niedziela 28 kwietnia 2024

Bogny, Walerii, Witalisa

reklama

ET: Czy podatek śmieciowy może być niższy i o ile

ET: Czy podatek śmieciowy może być niższy i o ile
 

Turek przed wielką debatą o cenie śmieci

Czy podatek śmieciowy może być niższy i o ile

Mieszkaniec Turku za śmieci płaci zdecydowanie za drogo, a w dodatku, cały system odbioru i zagospodarowania śmieci wydaje się tonąć w chaosie i etatowym rozpasaniu.

reklama

Przynajmniej tego typu wnioski nasuwają się w kontekście burzliwej dyskusji prowadzonej na ten temat na łamach lokalnych mediów. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej do tej dyskusji włączy się Daniel Tylak, prezes Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Znając zaś stanowisko prezesa Tylaka w sprawie turkowskiej polityki śmieciowej, to można być pewnym, że jego wypowiedzi dadzą impuls do dalszej debaty. Dlatego dotychczasowy jej przebieg warto już teraz podsumować.

Pierwszym, konkretnym pytaniem jakie nasuwa się w świetle dotychczasowej debaty publicznej o systemie odbioru i zagospodarowania śmieci w Turku, to kwestia – czy obowiązująca na terenie miasta stawka podatku śmieciowego jest nazbyt wysoka, a jeśli tak, to ile w tym przypadku przepłacamy? Na wstępie przypomnijmy, że obowiązująca w Turku cena za śmieci to 13,10 zł/miesiąc od osoby w przypadku segregowania odpadów, a 17 zł/m-c, gdy z tej zrezygnowaliśmy.

Zaraz też wypada zauważyć, że w przypadku odpadów segregowanych jest to zdecydowanie najwyższa danina w powiecie i bodaj jedna z najwyższych w skali województwa. Nie tylko zdaniem wiceburmistrza Tadeusza Czerwińskiego i prezesa Daniela Tylaka jest to zbyt wysoki podatek. Ten ostatni niedawno publicznie stwierdził, że mogłaby ona być co najmniej o 2 zł niższa, gdyby system odbioru śmieci w Turku obejmował nie tylko mieszkańców, ale również i tzw. nieruchomości niezamieszkałe. Czyli podmioty gospodarcze i instytucje. Odmiennego zdania jest za to burmistrz Zdzisław Czapla, który publicznie stwierdził, że będzie dobrze, jak nie będziemy musieli podnosić cen śmieci.
Czytaj str. 4 i 5

 

Czas na zmiany

Najwyższa pora o to powalczyć!

Podobno jest dobrze, i na pewno będzie lepiej, więc po co ten Antosik znowu zaczyna podnosić głos publicznie i śmie zadawać trudne i kłopotliwe pytania. Odpowiedź jest prosta, bo od wielu lat przyglądam się temu co dzieje się w naszym mieście – pisze radny R. Antosik
Czytaj str. 4

 

Czerwone Gitary na Dzień Kobiet

Takich piosenek nikt już nie pisze

Sceptycy przepowiadali, że koniec Czerwonych Gitar nastąpi wraz z odejściem Krzysztofa Klenczona. Nie dawano im szans, kiedy z zespołem pożegnał się Seweryn Krajewski. Tymczasem mimo zmiany składu mają się świetnie i od pół wieku rozgrzewają publiczność przebojami, jakich współcześnie już nikt nie pisze

Sobotni koncert, to efekt kilkumiesięcznej wytężonej pracy nie tylko Bogdana Poszwy, właściciela firmy Sound Tur, ale też współpracujących wraz z nim specjalistów od nagłośnienia: -Pierwszy raz podjąłem się tak dużego przedsięwzięcia i nie było łatwo zapiąć wszystko na ostatni guzik. Ale udało się. Co więcej, złapałem bakcyla i dziś już wiem, że to nie ostatni koncert jaki zorganizowałem. Jednak Bogdan Poszwa zdaje sobie sprawę, ile cierpliwości i wyrzeczeń kosztowało to jego rodzinę. Dlatego przy okazji sobotniego koncertu, który odbył się w Dnień Kobiet, przed niemal tysięczną publicznością wręczył żonie ogromny bukiet róż.
Jednak to jeszcze nie był koniec niespodzianek. Jacek i Jakub Sulkwoscy, którzy wcielili się w role konferansjerów, zarosili na scenę uczennice z Gimnazjum nr 1 w Turku. Daria Olas i Aleksandra Winiarska  zaprezentowały utwory, za których wykonanie nagrodzone zostały niedawno podczas Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Koninie. Z kolei trio wokalne w składzie: Estera Graczyk, Inga Dawicka i po raz kolejny Daria Olas zaprezentowały aranżacje nagrodzone podczas powiatowego Festiwalu ,,Mikrofon, Scena i Ty”, który odbył się w turkowskim MDKu.

 

Mieszkańcy gminy Dobra i policja szukają sprawcy

Akt bezmyślnego wandalizmu, czy już profanacja?

W lesie pod Dobrą przy drodze do Piekar nieznany sprawca zniszczył miejsce kultu religijnego na cmentarzu cholerycznym. Potłukł granitowe obrazy Jezusa Zmartwychwstałego i Jana Pawła II oraz figurę Matki Bożej. Policja i mieszkańcy szukają sprawcy.

Akt bezmyślnego wandalizmu, czy już profanacji miejsca kultu religijnego? Różnie można ocenić to, co stało się na cmentarzu cholerycznym w Piekarach. Jedno jest pewne – takiego zdarzenia mieszkańcy gminy jeszcze nie widzieli, nie licząc zdetonowania przez uciekających z Dobrej okupantów niemieckich ładunków w kościele parafialnym. Tym razem ofiarą jakiegoś maniaka padała tzw. Grota Emeusowa.
Czytaj str. 7

 

Walne zebranie sprawozdawcze turkowskiej OSP

Może lepiej edukować niż gasić?

Walne zebranie turkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, tradycyjnie przebiegało, jak to się mówi, z wielką pompą. W szeregi straży wstąpiło 34 druhów, w tym spora grupa pań. Spotkanie było też okazją do wręczenia medali i wyróżnień dla zasłużonych strażaków ochotników.

Sobotnie zebranie (8 marca) rozpoczęło się od wniesienia pocztów sztandarowych, którym akompaniowała orkiestra dęta pod batutą Eugeniusza Grzelaka. Zebranych w sali OSP przy ulicy 3 Maja, przywitał prezes Ryszard Grzeszkiewicz. Jak mówił, obecnie jednostka liczy 205 druhów strażaków – to dziesięć procent więcej niż w 2012. W ostatnim czasie na wieczny spoczynek odeszło trzech druhów: Włodzimierz Janicki, długoletni wiceprezes i członek orkiestry, Józef Śmigielski, a także przyjaciel OSP Tadeusz Herman. Ich pamięć uczczono minutą ciszy
Czytaj str. 23

 

Przyjdź na debatę

Walka z wiatrakami w gminie Turek

Gminni radni postanowili się zmierzyć z elektrowniami wiatrowymi. Na przyszły poniedziałek zaplanowano na ten temat debatę publiczną, warto w wziąć udział, bo wbrew pozorom nigdy nie wiadomo, kiedy nam nad głową zaczną szumieć wiatraki.
Czytaj str. 8

 

Co widzi turkowski monitoring...

Ślepe oko Wielkiego Brata?

Turkowski miejski monitoring tworzy 9 kamer. Są zamontowane w newralgicznych punktach – na budynku ratusza, policji, trzy na os. Wyzwolenia z widokiem na parking czy sklepy. Od dwóch lat sprzęt można nazwać nowoczesnym, choć i tak zdarzają mu się przestoje.
–Dwa razy ukradziono mi samochód z parkingu na osiedlu Wyzwolenia. Za każdym razem słyszałem, że monitoring nie działa. Bulwersuje mnie fakt, że miasto płaci za coś, co nie służy mieszkańcom – mówi mieszkaniec Turku
Czytaj str. 9

Tadeusz Herman (1939 – 2014)
Kto nam tak zaśpiewa Chryzantemy złociste?
Czytaj str. 6

Rowerzystka pod kołami busa
60-letnia mieszkanka Turku w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Kobieta wpadła pod dostawczego mercedesa
Czytaj str. 3

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski...

On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski przekuł pasję w zawód

21-07-2023
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca tygodnikowi brak...

26-11-2022
Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19-01-2018
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16-01-2018
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

08-01-2018
ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

20-12-2017
reklama
reklama
reklama