piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

R. Bartosik: Wojsko czeka na decyzję Powiatu

R. Bartosik: Wojsko czeka na decyzję Powiatu
 

Kilka dni temu zakończyła się w Starostwie powiatowym procedura przetargowa na sprzedaż budynku po byłym Domu Dziecka w Turku. Jak można było przewidzieć nikt chętny na zakup tego obiektu się nie zgłosił. Obiekt niszczeje od kilku lat i stanowi dla powiatu obciążenie finansowe. W tej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest przekazanie obiektu na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Majątek czy koszt

Budynek po byłym Domu Dziecka w Turku od kilku lat jest niewykorzystywany przez Powiat. Jego stan techniczny jest zły i wymaga pilnego remontu. Mimo, że wyceniono go na 5 milionów złotych jego rzeczywista wartość dla powiatu jest raczej zerowa. Bo jeśli Powiat nie ma od kilku lat pomysłu na zagospodarowanie budynku i nie ma chętnego na jego zakup, to pozostają jedynie koszty utrzymania oraz kolejnych przetargów. Tak więc zapowiadanych milionów nie będzie. Będą tylko koszty i straty. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ostatnią inwestycją w Domu Dziecka było wybudowanie ogrodzenia w kadencji 2006-2010.

reklama

Mamy pomysł

Wraz z Radnymi Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Tureckiego złożyliśmy wniosek do Pana Starosty i Zarządu i Rady Powiatu o przekazanie budynku po Domu Dziecka na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypomnę, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej pismem z dnia 28 lipca 2017 r. wyraziło zainteresowanie pozyskaniem nieruchomości zlokalizowanej w Turku przy ul. Konińskiej 2. Przekazanie tej nieruchomości na rzecz WOT będzie miało znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju i regionu. Stacjonujące w Turku wojsko będzie również nieocenionym wsparciem na wypadek klęsk żywiołowych. Ważnym argumentem na rzecz nieodpłatnego przekazania tej nieruchomości jest pozytywny wpływ na naszą lokalną gospodarkę. Stacjonowanie na stałe 75 żołnierzy oraz 300 żołnierzy na okresowych ćwiczeniach będzie generowało potrzebę zaopatrzenia jednostki w towary i usługi na terenie naszego Powiatu. Zamieszkujący w Turku żołnierze będą potrzebowali mieszkań, a ich rodziny towarów i usług oferowanych przez lokalny rynek. Oczywistym jest, iż będą oni korzystali również z oferty edukacyjnej samorządów Powiatu Tureckiego, co w dobie niżu demograficznego ma ogromne znaczenie. Ponadto wojsko będzie posiadało sprzęt, który musi być utrzymywany w gotowości. Spowoduje to konieczność zakupu np. paliw. Planuje się także zatrudnienie osób cywilnych.

Jedyna racjonalna decyzja

Nieodpłatne przekazanie na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Konińskiej 2 jest dziś jedyną racjonalną decyzją. Dziś wiadomo już, że sprzedaż za rozsądne pieniądze jest niemożliwa. Osobiście proponowałem władzom Powiatu przerwanie procedury sprzedaży i przekazanie obiektu. Jednak po rozmowie z Panem Starostą , rozumiejąc jego argumenty, zgodziłem się, iż dla uzyskania jasnej odpowiedzi na pytanie czy można coś uzyskać za ten budynek, warto poczekać do 6 października. Dziś wiemy, że na obiekt chętnego nie ma, a jego wartość rzeczywista ( rynkowa) jest niewielka. Dlatego liczę wraz Panem Wicestarostą oraz Radnymi Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Tureckiego, iż Pan Starosta (zgodnie ze swoimi deklaracjami) z Zarządem Powiatu, a następnie Rada Powiatu podejmą jedyną rozsądną i korzystną decyzję o przekazaniu nieruchomości na rzecz WOT. Mam nadzieję, że wszyscy rozsądni Radni Powiatu rozumieją, że brak takiej decyzji byłby działaniem na szkodę naszej społeczności.

Ryszard Bartosik Poseł na sejm RP

Podobne artykuły

W Powiecie Tureckim trwa kwalifikacja wojskowa...

W Powiecie Tureckim trwa kwalifikacja wojskowa 2021

17 wrz.
Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

Wideo: Jest wykonawca i zabezpieczone środki na...

3 wrz.
Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Starostwo...

Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Starostwo...

24-11-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama