Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Świąteczny folklor jest trendy

Świąteczny folklor jest trendy - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Od piątku do niedzieli Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera gościło ok. 30 artystów i wystawców, którzy wzięli udział w kolejnej już „Wystawie Rękodzieła i Ozdób Świątecznych”. Była ciepła atmosfera, folklor w najlepszym wydaniu i mnóstwo pięknych, unikatowych wyrobów.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie LGD T.U.R., które chce promować rękodzieło i lokalnych artystów. Udział w wystawie wzięli mieszkańcy gmin należących do stowarzyszenia, którzy mogli zaprezentować swoje wyroby w szerszym gronie. Ręcznie malowane bombki, świece woskowe, własnoręcznie wykonana biżuteria zachwyciły mieszkańców miasta, którzy odwiedzali wystawę z ciekawości, ale też poszukując inspiracji.

reklama

Wystawa miała nie komercyjny, ale kulturalny charakter. Stowarzyszenie, które swoim działaniem obejmuje gminy wiejskie chce uświadomić ludziom, jak ważną częścią naszej kultury i tożsamości jest rękodzieło i folklor. W dobie, gdy jesteśmy zalewani przez tanią, masową, chińską produkcję często kupujemy kicz i tandetę, nie wiedząc, że istnieją ludzie, którzy tworzą na pewno droższe, ale unikatowe wyroby. Często są to pojedyncze, niepowtarzalne egzemplarze – idealne na gwiazdowy prezent dla wyjątkowej osoby.

Obecnie w krajach ościennych, jak np. w Niemczech, wyroby rękodzielnicze wracają do łask – po podboju świata przez pop kulturę znów wraca się do eksponowania różnic etnicznych: to właśnie owa różnorodność jest piękna, sprawia, że dana kultura jest unikatowa, inna niż wszystkie. U nas wciąż jeszcze jakość spychana jest na bok na rzecz ilości i ceny, jednak inicjatywy takie jak ta pomagają przełamywać stereotypy.

Wydarzeniu towarzyszyła miła, przedświąteczna atmosfera. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku – na uczestników i gości czekały lokalne wyroby cukiernicze, np. pyszne pierniki, makowce czy serniki. Czas umilały występy lokalnych zespołów. Zaśpiewały „Dobrowianki”, „Jarzębinki”, „Tradycja” oraz „Znad Swędrni”.

reklama

Nie można odmówić uroku i oryginalności wystawionym przedmiotom, a także pomysłowości ich wykonawcom. Już za rok odbędzie się kolejna odsłona wystawy, która jest imprezą cykliczną. Organizacja wystawy została sfinansowana ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś IV Leader.

ma


 

Podobne artykuły

Foto: Upamiętnili szkołę i jej społeczność. W...

Foto: Upamiętnili szkołę i jej społeczność. W...

30 lip.
Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

23 czerw.
Aktywna turystyka z nutą tradycji regionalnych....

Aktywna turystyka z nutą tradycji regionalnych....

22 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama