czwartek 20 czerwca 2024

Bogny, Rafaeli, Rafała

reklama

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji ,,Geotermia Turek”

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji ,,Geotermia Turek”
 

TKE od początku popierał budowę Geotermii Turek. Współorganizowaliśmy 3 konferencje naukowe na temat wód geotermalnych pod naszym miastem i możliwość ich wykorzystania. Między innymi poprzez swoje działania przekonaliśmy władze samorządowe miasta Turku do wybudowania geotermalnego źródła ciepła.

Przygotowany projekt i jego realizacja od samego początku budził nasze wątpliwości. Już 3 sierpnia 2018r. wraz z 2 innymi podmiotami wystosowaliśmy list otwarty ogłoszony w prasie i Internecie pt.,,Odwiert na 2200 m graniczy z sabotażem. Wód geotermalnych trzeba szukać głębiej”, gdzie proponowaliśmy wstrzymanie się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokości 2200 m,do czasu poprawienia dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby, wykonać odwiert na głębokość co najmniej 5000 m. Na terenie Turku wykonane już zostały 2 otwory głębokie Turek 1 i Turek 2 o zbliżonej głębokości – argumentowaliśmy. Nasze zdanie oparliśmy na konsultacjach z prof. Jackiem Zimnym z AGH ekspertem w dziedzinie wykorzystania energetyki odnawialnej w tym geotermalnej, członka powołanej przy Prezydencie RP Narodowej Rady Rozwoju. Po odrzuceniu naszego stanowiska opublikowaliśmy kolejny list pt. ,,Koło zrobi odwiert na 3600 m, a Turek na 2200m”, gdzie uzasadniliśmy nasze stanowisko.

reklama

Pisaliśmy m.in. ,,Trudno dostrzec celowość wykonania otworu badawczego o głębokości 2200m. Istnieje konieczność dokonania analizy szczegółowej przedsięwzięcia i wykonania otworu badawczego o głębokości co najmniej 5000m. Pozyskane środki zostaną dobrze użyte a uzyskane efekty służyć będą społeczności Turku bardzo długo. Uzyskanie wód geotermalnych o temp. Ok. 140 stopni C,a nawet wyższej umożliwi jej bezpośrednie stosowanie, do podgrzewania wody grzewczej, a także po zastosowaniu sprężarkowych pomp ciepła, do produkcji energii elektrycznej. Schłodzona woda mogłaby mieć zastosowanie uzdrowiskowo lecznicze, a nawet jeśli będzie jej odpowiednia jakość, do bezpośredniego spożycia, w tym w instalacji wodociągowej.

Tymczasem wg ogólnie dostępnych informacji wykonany odwiert dotarł do zasobów wody dolno jurajskiej o wydajności 54 m3 na godzinę (15 l /s), o temperaturze 77,9 stopni C i mineralizacji 130 mg/l stąd ilość ciepła ,,czysto geotermalnego” pozwoli zaspokoić zaledwie ok. 15% potrzeb miasta – praktycznie ledwo starczy na ciepłą wodę. Przy nakładach przekraczających 90 mln zł i prawdopodobnie z uwagi na duże koszty amortyzacji nie wpłynie na zmniejszenie ceny ciepła w mieście. Przywołany wcześniej przykład geotermii Koło która została uruchomiona 2 marca 2024r. kosztowała 108,75 mln zł. Wykonano otwór o głębokości 3 km, wydajności 260 m sześć/h i temp. 85 stopni C. Uzyskano 5 razy więcej ciepła niż w Turku i ta ilość ciepła wystarczy do ogrzewania miasta Koła i przyczyni się w istotny sposób do zmniejszenia cen energii cieplnej a także znacząco wpłynie na stan środowiska naturalnego.

Zmarły w 2020r. były rektor AGH wiceprezes PAN autorytet w zakresie geologii górniczej szczególnie geotermii prof. Roman Ney wyrażał opinię ,,Geotermia w Polsce opłaca się pod warunkiem że są dobrze przygotowane projekty”. Czy Geotermia Turek do takich należy?

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Listy do redakcji: Stanowisko TKE w sprawie...

Listy do redakcji: Stanowisko TKE w sprawie renowacji centralnej...

22 maj.
Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

18 kw.
Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na...

Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na budowę geotermii podpisana!

5 kw.
PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

4 kw.
PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta...

PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta Kałużny nadal ich...

28 mrz.
Listy do redakcji: Oświadczenia Starosty...

Listy do redakcji: Oświadczenia Starosty Tureckiego

27 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama