niedziela 23 czerwca 2024

Albina, Wandy, Zenona

reklama

Listy do redakcji: Stanowisko TKE w sprawie renowacji centralnej części placu Wojska Polskiego

Listy do redakcji: Stanowisko TKE w sprawie renowacji centralnej części placu Wojska Polskiego
 

W nawiązaniu do przesłanych materiałów i rozmowy z Panią Burmistrz Zarząd TKE wyraża poniższą opinię:

XIX wieczny rynek w Turku stanowi harmonijną całość i należy dołożyć starań, aby poprzez zmiany nie doprowadzić do zakłócenia istniejącej przestrzeni. Przedstawiona koncepcja wychodzi naprzeciw obecnej tendencji odchodzenia od zabetonowanych przestrzeni miejskich na rzecz zagospodarowanych terenów zielonych.

reklama

Za właściwe uznajemy pozostawienie istniejących drzew i krzewów z możliwością wycięcia jedynie okazów chorych i uszkodzonych (tuje). Uważamy, że należy pozostawić żywopłot wokół fontanny, który pełni nie tylko funkcję estetyczną ale również bariery ochronnej od ruchu drogowego, zapewniając m.in. większe bezpieczeństwo dla dzieci, które mogłyby przypadkowo wybiec na ulicę. Istniejącą zdekapitalizowaną fontannę naszym zdaniem należy zastąpić nową, okrągłą, wykonaną z piaskowca o niewielkiej średnicy ok. 4-5 m
z odpowiednio dopasowanymi wodotryskami wyrzucającymi wodę z dysz oraz ze stosownym ozdobnym podświetleniem. Wykonanie w tym miejscu płaszczyzny utwardzonej (utworzenie wewnętrznego placyku)
z wodotryskami nie jest rozwiązaniem dobrym, spowodować to może powstanie wyspy ciepła, która nagrzewając się będzie powodować dyskomfort termiczny dla osób korzystających z tego miejsca oraz spowodować może, że istniejąca już w tym miejscu lub nowo nasadzona zieleń będzie miała mniej korzystne warunki do wzrostu niż obecnie. Istniejąca zwarta zieleń w tym miejscu, tworzy obecnie niejako przyjemną enklawę w centrum miasta,
z której chętnie korzystają mieszkańcy, co należy bezwzględnie chronić. Istniejącą starą kostkę należy zastąpić płytami granitowymi o znacznej powierzchni np. 1m x0,5 m, krawężniki także granitowe bez powiększenia istniejących terenów utwardzonych. Ławki w zdecydowanej większości powinny posiadać oparcia. Ławki bez oparcia należy traktować jako odstępstwo od reguły.

Proponujemy rozważyć zmniejszenie szerokości jezdni od strony wschodniej o ok. 4,5 do 5 m
z pozostawieniem parkingów od wewnątrz tylko w układzie równoległym. Proponujemy także zastanowić się czy umieszczenie statuy tura nie zakłóci przestrzeni. Tereny wolne w większości należy obsadzić kwiatami. Należy także przewidzieć niewielkie stanowisko dla parkowania rowerów.

Zdajemy sobie sprawę, że to na razie koncepcja. Istotne szczegóły będzie można ocenić dopiero na etapie projektowania. Dlatego też korzystając z zapisów ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziału społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zgłaszamy chęć uczestnictwa w postępowaniu na prawach strony.

Z poważaniem
Zarząd TKE

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku...

List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku miejskiego w Turku

5 czerw.
Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w...

Częściowe wyłączenie ruchu pojazdów w rynku? Startują konsultacje...

29 maj.
Miasto Turek: Fontanna i jej otoczenie...

Miasto Turek: Fontanna i jej otoczenie wymagają odnowienia

24 maj.
Koncepcja rewitalizacji rynku

Koncepcja rewitalizacji rynku

22 maj.
Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat...

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji...

4 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama