przyrodnika i ornitologa, specjalizującego się w biologii sów, dr. Romualda Mikuska, który odbył się w Muzeum Miasta Turku. Po rozdaniu pakietów startowych, przyszła kolej na zajęcia w terenie. Specjalny autobus przewiózł wszystkich najpierw nad zalew w Russocicach, potem do Grzymiszewa. Okazuje się, że ptaki równie ucieszone nadejściem wiosny, co i ludzie, zupełnie nie zwracały uwagi na obserwujących i fotografujących ich intruzów. Wytrawni birdwatcherzy nie mieli problemów ze znalezieniem dzięciołów, pełzaczy, gili i innych zamieszkujących naszą okolicę ptaków.

reklama

Zapamiętałe w swoich godowych pieśniach, szczególnie upodobały sobie teren ścieżki dydaktycznej „Moczary”, obfitującej zarówno w zbiorniki retencyjna jak i imponujący starodrzew. Niestety, nie udało spotkać się niesamowicie ubarwionych o tej porze roku, niebieskich żab moczarowych, ale jak donoszą specjaliści, nic straconego i już za tydzień powinny się pojawić!Wspólny spacer zakończył się integracyjnym ogniskiem i wspólną konsumpcją upieczonych nad nim kiełbasek oraz losowaniem nagród!

Czy można lepiej zacząć pierwszą wiosenną niedzielę, niż od wspólnego sadzenia drzew i krzewów w mieście? Trzy klony pospolite globosum, cztery dęby bezszypułkowe, oraz dwa szpalery ze śliwy tarniny wzbogaciły zasoby parku przy placu Sienkiewicza w Turku. Miejmy tylko nadzieję, że się przyjmą!

Po pracy w plenerze przyszedł czas na drugi wykład. Tym razem wygłosił go ornitolog, przyrodnik i autor wielu publikacji poświęconym obserwacji ptaków, Tomasz Przybyliński. Ptasi weekend zakończyła projekcja pięknego filmu przyrodniczego „Serce dębu”, która odbyła się w kinie TUR.

Organizatorami i sponsorami ptasiego weekendu w Turku byli Burmistrz Miasta Romuald Antosik, Muzeum Miasta Turku, Nadleśnictwo Turek, Stowarzyszenie "Bociany i Ludzie. Przyroda i Zdrowie" oraz Turkowska Grupa Lokalna OTOP.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
Podobne artykuły
Pierwsze już są! Wielki bociani come back na...

Pierwsze już są! Wielki bociani come back na początek wiosny!

22 mrz.
Powiat kaliski zlecił wycinkę kolejnych drzew w...

Powiat kaliski zlecił wycinkę kolejnych drzew w mieście! Nie pomógł...

17 mrz.
Obserwacje, wykłady, ognisko i film! Nadlatuje...

Obserwacje, wykłady, ognisko i film! Nadlatuje "Ptasi weekend w Turku"

9 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama

Zobacz także:

Turek: Piękne, płodne i muskularne. Pokaz...

Turek: Piękne, płodne i muskularne....

18 mrz.
Tropem Wilczym 2023 przez zimowy las! 11 Bieg...

Tropem Wilczym 2023 przez zimowy las!...

5 mrz.
Gorący kowboje w zimnej Przykonie! Pół tysiąca...

Gorący kowboje w zimnej Przykonie! Pół...

26 lt.
Ach, co to był za ślub! Druga edycja Targów...

Ach, co to był za ślub! Druga edycja...

20 lt.
Emocje do ostatniej piłki! Siatkarski maraton w...

Emocje do ostatniej piłki! Siatkarski...

11 lt.
Foto: Dopracowany do mistrzostwa! Przepiękny...

Foto: Dopracowany do mistrzostwa!...

28 st.
reklama
reklama
reklama