piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

To był dobry rok dla biblioteki w Turku

To był dobry rok dla biblioteki w Turku
 

Połowa stycznia to dobry czas, aby podsumować działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej za miniony, 2016 rok. W związku z tym, że jesteśmy w okresie opracowywania statystyk dotyczących czytelnictwa w naszym mieście, chciałabym ukazać kilka danych, z których jestem niezwykle zadowolona.

Rok 2016 przyniósł nam przede wszystkim większą liczbę czytelników. Kiedy Biblioteka Narodowa w swoim corocznym raporcie głosi kolejny alarmujący spadek czytelnictwa, nam udało się zarejestrować 170 użytkowników więcej, z których ponad setka to tzw. czytelnicy aktywni czyli wypożyczający nasze zbiory (do pozostałych należą użytkownicy komputerów i ci, którzy korzystają ze zbiorów na miejscu). Wzrost nastąpił również w ilości wypożyczeń. Odnotowaliśmy ponad 10 tys. wypożyczeń więcej niż w roku 2015. Dzięki wprowadzeniu nowych zasad zakupu nowości wydawniczych udało nam się także zwiększyć ilość nowych książek i multimediów, co z pewnością przełożyło się na wzrost zainteresowania naszymi zbiorami.

reklama

Chciałabym również poinformować, że na ten rok planujemy jeszcze większe wydatki na nowości wydawnicze. Jest to możliwe m.in. dzięki oszczędnościom, które przyniosła nam przeprowadzka Filii nr 4 z piwnic w blokach na os. Wyzwolenia, do wygodnego, nowo wyremontowanego lokum przy ul. P.O.W. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że zmiana lokalizacji Filii nr 4, która przez 30 lat znajdowała się w 2 pomieszczeniach piwnicznych, zajęła nam niecałe 2 miesiące i kosztowała ok. 400 zł. Cieszy też fakt, że przez okres 3 miesięcy udało nam się zyskać wielu nowych czytelników, którzy korzystają z naszych zbiorów w nowo oddanej filii.

Nie tylko książki i multimedia

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku to nie tylko książki i zbiory multimedialne. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wiele inspirujących wydarzeń kulturalnych związanych z czytelnictwem. Najważniejszym z nich była dla nas II edycja Nocy Bibliotek, która cieszyła się Państwa niezwykłym zainteresowaniem. W trakcie ubiegłego roku gościliśmy w naszych murach między innymi Hannę Kowalewską, Joannę Olech, Zbigniewa Masternaka, Kabaret Czesuaf a nawet uczestnika bitwy o City Hall, plutonowego Łukasza Owczarka z którym rozmawialiśmy na temat wydarzeń przedstawionych w książce i filmie „Karbala”.

W naszej bibliotece regularnie odbywają się zajęcia dla dzieci oraz seniorów. Poza Programem 50+, bogatą ofertą Piwnicy Talentów oraz Bibliotecznym Klubem Filmowym, organizowane są u nas zajęcia szachowe dla najmłodszych, a we współpracy z Centrum Kreatywnego Rozwoju prowadzone są warsztaty robotyki.

W minionym roku złożyliśmy także wnioski o pozyskanie środków zewnętrznych z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których wyniki powinniśmy poznać lada dzień. Ponadto uruchomiliśmy nową stronę internetową i nakręciliśmy film promujący naszą ofertę. Udało się także reaktywować działalność Rady Programowej serii wydawniczej „Bibliotheca Turcoviana”, czego owocem była wydana z okazji 40-lecia pracy twórczej Lecha Lamenta, antologia poetycka „Turkowskie impresje”. Ważne było dla nas także dołączenie do projektu Akademica oraz zakwalifikowanie się do udziału w programie „Link do przyszłości”, dzięki któremu odbyły się w naszej siedzibie zajęcia z kodowania.

reklama

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku po raz pierwszy znalazła się w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz Instytut Książki. Turkowska książnica znalazła się na 176. miejscu spośród 806 bibliotek z całego kraju. Wśród bibliotek wielkopolskich, MBP znalazła się na 18. pozycji.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
Ewelina Derucka

Podobne artykuły

Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

19 sierp.
Kino pod chmurką, teatr powstańczy i ludowa...

Kino pod chmurką, teatr powstańczy i ludowa...

5 sierp.
Wyruszyli w podróż przy herbacie i planszówkach

Wyruszyli w podróż przy herbacie i planszówkach

22 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama