czwartek 16 lipca 2020

Eustachego, Mariki, Mirelli

reklama

Mural promuje Turek w świecie

Mural promuje Turek w świecie
 

Realizowany od 2010 roku przez Jacka Sulkowkiego projekt "galerii miejskiej" przynosi miastu coraz bardziej wymierne korzyści. Przynajmniej w sferze promocyjnej. Latem rozwijająca się w Turku galeria malarstwa wielkoformatowego znalazła się w Polsat News, teraz pisze się o niej na internetowych stronach stacji CNN.

„Bigger than Banksy: Polish street art goes large” to kolejny artykuł z serii „On the Road: Poland”, w której ukazane są wyjątkowe zwyczaje oraz kultura „tej wschodnioeuropejskiej nacji”. W materiale tym przedstawione są wybrane murale z całego kraju.

reklama

Autor tekstu zwrócił szczególną uwagę na to, że ogromna część prac została wykonana przez zespół „Etam”, w skład którego wchodzą Przemysław Blejzyk oraz pochodzący z Turku Mateusz Gapski. Duet ten współpracuje również z Natalią Rak, która w naszym mieście zasłynęła z wykonania murala podczas tegorocznego SCABB Festival. To właśnie ta praca została zamieszczona wśród innych dzieł z całej Polski na stronach CNN.

Zobacz: Bigger than Banksy: Polish street art goes large

Ubiegłego lata Natalia Rak wykonała w Turku mural pt. „Spellbound”. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Turku pracowała już przy projektowaniu kalendarza dla Urzędu Miasta, współpracowała ze Stowarzyszeniem Stumilowy Las, przygotowując plakat na imprezę Urban Vision Quest. Natalia ma także duże doświadczenie przy tworzeniu murali - jej dzieła można podziwiać w Nowej Soli czy Richmond (USA).

Jak czytamy na stronie CNN większość ostatnich prac Natalii oraz Etam zostało zleconych przez organizatorów lokalnych festiwali, którzy dawali artystom pozwolenie na malowanie bez strachu że zostaną złapani lub skazani.

reklama

Dyrektor festiwalu SCABB, Jacek Sulkowski, nie ukrywa dumy z tego, iż o turkowskim muralu mówi się w amerykańskich mediach o zasięgu światowym. - Całemu światu został pokazany wynik naszej wieloletniej pracy. Utwierdza nas to w tym, że nasze działania są przemyślane i mają sens. - mówi Sulkowski. - Mamy swój własny pomysł na Turek i będziemy go konsekwentnie realizować.

Podobne artykuły

Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu

Strażnica OSP Kawęczyn od dziś w stylu "street art"....

18 czerw.
Wideo: Instalacja Edukacyjna

Wideo: Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia...

06-10-2019
Horror II Wojny Światowej w Instalacji...

Horror II Wojny Światowej w Instalacji Edukacyjnej -...

29-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama