środa 20 stycznia 2021

Fabioli, Miły, Sebastiana

reklama

Nowa książka Makarego Górzyńskiego już w sprzedaży

Nowa książka Makarego Górzyńskiego już w sprzedaży - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

We wtorek, 22 kwietnia, w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, odbyła się oficjalna premiera najnowszej książki Makarego Górzyńskiego, druga część drugiego tomu
"Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego – architektura i sztuka sakralna". Kto ma poprzednie publikacje, na pewno będzie chciał uzupełnić swoją kolekcję – naprawdę warto!

Cały cykl jest unikalnym zbiorem cennych informacji na temat zabytków naszego miasta i powiatu, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Codziennie mijamy bezcenne perełki architektury, będące niemymi świadkami biegnącej historii. Uzupełnione o skany fotografii, dokumentów i plany, książki są źródłem wiedzy o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju kultury na naszych ziemiach, pozostawiając po sobie wiele użytkowanych jeszcze dzisiaj obiektów.

reklama

Podczas spotkania Makary Górzyński, doktorant Wydziału Historycznego UW, omawiał metodykę badań stosowanych podczas gromadzenia i systematyzowania informacji. Opowiedział o źródłach, z których korzystał, bardzo ciepło wspominając ludzi, którzy przekazywali mu zdjęcia z prywatnych archiwów. Wyraził także żal za tym, że nie dowiedział się wystarczająco o ich życiu codziennym. Górzyński zaznaczył, że długi czas historia sztuki skupiała się wyłącznie na zabytkach i dziełach sztuki dużych miast. W tej chwili zmienia się to na rzecz małych miejscowości, często kryjących cenne skarby i małe perełki architektury. Doceniane jest też życie codzienne, strona społeczno-socjologiczna, kształtująca także ówczesne trendy.

Publikacja została poświęcona kościołom, ich wyposażeniu, a także cmentarzom znajdującym się na terenie naszego powiatu. Już teraz zachęcamy do nabycia książki, która będzie nie tylko ciekawą lekturą, ale cenną pamiątką i wartościową perełką każdej domowej biblioteczki. Koszt książki: 20 zł (okładka miękka) i 25 zł (okładka twarda), do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.

ma

reklama

 

Podobne artykuły

Zobacz jak oni czytają

Zobacz jak oni czytają

03-12-2020

"Książka na wynos" w turkowskiej bibliotece

16-11-2020
Przeczytałeś książkę? Przekaż ją do szpitali i...

Przeczytałeś książkę? Przekaż ją do szpitali i...

08-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama