wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Zaprezentowali drugi tom "Archiwum Igły"

Zaprezentowali drugi tom
 

Coraz więcej i częściej mówi się o bogatej historii Turku, którą potwierdzają liczne publikacje naukowo-historyczne. Losy miasta i jego mieszkańców są nam bliskie nie tylko przez wspólne miejsce zamieszkania: to dzieje naszych przodków, rodzin, znajomych. Codziennie mijamy miejsca, które były niemymi świadkami dziejów całych pokoleń. W dniu dzisiejszym w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbyła się konferencja w związku z wydaniem drugiego tomu Kreisbildstelle Turek/Wartheland – z Archiwum „Igły”.

W drugim tomie albumu zamieszczono zdjęcia ukazujące Turek i powiat turecki w latach 1941-43, robione w calach propagandowych. Miały one ukazywać wspływ kultury germańskiej na budowanie cywilizacji wschodu, która wg propagandy niemieckiej była na dość niskim poziomie. Książka zawiera ok. 500 fotografii. - Zdjęcia zapadają w pamięć, zwłaszcza, gdy odnajdujemy swoich bliskich. To bardzo cenne źródło historyczne – mówił Mirosław Mękarski. - Chciałbym serdecznie podziękować dr Agnieszce Łuczak, dyrektor Wandzie Grzeszkiewicz oraz dyrektorowi Bartoszowi Stachowiakowi za to wspaniałe wydanie – dodał.

reklama

Także Burmistrz Zdzisław Czapla nie szczędził ciepłych słów dotyczących najnowszej publikacji z serii Biblioteka Turcoviana: - Niewiele jest miast podobnej wielkości, które mogą poszczycić się wydawaniem własnych książek, publikacji i albumów. Wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie albumu wręczono kwiaty i podziękowania. Fotografie z „Archiwum Igły” są niezwykle cenne ponieważ jak mówi dr Łuczak: - To jedyne miejsce, gdzie zachowało się tyle zdjęć ukazujących życie codzienne, są unikatowe w skali kraju.

Dużo uwagi poświęcono na opowiadanie o realiach tamtych czasów, gdzie rządziła brutalna polityka Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty i szefa NSDAP. Był to okręg wzorcowy, poligon doświadczalny, gdzie najwcześniej pojawił się holocaust, przesiedlono ok. 313 tys. ludzi, obowiązek pracy obowiązywał Polaków od 12 roku życia (na roli bariera ta schodziła nawet do 7-8 lat). Wśród zgromadzonych gości znalazła się Anna Musialska, która pamięta tragiczne lata okupacji. Opowiadała o represjach, zakazach dotyczących Polaków, tajnym nauczaniu, którym objętych zostało u nas zaledwie 330 dzieci.

Mówiono także o genezie archiwum: zdjęcia przekazała rodzina doktora Saturnina Bakalarka, dentysty, którego Niemcy zmusili do przesiedlenia się do Uniejowa. Dzięki wykonywanemu zawodowi miał on kontakt zarówno z Polakami, jak i społecznością niemiecką. Współpracował z AK pod pseudonimem „Igła” i jako działacz podziemia wykradł teczkę z negatywami podczas pakowania niemieckiej dokumentacji przez wejściem Armii Czerwonej. Materiały miastu przekazał syn lekarza, Krzysztof Kozłowski.

reklama

Miasto dysponuje początkową częścią dokumentacji fotograficznej, posiadając koszulki z negatywami od nr 1 do 184. Co jakiś czas pojawiają się pojedyncze zdjęcia będące w rękach prywatnych właścicieli i ciężko wyrokować, czy i gdzie istnieją dalsze części. Na pewno album ma niezwykłą wartość i robi wrażenie na ludziach nieświadomych grozy nie tak znowu dalekich czasów. Dowodem na to jest fakt, iż rozeszły się wszystkie talony subskrypcyjne (200 sztuk), które od dnia dzisiejszego można realizować. Zachęcamy do nabycia – będzie to unikatowa perełka każdej domowej biblioteczki.

Na promocję przybyli zaproszeni goście oraz osoby związane z tworzeniem tego wyjątkowego albumu: Starosta Powiatu Tureckiego Zbigniew Bartosik, Burmistrz Miasta Turku Zdzisław Czapla, wójt Jan Nowak, z-ca Burmistrza Mirosław Mękarski, Przewodniczący Rady Marek Pańczyk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku Wanda Grzeszkiewicz, dyrektor Muzeum Miasta Turku Bartosz Stachowiak, dr Agnieszka Łuczak, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, nauczyciele, uczniowie oraz inne osoby zainteresowane historią naszego regionu.

M.A.

Podobne artykuły

Wideo: Instalacja Edukacyjna

Wideo: Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia...

06-10-2019
Harcerskie

Harcerskie "Spiewogranie" już dziś na dziedzińcu...

06-06-2019
Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem...

Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem Praw...

08-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama